Keď obrátime zrak na Ukrajinu – sú dnes medzinárodné dohody len zdrapom papiera?
Netvrdil by som. Medzinárodné zmluvy platné počas vojny, narážam na Ženevské dohovory, sa majú dodržiavať práve v čase konfliktov. Inak povedané, sú platné aj počas vojny. Druhá otázka je, že ich niektoré časti nie sú vykonávané a mali by. Väčšinou sa však dodržiavajú a verejnosť si všíma medializované prípady, keď dochádza k ich porušovaniu. Vtedy je z toho haló.
Po anexii nášho východného suseda Ruskom Medzinárodný súdny dvor nariadil zastaviť všetkých bojové operácie na území Ukrajiny. Tá podala na príslušný dvor žalobu a rovnako aj medzinárodné spoločenstvo OSN sa uznieslo na stiahnutí vojsk. A nič sa neudialo. Aká je potom váha medzinárodných dohovorov?
Bezpečnostná rada OSN neprijala ešte rezolúciu, pretože Ruská federácia je jej stálym členom s právom veta. Valné zhromaždenie OSN síce niektoré rezolúcie prijalo, ale tie nie sú z právneho hľadiska záväzné. Nerešpektovanie Medzinárodného súdneho dvora sa dalo predpokladať, keďže Ruská federácia nedodržuje pravidlá medzinárodného práva a v tomto prípade to nebolo inak.
Pri Medzinárodnom súdnom dvore platí zásada, že obe strany sporu musia súhlasiť s ich prerokovaním. Čo s vymáhateľnosťou práva, ak jedna strana odmietne?
Expert na zdravotníctvo: Pacienti nesmú byť rukojemníci politických hádok. Rozpad vlády ich nemusí zaujímať
Existujú viaceré spôsoby vyjadrenia súhlasu. Pri jednom z nich každá strana dáva vopred súhlas, aby táto inštitúcia rozhodla pri určitých typoch sporov v budúcnosti. Alebo sa môže dohodnúť s druhou zmluvnou stranou na vložení súdnej doložky. Tretí spôsob je dohoda už po vzniku sporu. Napríklad spor Slovenska a Maďarska ohľadne vodného diela Gabčíkovo – Nagymaros.
Ak by jedna strana aj po udelení súhlasu neskôr odskočila, do akej miery by sa dal vyžadovať záväzok?
Ak by už prišlo k vyjadreniu súhlasu v niektorej z foriem, tak už nemožno odskočiť.
Ak takéto bariéry absentujú, aké sú právomo...