Добавить новость

Суд снова оставил без движения иск о разводе основательницы Wildberries Бакальчук

Ликсутов: Благодаря каршерингу парковки работают эффективнее

В МИД Франции заявили, что не будут комментировать задержание Павла Дурова

Фото: певица Клава Кока оказалась под капельницей



World News in Slovak


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Volatilita technologických akcií ako nový normál?

V posledných rokoch sme boli svedkami výraznej nestability na akciových trhoch. Udalosti ako pandémia COVID-19, rastúca inflácia, zmeny úrokových sadzieb či technologický pokrok významne ovplyvnili trhové dianie.

Mnohé indikátory signalizujú dlhodobé zvýšenie volatility. Mali by sme sa teda pripraviť na obdobie vyššej nestability? V tomto článku sa pozriem na to, ako vlastne meriame volatilitu a  ako sa celú situácia okolo výkyvom na finančných trhoch analyzovať.

Faktory ovplyvňujúce volatilitu

Od roku 2020 trhy zažili množstvo udalostí, ktoré zvýšili volatilitu a spôsobil investorom stres. Pandémia COVID-19 priniesla obrovskú neistotu, ktorá výrazne ovplyvnila globálne trhy.

Dlhodobé obavy o makroekonomický vývoj, rastúca inflácia a prepad akcií v roku 2022 spôsobený zvyšovaním úrokových sadzieb a energetickou krízou ešte viac zvyšovali volatilitu. Najnovšie obavy zahŕňajú možné zastavenie súčasného rastu technologických akcií, ktorý je spojený s rozvojom umelej inteligencie, a očakávané zníženie úrokových sadzieb.

Ako meriame volatilitu?

Na to, aby sme správne pochopili súčasné dianie v technologickom sektore, musíme najskôr chápať volatilitu, ktorú je možné indikovať prostredníctvom rôznych metód technickej analýzy. Pre lepšiu ilustráciu som použila ako príklad akcie spoločností Nvidia a Meta Platforms.

Prvý ukazovateľ sa volá Smerodajná odchýlka

Primárnym ukazovateľom je tzv. Smerodajná odchýlka, ktorá vyjadruje priemernú odchýlku ceny akcie od priemernej hodnoty počas určitého obdobia. Čím vyššia je táto hodnota, tým väčšia je volatilita na trhu.

Ide o štatistický nástroj, ktorý nachádza široké uplatnenie aj vo finančnej analýze, v praxi sa však bežne nevyužíva, aj keď sa nájdu výnimky, ako je napríklad technický ukazovateľ Bollingerove pásma.

Čo je Beta?

Praktickejším a zároveň významným ukazovateľom volatility je Beta, ktorá meria pohyby ceny akcie v porovnaní so širším trhom, tzv. benchmarkom, zvyčajne indexom S&P 500. Beta s hodnotou 1 znamená, že akcia má volatilitu podobnú tej, ktorú má celý trh. Ak hodnota S&P 500 klesne, akcia s betou 1 pravdepodobne zaznamená podobný pokles.

Stabilnejšie akcie, napríklad akcie firiem poskytujúcich verejnoprospešné služby (vodárne, elektrárne), majú betu nižšiu ako 1, čo signalizuje nižšiu volatilitu v porovnaní s trhom. Napríklad 21. augusta 2024 sa táto hodnota pohybovala na úrovni 0,1.

Vývoj Beta hodnoty spoločnosti Meta Platforms. GRAF: Zacks.com

Naopak, akcie v rýchlo sa rozvíjajúcich odvetviach, najmä v technologickom sektore, majú často betu vyššiu ako 1, čo naznačuje vyššiu volatilitu, čiže tendenciu stúpať viac a klesať menej ako index.

Pre lepšiu ilustráciu – počas rovnakého obchodného dňa v druhej polovici augusta sa beta technologického sektora pohybovala na hodnote aktuálne 1,9. Konkrétne akcie Nvidie dosahovali hodnotu Beta 1,68 a akcie Meta Platforms 1,21.

Beta s hodnotou 0 indikuje, že podkladový cenný papier nemá trhovú volatilitu. V tomto prípade je dobrým príkladom hotovosť, pokiaľ neuvažujeme o inflácii.

Vývoj Beta hodnoty spoločnosti Meta Platforms. GRAF: Zacks.com 

Index volatility VIX

Ďalším dôležitým ukazovateľom volatility je index VIX, známy aj ako "index strachu". VIX je ukazovateľom očakávanej volatility na akciovom trhu založeným na opciách indexu S&P 500. Počíta ho v reálnom čase burza CBOE.

Hodnoty nad 20 spravidla signalizujú zvýšenú volatilitu v najbližších 30 dňoch, zatiaľ čo hodnoty medzi 13 a 19 sú považované za indikátor nižšej volatility. Jeho hodnota dosahovala 21. augusta hodnotu 15, čo znamená, že trh očakával nižšiu volatilitu.

Vývoj Indexu VIX. GRAF: Yahoo Finance

Vzťah medzi rizikom, výnosom a volatilitou

Medzi rizikom a výnosom existuje pozitívna korelácia (vzťah, pri ktorom sa obe premenné pohybujú rovnakým smerom) s jedným dôležitým upozornením: neexistuje záruka, že prijatie vyššieho rizika povedie k vyšším výnosom.

