Svet investícií sa rýchlo mení. Dramatický vývoj okolo nás – od covidu, rôznych finančných či energetických kríz cez vojnové konflikty a digitalizáciu až po prudké demografické zmeny a rastúcu úlohu ekológie – dáva zabúdať na staré osvedčené investorské hity. Do popredia sa dostávajú nové raketovo sa rozvíjajúce technológie, zelené riešenia, ale aj meditech či rastúci význam opatery pre seniorov.
Tieto zmeny majú za následok masívne vlnobitie na akciových burzách. Staré segmenty strácajú dych, tie nové rýchlo naberajú na sile. Ako príklad stačí uviesť príbeh spoločnosti Nvidia, ktorá ešte na jeseň minulého roka mala hodnotu jeden bilión dolárov. V priebehu pol roka ju k začiatku marca 2024 zvýšila na dva bilióny a napokon v júni prekročila jej trhová kapitalizácia tri bilióny dolárov. Predbehla tak Apple a stala sa druhou najhodnotnejšou firmou na svete – hneď za Microsoftom. A dôvod takejto dôvery investorov? Veľký potenciál technológií, ktoré Nvidia vyvíja, konkrétne mikročipy fungujúce na báze umelej inteligencie. Ide teda o prepojenie dvoch fenoménov súčasnej doby, ktoré v našom každodennom živote zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu.
Všadeprítomná AI
Na trendy, ktorým patrí bližšia i vzdialenejšia budúcnosť, sa vo svojej najnovšej štúdií nazvanej The 2030 Thematic Roadmap pozrela britská Barclays Investment Bank. Identifikovala celkovo 150 trendov naprieč šiestimi tematickými okruhmi, na ktoré sa podľa jej expertiek oplatí zamerať začínajúcim aj ostrieľaným investorom. Mnohé z megatrendov aktuálnej dekády, ako sú demografické zmeny, digitalizácia či dekarbonizácia, sú už dnes v portfóliách investorov zahrnuté vo veľkej miere. „Ak sa však pozeráme na nové trendy, je nemožné ignorovať dosah umelej inteligencie najmä na dve oblasti – technológie & financie a zdravotníctvo & moderné vedy,“ píšu v spoločnej štúdii expertky Barclays Hiral Patelová, globálna šéfka tímu Thematic Investing Research, a jeho viceprezidentka Laia Marinová.