Dunaj kulminoval v hlavnom meste presne v polovici septembra. Jeho korytom pod Bratislavou sa valilo päťkrát viac vody ako obvykle. Veľká voda sa postupne presúvala do Gabčíkova, na našu jedinú priehradu na Dunaji. Okolité obce a mestá na južnom Slovensku s hrôzou čakali, aké bude mať povodeň následky. Hrádze popri našom veľtoku obce od Čunova po Gabčíkovo pred záplavami zachránili. No až 1. októbra im zrušili druhý stupeň povodňovej aktivity.
Vodné dielo Gabčíkovo okrem toho, že umožňuje dopravu po Dunaji, vyrába aj elektrinu, no najmä ochraňuje pred veľkou vodou. Súčasťou diela sú hrádze, ktoré chránia obce v bezprostrednej blízkosti veľtoku – Vojku nad Dunajom, Bodíky a Dobrohošť. Obce ležia v juhovýchodnej časti Žitného ostrova, ak sa hladina neprimerane dvihne, vodu vypúšťajú na pravú stranu do lužných lesov.
Zistenie HN: Štyri dni predtým, ako v potoku Lukáša zasiahla elektrina, tam našli mŕtveho daniela
Počas reportáže sa od miestnych dozvedáme, že najhoršie je to vtedy, keď povodeň začne klesať. Vtedy stúpa spodná voda. Podunajské obce ešte majú v pamäti záplavy spred 11 rokov, keď skončili pod vodou nielen chatové oblasti pri starom ramene Dunaja, ale aj domy a záhrady v obcia...