Mobilné telefóny umožňujúce iba volanie a odosielanie SMS. Takéto prístroje by podľa nového odporúčania britského operátora EE mali používať deti mladšie ako 11 rokov. Žiaci základných škôl by teda od rodičov nemali dostávať inteligentné telefóny umožňujúce prístup na internet a sociálne siete. Prístup k nim by nemali mať ani deti mladšie ako 13 rokov, u tých starších, teda medzi 13 a 16 rokmi, operátor odporúča využitie funkcií rodičovskej kontroly.
Cieľom týchto krokov je podľa EE snaha ochrániť deti v digitálnom svete. Britský portál Daily Mail pripomína, že podľa niektorých štúdií môže nadmerné používanie smartfónov súvisieť s problémami duševného zdravia medzi dospievajúcimi. Malé deti by v prípade neobmedzeného prístupu k internetu mohli byť naopak vystavené nástrahám online sveta.
Britský úrad pre reguláciu mediálneho trhu Ofcom pritom tento rok v jednej zo svojich štúdií zistil, že smartfón vlastní vo Veľkej Británii takmer štvrtina päť až sedemročných detí.
Portál dodáva, že spoločnosť EE okrem nových odporúčaní, ktoré majú byť podporou pre rodičov detí a majú im pomôcť vybrať pre nich to najlepšie, tiež začala národnú školskú kampaň zameranú na vzdelávanie mladých ľudí o zodpovednom digitálnom správaní.
U deti vo veku 11 až 13 rokov by mali rodičia mať možnosť sledovať čas, ktorý ich deti trávia so smartfónmi, sledovať využitie jednotlivých aplikácií a taktiež nastaviť časové limity pre konkrétne aplikácie.
U tínedžerov vo vekovej skupine 13 až 16 rokov, ktorí by už podľa pokynov operátora EE mali mať umožnený prístup k sociálnym sieťam, by mali byť ich profily prepojené s rodičmi či opatrovníkmi. Tu však britský operátor zabúda na fakt, že na niektorých sociálnych sieťach možno príspevky pre vopred definovaný okruh ľudí skryť.
Ešte na jedno by rodičia detí v tomto veku nemali podľa spoločnosti EE zabúdať, a síce na rodičovskú kontrolu pre správu prístupu k nevhodným webom, obsahu a platformám.
Daily Mail dodáva, že zamestnanci operátora budú, čo sa týka nových pokynov, v nasledujúcich dňoch preškolení. To však neznamená, že by sa na ich základe akokoľvek obmedzoval predaj smartfónov. Žiadne vekové obmedzenie nebude operátor aplikovať. Bude to len na rodičoch, čo svojmu potomkovi v prípade nutnosti zaobstarajú. Teda či sa budú riadiť odporúčaniami operátora EE, alebo ich nebudú vôbec brať do úvahy.
Tých z druhej skupiny zrejme príliš nebude. Napríklad z výsledkov marcového prieskumu spoločnosti Parentkind uskutočneného medzi rodičmi detí školského veku z Anglicka totiž vyplýva, že viac ako polovica (58 percent) z 2 496 respondentov by podporila myšlienku zavedenia zákazu predaja smartfónov pre deti mladšie ako 16 rokov. 83 percent respondentov má pocit, že smartfóny sú pre deti a mladých ľudí škodlivé.
Téma zákazu predaja smartfónov deťom do 16 rokov rezonuje aj medzi britskými zákonodarcami. Zatiaľ čo podľa vzdelávacieho výboru Dolnej snemovne by vláda mala zvážiť úplný zákaz telefónov pre túto vekovú skupina, tak britský premiér Keir Starmer v júli vyhlásil, že obyčajný zákaz nepodporuje. Vláda by sa však podľa neho mala znova pozrieť na to, k akému online obsahu majú deti prístup.