Naopak, vyššie riziko môže viesť k väčším stratám. Investície s nižším rizikom majú spravidla nižší potenciál zisku, zatiaľ čo investície s vyšším rizikom majú vyšší potenciál zisku, ale aj vyšší potenciál strát.

Vývoj ceny akcií a beta hodnoty spoločnosti verejnoprospešného sektora SPDR. GRAF: Yahoo Finance

S rizikom a výnosom pozitívne koreluje aj volatilita. Vyššie riziko je často spojené s vyššou volatilitou investícií. Preto sú technologické akcie oveľa volatilnejšie v porovnaní s defenzívnymi akciami verejnoprospešných služieb. Vyššia volatilita znamená, že volatilnejšie akcie môžu priniesť potenciálne väčšie straty, ale aj potenciálne vyššie zisky.

Volatilita v technologickom sektore zostáva zvýšená

Nie je jednoduché určiť, ktorý z týchto faktorov najviac prispel k zvýšenej volatilite. Z analýzy indexu VIX však môžeme vidieť, že po poklese inflácie sa volatilita celého trhu vrátila na predpandemickú úroveň.

Avšak volatilita v technologickom sektore zostáva zvýšená a napríklad v ETF fonde Technology Select Sector SPDR Fund, ktorý sleduje technologický sektor, vykazuje dlhodobo rastúci trend. Tento rast je výsledkom vysokých ziskov spoločností, ktoré sa premietli do výrazného rastu cien akcií v tomto sektore.

Vývoj ceny akcií a beta hodnoty spoločnosti technologického sektora SPDR. GRAF: Yahoo Finance

Zisky prekonávajú ostatné sektory

Aj keď sme od roku 2020 zažili množstvo udalostí, ktoré zvýšili volatilitu v technologickom sektore, za aktuálnym nárastom stojí najmä vysoká ziskovosť technologických spoločností, ktorá dlhodobo výrazne prekonáva ziskovosť ostatných sektorov indexu S&P 500.

Ak by došlo k poklesu ich ziskovosti, môžeme očakávať aj pokles volatility ich akcií, aj keď tá by pravdepodobne zostala nad priemerom celého trhu.

Komentár hlavnej analytičky Wonderinterest Trading Olívie Lacenovej.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Южная Корея выкатила ряд претензий к Telegram

В Петербурге заметили «кровососущих червей»: насколько они опасны и доберутся ли до Москвы

Путин назвал главное при благоустройстве территорий

«Хотя бы на минутку»: Роман Костомаров скучает по прежней жизни

Музыкальные новости

Экс-глава депкульта Москвы Кибовский попросил Бастрыкина отпустить его на СВО

Тренировочный прогресс // Тестовое голосование в Москве подтвердило приоритет электронного волеизъявления

Студия Звукозаписи в Москве. Создание Песен, Музыки, Аранжировок.

Владимирские туристы могут путешествовать по древнейшему городу Верхневолжья с новым цифровым аудиогидом МТС

Новости России

"МЕДОВЫЙ УЛЕЙ" ПАВЛА ДУРОВА В ШВЕЙЦАРИИ И ФРАНЦИИ? Очень важные серьёзные данные для России и всего мира.

«Территория будущего. Москва 2030»: йога от Relax FM для всех желающих

Выставку «Дворянское воспитание. Обычаи и традиции» презентуют в музее-заповеднике «Остафьево — «Русский Парнас»

Спортсмен из СП «Зюзино» ЦСД «Атлант» привез «серебро» с XII летней спартакиады учащихся

Экология в России и мире

Косметолог Мадина Байрамукова: какие процедуры стоит сделать после лета

В ритме танца: Apelsin Ural Tango Marathon прошёл в столице Урала

Музыкальный Продюсер. Известный музыкальный Продюсер.

В компании «ЛокоТех-Сервис» выберут лучшего ремонтника

Спорт в России и мире

Шелтон о достижениях Тима на «Больших шлемах»: «Четыре финала и титул – то, о чем дети могут только мечтать. Я имею в виду себя, это было не так давно»

Эрика Андреева добилась победы на старте Открытого чемпионата США

Чжан Шуай проиграла 23-й раз подряд, обновив свой же антирекорд WTA и АТР

Хачанов проиграл в самом долгом матче в истории турнира US Open

Moscow.media

Амбассадор фонда без кистей рук установил мировой рекорд в дисциплине стронгмен

Социальный фонд оказывает помощь эвакуированным жителям Курской области

Машина в хлам: под Орлом автомобиль влетел в дерево

ГАЗ начал продажи новой модели грузовика. Цена уже известна











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Анатолий Петрукович обсудил с педагогами ЮЗАО проект «Академический класс»

Ребенок выпал из окна квартиры на четвертом этаже в Москве

Спортсмен из СП «Зюзино» ЦСД «Атлант» привез «серебро» с XII летней спартакиады учащихся

«Хотя бы на минутку»: Роман Костомаров скучает по прежней жизни