Nemecký kancelár Olaf Scholz dnes v Kišiňove prisľúbil pomoc Moldavsku na ceste do Európskej únie. Po rokovaní s prezidentkou Maiou Sanduovou podľa agentúry DPA ocenil pozoruhodnú vôľu k reformám v bývalej sovietskej republike. Nemecko preto podľa neho podporilo udelenie štatútu kandidátskej krajiny a začatie prístupových rozhovorov Moldavska s Úniou, ktoré sa začali tento rok v júni.
"Budeme podporovať Moldavsko, ako najlepšie budeme môcť," povedal Scholz na tlačovej konferencii. "Moldavsko sa chce stať súčasťou európskej rodiny, pristúpenie je pre našu budúcnosť zásadné," uviedla prozápadná prezidentka Sanduová.
Moldavsko podalo prihlášku do únie spoločne s Ukrajinou krátko po začatí ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022, v júni toho istého roku potom lídri Únie schválili udelenie kandidátskeho štatútu obom krajinám, vlani v decembri súhlasili so začatím prístupových rokovaní.
V Moldavsku však stále pretrváva veľký vplyv Ruska a ruskí vojaci sú v odtrhnutej časti krajiny, Podnestersku, ktoré ovládajú separatisti. Podľa Sanduovej sa Kremeľ tiež opakovane snaží zasahovať do diania v Moldavsku, a to cielenými dezinformáciami, najmä pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami a októbrovým referendom o Únii. "Snažíme sa viac a lepšie komunikovať s našimi občanmi," dodala o protiopatreniach Kišiněva.
Scholz v tomto bode podporil hostiteľku. "Moldavsko naďalej obdivuhodne demonštruje svoju odolnosť voči pokusom o destabilizáciu," povedal.
Kancelár na tlačovej konferencii tiež uviedol, že Kyjev nekonzultoval s Berlínom prekvapujúci útok ukrajinských síl do ruskej Kurskej oblasti, začatý 6. augusta. "Ukrajina pripravila svoju vojenskú operáciu v Kurskej oblasti veľmi tajne a bez spätnej väzby, čo je určite dané situáciou," povedal Scholz. "Ide o veľmi obmedzenú operáciu z hľadiska priestoru a pravdepodobne tiež z hľadiska času," dodal. Podľa agentúry Reuters tiež ubezpečil, že Nemecko zostane najväčším podporovateľom Ukrajiny v Európe.