Japonské ministerstvo dopravy uviedlo, že pri inšpekčných prehliadkach u Toyoty odhalilo rozsiahle a úmyselné pochybenia pri žiadostiach o certifikáciu pri ďalších siedmich modeloch. Prvé nezrovnalosti japonská vláda v žiadostiach o certifikáciu vozidiel domácich automobiliek Toyota, Mazda, Honda, Suzuki a Yamaha odhalila už na začiatku júna.
Takzvaný nápravný príkaz Toyote nariaďuje „vykonať radikálne reformy na zabezpečenie zodpovedajúcich certifikačných procesov“, oznámila automobilka agentúre Reuters. Pochybenia sa týkajú napríklad modelov Corolla Fielder, Corolla Axio, Yaris Cross alebo Lexus LM, píše iDNES.cz.
Okrem toho Toyota musí aktuálne riešiť aj problémy spojené s hromadnou žalobou, ktorá súvisí s jej vodíkovým modelom Mirai a jej ambicióznymi, no nenaplnenými plánmi s vodíkovou mobilitou. Kalifornskí majitelia týchto vozidiel a ďalší ľudia, ktorí si túto vodíkovú štýlovku prenajali, sa totiž začali vypytovať, kedy že tá „budúcnosť“ z reklám Toyoty konečne nastane.
Automobilka totiž v rámci svojej kampane opakovane uisťovala potenciálnych kupcov, že tankovanie vodíka bude čoskoro rovnako dostupné, bezproblémové a porovnateľné s tankovaním benzínu. Majitelia Mirai si pritom nemohli nevšimnúť, že benzínových čerpacích staníc je v Kalifornii vyše 13-tisíc, zatiaľ čo miest, kde si môžu do ľahkých úžitkových vozidiel načerpať vodík, je dokopy len 54. A tých problémov s vodíkovou vlajkovou loďou či vodíkovou plánovanou budúcnosťou je ešte viac.
Toyota však aj napriek nemalým problémom predala v prvom polroku celosvetovo 5,16 milióna vozidiel, čo je však o 4,7 percenta menej ako pred rokom. I tak je počet predaných áut vyšší ako v prípade predajov vozidiel od nemeckého konkurenta Volkswagen, ktorého japonská firma prekonáva piaty rok po sebe, uviedla agentúra Kjódó. Volkswagen predal 4,35 milióna vozidiel, pričom v rovnakom období vlani to bolo 4,37 milióna áut.
Za poklesom predaja vozidiel Toyota bola čiastočne séria škandálov ohľadom kvality, ale aj slabý odbyt v Číne. V číslach japonskej automobilky sú zahrnuté aj jej divízie na výrobu malých vozidiel Daihatsu Motor a dcérska spoločnosť Hino Motors, ktorá vyrába nákladné vozidlá.
Celosvetová výroba skupiny Toyota v prvých šiestich mesiacoch klesla o 9,8 percenta na 5,07 milióna vozidiel. Toyota má továreň aj v Českej republike, konkrétne v Kolíne, kde tento rok do mája vyrobila takmer 104-tisíc vozidiel.
Toyota plánuje v tomto finančnom roku predať celkom 10,95 milióna vozidiel, čo by bolo o 1,3 percenta menej ako v uplynulom roku. Finančný rok firma uzatvára v marci. Toyota k tomu v máji uviedla, že tento rok bude uprednostňovať riešenie interných problémov, ako sú škandály v oblasti kvality, pred snahou o dosiahnutie objemu.
Osem veľkých japonských automobiliek predalo za prvý polrok celosvetovo 12,04 milióna vozidiel. To je o 0,4 percenta viac ako pred rokom, uvádza s odkazom na hospodárske výsledky jednotlivých firiem agentúra Kjódó.
Akcionári Toyoty zároveň potvrdili v polovici júna vo funkcii predsedu správnej rady Akia Tojodu aj ďalších deväť členov rady. Dôvera v Tojodu sa však medzi akcionármi podľa výsledkov hlasovania celkovo znížila. Zatiaľ čo v roku 2022 dostal 96 percent hlasov, v júni to už bolo len 85 percent.
Dvaja poprední splnomocnenci akcionárov navyše podľa Reuters odporúčali hlasovať proti Tojodovi. „Vnuk zakladateľa Toyoty uviedol, že výsledok znamenal vôbec najnižšiu podporu pre riaditeľov japonskej automobilky,“ uvádza magazín Autoweek.
„Výsledky boli kruté pre korporátneho giganta v Japonsku, kde sú manažéri obvykle znovu zvolení do správnych rád s ohromnou podporou. Odrážajú nespokojnosť najmä medzi medzinárodnými a domácimi inštitucionálnymi investormi s tým, ako Toyota zvládla doma rastúci škandál kvôli porušovaniu certifikačných testov,“ komentuje Reuters.