An Nÿsová a jej deti milujú kúpanie v miestnom kanáli na predmestí belgického Gentu natoľko, že sú ochotní zmieriť sa s jednou nepríjemnou nevýhodou. Môže ich bolieť brucho, ak niekto z nich omylom prehltne trochu vody. „Bolo by samozrejme pekné, keby ste sem mohli prísť s deťmi a užiť si kúpanie bez toho, aby vaše deti mali hnačku. Ale s tým sa asi nedá nič robiť,“ zamýšľa sa Belgičanka.
Dolu vodou: Čo sa pokazilo s britským vodným systémom?Správu priniesla agentúra Bloomberg. S podobným rizikom sa museli pred pár dňami popasovať aj olympijskí triatlonisti v Paríži. Tí súťažili v Seine po tom, čo úrady vynaložili 1,4 miliardy eur na to, aby sa v rieke prvýkrát po viac ako sto rokoch dalo kúpať. Niekoľko športovcov údajne po pretekoch ochorelo. Organizačný výbor olympijských hier neskôr uviedol, že si nie je vedomý žiadnej preukázanej súvislosti medzi ochorením športovcov a kvalitou vody v Seine.
Kvalita vody v európskych tokoch sa stáva hlavnou ekologickou témou mnohých vlád. Nejedno mesto, ako je napríklad belgický Gent, je totiž stredoveké a má storočnú infraštruktúru, ktorá nebola modernizovaná tak, aby zvládla obrovský nárast množstva odpadu vypúšťaného z domácností a tovární.
Vo Veľkej Br...