Výbor pre vnútornú bezpečnosť americkej Snemovne reprezentantov vyzval šéfa spoločnosti CrowdStrike Georgea Kurtza, aby vypovedal ohľadom globálneho výpadku počítačových systémov z konca minulého týždňa. V pondelok to napísal denník The Washington Pos.
Výpadok spôsobila aktualizácia softvéru firmy CrowdStrike na systémoch Windows od Microsoftu. Zasiahol okrem iného systémy odbavovania na letiskách po celom svete, zdravotnícke systémy, obchody, televízie či úrady.
Kongresmani v liste Kurtza vyzývajú, aby do stredy navrhol termín vypočutia s podvýborom pre kybernetickú bezpečnosť a ochranu infraštruktúry, ktorý patrí pod výbor pre vnútornú bezpečnosť.
"Hoci oceňujeme reakciu spoločnosti CrowdStrike a jej koordináciu so zúčastnenými stranami, nemôžeme ignorovať rozsah tohto incidentu, o ktorom niektorí tvrdia, že je najväčším výpadkom IT v histórii," stojí v liste. O najrozsiahlejšom výpadku v histórii už v piatok ráno hovoril austrálsky expert Troy Hunt.
"CrowdStrike aktívne komunikuje s príslušnými výbormi Kongresu," oznámil agentúre Reuters hovorca CrowdStriku. Termíny jednotlivých vypočutí podľa neho môžu byť zverejnené podľa uváženia kongresmanov.
CrowdStrike je považovaný za popredného svetového poskytovateľa systémov kybernetickej bezpečnosti a má zhruba 24-tisíc zákazníkov. Väčšinou ide o veľké firmy a inštitúcie.
Microsoft v sobotu uviedol, že chybná aktualizácia celosvetovo zasiahla približne 8,5 milióna zariadení so systémom Windows. Chyba mohla spôsobiť škody v ráde nižších desiatok miliárd dolárov, odhadol v pondelok analytik XTB Tomáš Cverna.
Piatkový výpadok výrazne zasiahol leteckú dopravu. Aerolinky podľa BBC globálne zrušili minimálne 1400 letov, z toho stovky v USA a vyššie desiatky v Nemecku. Problémy sa objavili okrem Nemecka, Austrálie, Británie, Španielska, Nórska či Francúzska aj na pražskom Letisku Václava Havla.
Vysielanie boli nútené prerušiť niektoré televízne stanice v Británii, Spojených štátoch či v Austrálii, vrátane MTV, Sky News alebo austrálskej mutácie ABC. Problémy mali aj niektoré banky alebo systémy londýnskej burzy.
V Severnom Írsku výpadok postihol dve tretiny ordinácií praktických lekárov. Problémy mal podľa agentúry Reuters aj systém pre objednávanie lekárskych prehliadok v Anglicku.
Fakultná nemocnica v nemeckom Kieli a v Lübecku v piatok podľa agentúry DPA zrušila plánované operácie a uzavrela tiež ambulancie. Fungovala len pohotovosť. Český reťazec lekární BENU v piatok prerušil prevádzku, ktorá sa mu podarilo plne obnoviť v nedeľu.