Alžírsko dnes volí prezidenta na ďalšie päťročné obdobie. Očakáva sa, že mandát už v prvom kole obháji súčasná hlava štátu Abdal Madžíd Tabbúni.
Stretne sa totiž len s dvoma slabými kandidátmi, keď ostatní uchádzači boli režimom diskvalifikovaní alebo súboj sami vzdali kvôli obavám z represií či kvôli nedemokratickým podmienkam.
K volebným urnám môže prísť asi 24 miliónov z celkových 46,7 milióna obyvateľov tejto rozlohou najväčšej africkej krajiny. Nomádske kmene a obyvatelia žijúci na juhu v odľahlých oblastiach volia v mobilných volebných strediskách už od pondelka.
Alžírsko je významným producentom zemného plynu a po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 sa stalo jedným z jeho najdôležitejších dodávateľov do Európy, najmä do Talianska.
Vďaka vyšším príjmom z exportu plynu mohla Tabbúniho vláda tiež zvýšiť sociálne výdavky, nedarí sa jej však v boji s infláciou a nezamestnanosťou.
Voliči môžu dnes v Alžírsku dať hlas aj päťdesiatšesťročnému Abdel Álímu Hassánímu Šerífovi, ktorý je lídrom islamistického Hnutia mierovej spoločnosti (MSP), alebo štyridsaťjedenročnému Júsifovi Aušíšovi, ktorý je generálnym tajomníkom strany Fronta socialistických síl (FFS).
Teraz sedemdesiatosemročný Tabbún sa stal prezidentom v decembri 2019 po tom, čo vyhral voľby už v prvom kole s 58 percentami hlasov, avšak len za účasti 40 percent voličov.
Predtým bol niekoľkokrát ministrom za vlády prezidenta Abdal Azíza Butefliku, ktorý stál na čele krajiny dvadsať rokov a v apríli 2019 pod tlakom niekoľko týždňov trvajúcich masových protestov rezignoval.
Demonštrácie vtedy vypukli kvôli tomu, že Buteflika oznámil ďalšiu prezidentskú kandidatúru.