Extrémne teplo, ktoré ešte zvýrazňuje absencia dažďových kvapiek, nestrpčuje život len obyčajným ľudom, ale tiež farmárom po celom svete. Polia vysychajú a v pôde sa tvoria pukliny, ktoré náramne pripomínajú vrásky. Situácia je vážna a pozitívne vyhliadky nie sú ani do budúcnosti. Podľa klimatológov dokonca hrozia v dôsledku prehriatej klímy vojnové konflikty.
Napriek všetkým týmto varovaniam, slabej úrode a prázdnym sýpkam vo viacerých častiach sveta však na finančných trhoch vzniká paradox. Ceny agrokomodít totiž padajú. Koncom augusta minulého roka tak stála na americkej burze v Chicagu tona pšenice o čosi menej ako 200 eur. O rok neskôr je to už len 162 eur, čo predstavuje 18-percentný prepad.
Rovnaký trend sme videli aj pri kukurici. Tona plodiny stála asi 168 eur. O 12 mesiacov neskôr je to 128 eur, respektíve o 73 percent menej. Do tretice sa prepadla aj cena sóje. Mnohými nenávidená náhrada za mäso sa vlani na trhoch predávala za 460 eur. Dnes je to 315 eur, čo zase predstavuje takmer tretinový pád.
Podobný vývoj môžeme sledovať aj na európskej komoditnej burze Matif v Paríži.