Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas sobotňajšieho podujatia k 50. výročiu invázie tureckých jednotiek na sever Cypru uviedol, že nemá zmysel pokračovať v rokovaniach pod vedením OSN o budúcnosti tohto rozdeleného stredomorského ostrova, píšu agentúry AFP a Reuters.
"Sme presvedčení, že federálne riešenie na Cypre nie je možné. Nikomu neprospeje, keď budeme pokračovať v rokovaniach, ktoré sme pred rokmi ukončili vo Švajčiarsku," povedal Erdogan v samozvanej Severocyperskej tureckej republike.
Desaťročia trvajúce rozhovory podporované Organizáciou Spojených národov zlyhali v snahe opätovne zjednotiť ostrov. Posledné kolo mierových rozhovorov vo Švajčiarsku stroskotalo v roku 2017. Aj cyperskí Gréci na medzinárodne uznávanom juhu ostrova v roku 2004 v referende odmietli plán zjednotenia podporovaný OSN, a to prevažnou väčšinou hlasov.
"Cyperskí Turci by mali sedieť za rokovacím stolom ako rovnocenní partneri cyperských Grékov. Sme pripravení rokovať a dosiahnuť trvalé riešenie a mier," povedal Erdogan, ktorého krajina ako jediná oficiálne uznáva Severný Cyprus.
V sobotu sa v Nikózii spustili sirény, ktorými si cyperskí Gréci pripomínajú vpád tureckých jednotiek, zatiaľ čo cyperskí Turci pri príležitosti tohto výročia oslavujú, píše AFP. Grécka strana označuje tento deň za "čierne výročie", kým Turci hovoria o úspešnej "operácii mieru a slobody".
Turecko inváziou v roku 1974 zabralo viac než tretinou ostrova a vyhnalo najmenej 160-tisíc cyperských Grékov na juh.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a grécky premiér Kyriakos Mitsotakis sa separátne zúčastňujú na podujatiach na oboch stranách rozdeleného ostrova, zachovávajúc vzájomný rešpekt a podporu, uzatvára AFP.