Predsedovia regionálnych vlád vo východonemeckých spolkových krajinách Sasko a Braniborsko a šéf durínskej organizácie Kresťanskodemokratickej únie sa v spoločnom článku pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung vyslovili za väčšie diplomatické úsilie Nemecka o ukončenie ruskej vojny proti Ukrajine a za rokovania s Moskvou.
Krajinskí premiéri Michael Kretschmer a sociálny demokrat Dietmar Woidke a Mario Voigt, ktorý o úrad krajinského premiéra usiluje v Duríne, budú po septembrových krajinských voľbách pri vytváraní nových vlád odkázaní na podporu ľavicovej strany BSW Sahry Wagenknechtovej. Tá pritom patrí k stranám, ktoré zastávajú rokovania s Ruskom o mieri, čo dnes zopakovala aj na veľkej protivojnovej demonštrácii v Berlíne.
"Chceme aktívnejšiu diplomatickú úlohu Nemecka v tesnom zladení s jeho európskymi susedmi a partnermi," napísali Kretschmer, Woidke a Voigt.
Všetci traja pritom musia pri skladaní koalícií brať ohľad na požiadavky Wagenknechtovej, ktorá požaduje jasný postoj proti plánovanému rozmiestneniu ďalekonosných amerických rakiet v Nemecku a zasadzovaniu sa o prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou.
"Ak máme Rusko dostať k rokovaciemu stolu, potrebujeme silnú a semknutú alianciu. Nemecko a EÚ sledujú túto cestu ešte príliš nerozhodne, "píšu vplyvní regionálni politici.
Čím širšia bude medzinárodná aliancia, tým väčší vytvorí tlak, domnievajú sa. "Ide o to dosiahnuť pokoj zbraní a ponúknuť Ukrajine odolné bezpečnostné garancie," dodala trojica bez ďalších podrobností.
Krajinskí politici poukázali aj na úlohu východných susedov. "My Nemci robíme dobre, keď v týchto zásadných otázkach bezpečnosti a mieru počúvame našim východným partnerom ako Poľsko a baltské štáty," uviedli ďalej politici bez toho, aby tézu ďalej rozviedli.
Agentúra DPA k tomu poznamenala, že Poľsko a pobaltské štáty pritom voči Rusku zaujímajú oveľa ostrejší postoj, pretože sa ním vzhľadom na svoje historické skúsenosti cítia byť priamo vojensky ohrozené.