Spotrebitelia často nevedia, aký je rozdiel medzi odrodami káv arabica a robusta. Ako by ste to vysvetlili laikovi?
Arabica predstavuje tú kvalitnejšiu lepšiu kávu, ktorá je známa tým, že je lahodnejšia, jemnejšia a môže byť acidnejšia. Pri vysokej kvalite chutí doslova ako ovocie. No jej pestovanie je výrazne komplikovanejšie. Pestuje sa pri rozdielnej nadmorskej výške a je mimoriadne závislá od výkyvov počasia. Je to taká jemná kvetinka, o ktorú sa treba starať. Pre mnohých ľudí môže byť doslova šok dať si espresso z mimoriadne drahej arabicy. A to z toho dôvodu, že acidita môže byť príliš vysoká, s čím má väčšina bežných konzumentov problém.
Robusta sa považuje za odrodu viac odolnú a jej pestovanie je menej problémové. Jej chuť je však zemitejšia, horkejšia a obsahuje viac kofeínu. Poznáme menej typov kávy druhu robusta, a tak jej pestrosť nie je taká ako pri arabice. Okrem iného sa často používa ako doplnok pri miešaní espressovej zmesi, keďže vďaka jej plnej chuti môže obohatiť zmes takým spôsobom, ako mnohí klienti uprednostňujú.
Naposledy sme spolu komunikovali začiatkom marca. Vtedy sa robusta obchodovala za 3 300 amerických dolárov za tonu a arabica sa držala na úrovni dva doláre za libru, čiže za necelých 500 gramov. Vtedy ste situáciu označili za bezprecedentnú a hraničnú. Ako je to dnes?
Výrazne horšie. Robusta sa aktuálne obchoduje za viac ako 4 580 dolárov za tonu. Cena kávy na trhu sa oproti roku 2001 zvýšila o 350 percent. Arabica stojí zase 2,4 dolára za libru. Obe komodity sú neúmerne drahé, robusta stojí historicky najviac, takúto cenovku si naozaj nikto nepamätá. Trvá to neprimerane dlho a šanca pripraviť sa na niečo také je prakticky nulová.
Je prognóza ďalšieho vývoja o niečo pozitívnejšia?
Paradoxom je, že vôbec. Na to, aby sme pochopili, prečo táto situácia nastala, sa musíme pozrieť o niekoľko rokov naspäť. V roku 2021 začala cena arabicy stúpať pre zlú úrodu v Brazílii a mnoho firiem začalo v tom čase skupovať robustu, aby ju mohli primiešavať do svojich zmesí. Zlepšovali si tým maržu, no kvalita zároveň klesala. Pred tým, ako sa robusta začala vykupovať, sa mnoho farmárov vo Vietname rozhodlo sústrediť na iné, výnosnejšie komodity a tohto druhu kávy sa začalo pestovať menej.
Covid navyše vyhnal ľudí z plantáží, a kým Európa bola na tom už lepšie, čo sa týka pandémie, krajiny ako Čín...