Vášho straníckeho kolegu Michala Šipoša v stredu odviedli z rokovacej sály pre tričko, vraj totiž porušil rokovací poriadok. Bolo toto vylúčenie podľa vás spravodlivé?
No určite nie, lebo Tibor Gašpar nemá vôbec oporu v zákone. V rokovacom poriadku je napísané, že nemôžete do rokovacej sály vnášať materiály, ktoré propagujú politickú stranu. Keď si niekto oblečie tričko a vojde do obchodu, tak nikto mu nemôže povedať, že vniesol oblečenie do obchodu. Čiže malo by to tam byť explicitne napísané. Štátne orgány môžu konať tak, ako im zákon dovoľuje.
Keď niekto zastupuje štát, v tomto prípade teda Gašpar, keďže viedol schôdzu, tak si mal naozaj striktne pozrieť, čo v tom zákone je napísané. Je to svojvôľa ich strany, ale to sú typickí komunisti, ktorým sa nepáči, keď niekto hovorí pravdu.
V poslednom čase sa či už nálepky alebo tričká, aj keď nemajú na sebe znak politickej strany, vysvetľujú ako prejavy politickej ideológie. Je teda takáto provokácia vhodná aj vzhľadom na to, že sa potom parlament kvôli tomu pozastaví? Či už vás alebo Jozefa Pročka takto často upozorňujú. Bude kvôli tomu zasadať aj mandátový výbor. Nie je čas na provokáciách ubrať?
Ja si myslím, že v prípade tohto ožobračovacieho zákona, ktorý vláda nazýva konsolidácia, by bolo super, keby sa nám podarilo pozastaviť parlament na nasledujúce tri roky. Kam sa potrebujeme ponáhľať? Čím skôr okradnúť ľudí?
Nikomu normálnemu konsolidácia nevyhovuje. Teda vládnym mafošom hej, však oni prišli na to hlasovanie vysmiati. Každý druhý z obedíka pekne vypasené brušká a potom si ešte zatlieskali, keď to schválili. Oni sú jednoducho čistokrvní cynici a my máme v politike úlohu, aby sme bojovali za ľudí. Hovorili pravdu bez ohľadu na to, čo sa niekomu páči.
Keď sa chce Gašpar v 30-tisícovom obleku hrať, že on je vlastne čestný človek, tak jednoducho je mojou úlohou povedať, že to je človek, ktorý vydal políciu do rúk nitrianskej mafie. Im podľa mňa ani tak neprekážalo naše tričko ako osoba Michala Šipoša v ňom.
Čo vám od výboru hrozí?
Ja som si ani nepozeral, čo mi hrozí.
Takže neviete, akú to môže mať dohru?
Neviem, ani som sa tým nezaoberal.
V prípade Šipoša sa mu Gašpar vyhrážal, že ho dajú aj do cely. Eštebácke praktiky, to majú v krvi. Ale Mišo sa nezľakol a urobil dobrú a statočnú vec.
Myslia si, že keď nás budú perzekvovať, tak nám zavrú ústa. Ale tak to nie je, ja budem v pléne hovoriť, že Gašpar je zločinec i naďalej, lebo ním je. Všetci to tu vedia.
A čo vlastne dosiahol po voľbách? Nerobil nič iné, iba rozpustil vyšetrovateľov, ktorí mu dokazovali zločiny, a skupinu prokurátorov, ktorí ho obžalovali. Čiže to je zločinec, ktorý si sám sebe udelil amnestiu. Dovolil v podstate, aby políciu ovládla mafia. Akože Ficília.
A váš kolega Šipoš vie, akú to bude mať pre neho dohru?
Ak by teda naozaj reálne porušil rokovací poriadok a išli by v súlade so zákonom, tak vyvedený poslanec prichádza o dva platy.
Ale on neporušil rokovací poriadok. Jednoducho si obliekol tričko.
Videl som váš záznam z tohto incidentu. Bolo správne, že poslanec Šipoš tam mal emotívnejší prejav pri vyvádzaní? Nebolo by lepšie v tom momente spolupracovať alebo byť pokojný?
Mafii by to vyhovovalo, aby sme boli tichučko a oni môžu pokojne okrádať rodiny s deťmi. Len nech to nikto nepripomína.
Bolo veľmi správne, že im to pripomenul a najmä upriamil pozornosť na tých päť slov, ktoré v podstate veľmi stručne a jasne hovoria, o čom je konsolidácia. Sami sebe si zvýšili platy a ľuďom zvýšili dane.
Chápem, ale narážam na to, že vašim oponentom v koalícii to dáva vodu na mlyn, keď sa poslanec takto správa...
Takto presne postupovali komunisti. Oni nechceli, aby ľudia hovorili o tom, že im zatvárajú ústa, že im zakazujú prejaviť sa slobodne, mať slobodné vierovyznanie a podobne.
Chceli, aby všetci boli ticho. Keď prišli ľudia na sviečkovú manifestáciu, tak na nich poslali vodné delá, lebo jednoducho tí ľudia si dovolili bojovať za svoje práva. Aj Mišo Šipoš v tom parlamente bojoval za práva ľudí, ktorí ho volili, ale v tomto prípade ožobračovania bojoval aj za práva voličov Smeru.
Ľudia na sviečkovej manifestácií sa správali pokojne.
Áno. Ale on sa správal pokojne a uplatňoval si svoje ústavné právo. Je zvolený ako poslanec, ktorý má hájiť práva ľudí. Robil to a oni mu zobrali slovo a potom, keď možno aj dôraznejšie na to upozorní, tak to patrí k tomu. To sú základné ústavné práva, ktoré máme.
Tak zrušme demokraciu. Na čo potom máme voľby, keď máme byť všetci ticho? Keď niekto pred voľbami ľuďom nasľubuje hory-doly, ako sa budú mať lepšie, a po voľbách nemá inú starosť, len ako si sám sebe nadeliť amnestiu a beztrestnosť. Predtým republiku rozkradli a potom ten účet za peniaze, ktoré chýbajú, vystavia ľuďom, svojim vlastným voličom. My sme v opozícii na to, aby sme na to upozorňovali a bili sa za tých ľudí, keď oni na nich kašlú.
Zastavme sa pri konsolidácii. Bola podľa vás chyba dať daňový bonus iba na dva roky? Nemal byť radšej nastavený na dlhšie?