Odvolaný riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička v reakcii na slová ministerky Martiny Šimkovičovej povedal, že rekonštrukcia starej budovy SND je potrebná.
Ministerka spolu s generálnym tajomníkom služobného úradu Ministerstva kultúry Lukášom Machalom pred niekoľkými dňami uviedla, že jej stav je vyhovujúci a rekonštrukcia nutná nie je. "Vyčlenili si na rekonštrukciu 51 miliónov eur," vravela Šimkovičová.
Bývalý ekonomický riaditeľ SND Matej Bošňák sumu rekonštrukcie obhajuje a tvrdí, že bola vypočítaná expertmi. "Dôvodom na rekonštrukciu sú nevyhovujúce divadelné technológie, ktoré sú nebezpečné," tvrdí Bošňák.
Ministerka kultúry by podľa uznesenia úradníckej vlády Ľudovíta Ódora mala do konca septembra požiadať o uvoľnenie financií na rekonštrukciu. "Brali sme to ako posvätenie a zložili sme expertný tím. Uznesenie ukladá povinnosť ministerke kultúry," povedal.
"Ministerstvo týmto neguje prácu mnohých ľudí, išlo to cez štyri rezorty," povedal Bošňák na Šimkovičovej spochybnenie potreby rekonštrukcie.
Kritika sa zamerala aj na dĺžku rekonštrukcie, ktorá má trvať deväť rokov. Odvolaný riaditeľ Drlička dĺžku porovnal s inými rekonštrukciami v Európe, pričom tvrdí, že je štandardná.
"Stane sa to isté, čo v Bibiane alebo v Slovenskej národnej galérii. Deštrukcia a nebezpečenstvo pre divákov," povedal Drlička o situácii v prípade, že rezort rekonštrukciu zastaví.
Rekonštrukcia zahŕňa stavebné úpravy, ktoré budú potrebné na výmenu nefunkčných zastaralých technológii za nové. Súčasťou je aj vrátenie budovy do pôvodného historického stavu pred stavebnými zásahmi zo 70-tych rokov.
Podľa Drličku predstavuje pre hercov nebezpečenstvo divadelná točňa či výťahy na pódium, ktoré majú desiatky rokov a nefungujú spoľahlivo. "Točna sa začala točiť aj počas predstavenia a výťahy niekedy nefungovali. Herci sa potom na pódium nedostali," tvrdí.
Problémové sú aj šatne, ktoré majú byť zatuchnuté. Podľa bývalého riaditeľa do nich aj zateká, rovnako ako do baletných miestností v podzemí. "Takéto prostredie je nevyhovujúce," povedal Drlička.
Najväčším problémom sú však technológie z 50.tych rokov. Kvôli zastaralým motorom, ktoré predstavovali riziko pre hercov aj divákov sas využíva iba manuálny posun objektov.
Drlička prirovnal budovu k múzeu. Ako príklad uviedol refektory, ktorých výrobca už zanikol a aktuálne fungujú bez náhradných dielov. Dodáva, že aktuálne stojí temperovanie a stráženie budovy 300-tisíc eur ročne. Stará budova sa pritom nevyužíva už štyri roky.
Rekonštrukcia má odstrániť aj úpravy, ktoré boli na budove vykonané počas poslednej rekonštrukcie v roku 1973. Zahŕňa to odstránenie sklenných dverí či mramoru, ktorý v budove predtým nebol.