Za problémami na Blízkom východe stojí prítomnosť Spojených štátov a európskych krajín v regióne, povedal dnes podľa iránskej štátnej tlačovej agentúry IRNA iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí.
Portál The Times of Israel (ToI) k tomu napísal, že išlo o prvé verejné vystúpenie Chameneího od utorkového iránskeho útoku na Izrael, ktorý ale ajatolláh v prejave nespomenul.
Chameneí, ktorý má v Iráne posledné slovo vo všetkých štátnych záležitostiach, vrátane zahraničnej politiky, jadrového programu či armády, označil prítomnosť USA a "istých európskych krajín", ktoré ale nemenoval, za zdroj "konfliktov, vojen, obáv a nepriateľstva".
"Národy v regióne si dokážu vládnuť samy... a budú žiť v mieri," povedal dnes Chameneí v Teheráne na stretnutí s vysokými iránskymi činiteľmi. Irán podľa neho dúfa, že sa zbaví "zla nepriateľov", a vyzval západné štáty, aby "skončili so svojou zlosťou".
Irán dlhodobo vyzýva na stiahnutie amerických jednotiek, ktoré sú už niekoľko rokov okrem iného v Iraku či Sýrii. Na ich základne v týchto krajinách útočia proiránske miestne milície, podporované Teheránom.
Chameneí však podľa portálu ToI v dnešnom prejave nespomenul utorkový útok, pri ktorom iránsky režim vyslal takmer dve stovky rakiet na Izrael. Väčšinu z nich odrazila izraelská protivzdušná obrana, ktorej pomohli Spojené štáty a zrejme tiež Británia a Francúzsko.
Teherán útok vyložil ako odvetu za zabitie lídra libanonského militantného hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha. Chameneí teraz uviedol, že Nasralláhova smrť je veľká strata, hovoriť o situácii v Libanone vraj ale bude až neskôr.
K vyhrotenému konfliktu v regióne sa dnes vyjadril znovu aj iránsky prezident Masúd Pezeškján, keď odlietal na návštevu Kataru. "Ak sionistický režim nezastaví svoje zločiny, bude čeliť tvrdšej reakcii," vyhlásil Pezeškján, ktorý chce v Dauhe rokovať najmä o bilaterálnych vzťahoch.
"Druhým cieľom je diskusia o tom, ako môžu krajiny regiónu zabrániť ďalším izraelským zločinom v oblasti," uviedol iránsky prezident podľa agentúry Reuters.