Európska únia musí prehodnotiť svoje vzťahy s Izraelom a uvaliť sankcie na niektorých členov izraelskej vlády, sú presvedčení šéf diplomacie EÚ Josep Borrell a írsky minister zahraničia Micheál Martin. Vyjadrili sa tak na dnešnom neformálnom rokovaní ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli, informuje agentúra AP. Ďalšou veľkou témou diskusie bola vojna na Ukrajine.
"Je to vojna proti Palestínčanom, nielen proti Hamasu. Počet civilných obetí a mŕtvych je neúnosný," povedal dnes Martin novinárom. "Je to vojna proti obyvateľstvu. Nemá zmysel sa to snažiť zahmlievať," vyjadril aj svoje presvedčenie.
Pri izraelskej ofenzíve v Pásme Gazy, ktorá je odvetou za rozsiahly teroristický útok Hamasu z vlaňajšieho októbra so zhruba 1200 mŕtvymi, už podľa palestínskych úradov zomrelo vyše 40-tisíc ľudí. Okolo 90 percent z 2,3 milióna obyvateľov Pásma muselo opustiť svoje domovy a veľká časť úzkeho pobrežného územia je úplne zničená. Ďalšie stovky Palestínčanov Izrael zabil na Západnom brehu, ktorý desiatky rokov v rozpore s medzinárodným právom okupuje.
Právny názor Medzinárodného súdneho dvora, podľa ktorého je izraelská okupácia Gazy a Západného brehu nelegálna, podľa Martina zaväzuje EÚ k tomu, aby konala. "Nemôžeme pokračovať ako obvykle," poznamenal s tým, že je zrejmé, že Izrael porušil medzinárodné humanitárne právo.
Martin aj Borrell sú podľa AP pre to, aby európska dvadsaťsedmička uvalila sankcie na niektorých členov izraelskej vlády, v ktorej sú aj pravicoví radikáli. "Niektorí izraelskí ministri vysielajú nenávistné odkazy, neprijateľné nenávistné odkazy, proti Palestínčanom a navrhujú veci, ktoré sú v jasnom rozpore s medzinárodným právom a sú podnecovaním k páchaniu ďalších zločinov," myslí si Borrell.
Prijatie sankcií je ale nepravdepodobné, pretože je tak potrebné urobiť jednomyseľne, a ako pripomína AP, únia je v názore na izraelsko-palestínsky konflikt rozdelená a sú v nej aj štáty, ktoré stoja jasne za Izraelom. Akékoľvek podobné iniciatívy odmieta aj Tel Aviv.
Pokiaľ ide o Ukrajinu, dal dnes Borrell najavo presvedčenie, že krajiny EÚ musia odstrániť obmedzenia na používanie zbraní poskytnutých tejto východoeurópskej krajine. Ukrajinci podľa neho musia mať možnosť mieriť na miesta, odkiaľ ich Rusi bombardujú a ostreľujú, a to aj na ruskom území.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v Bruseli povedal, že keď nebudú platiť žiadne obmedzenia, Ukrajinci dokážu oveľa efektnejšie brániť Rusku v útokoch a tiež zlepšiť situáciu svojich vojakov na bojiskách.