Добавить новость

В Москве число фигурантов дела выросло до 19, они отправлены в СИЗО

Ликсутов: более 18 тысяч новых рабочих мест появилось в Москве по программе МПТ

Идем в кино! Сказочный блокбастер «Финист. Первый богатырь» вышел в прокат

Ликсутов: Уличные парковки Москвы будут бесплатными 72 дня в 2025

World News in Polish


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Rozwój rybołówstwa dalekomorskiego leży w interesie polskiej gospodarki

Stabilne i przewidywalne prawo, dostęp do przyszłościowych łowisk oraz zrównoważone zarządzanie to warunki konieczne do rozwoju polskiego rybołówstwa dalekomorskiego – wskazywali uczestnicy debaty w Centrum Prasowym PAP. Eksperci zgodnie podkreślili, że sektor rybołówstwa jest bardzo istotny w kontekście globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest obecnie na dobrym poziomie. W 2022 r. w Globalnym Indeksie Bezpieczeństwa Żywnościowego (GFSI) Polska zajęła 21. pozycję w klasyfikacji obejmującej 113 krajów. Od 2012 r. do 2022 r. bezpieczeństwo żywnościowe Polski w indeksie poprawiło się o 7 pkt.

Jednak – jak podkreślali uczestnicy debaty „Bezpieczeństwo żywnościowe Polski w aspekcie gospodarki morskiej” zorganizowanej przez FAPA – Polska Izba Bankowości Spółdzielczej – zamożne państwa zrzeszone w Unii Europejskiej powinny podejmować działania, których celem jest poprawienie sytuacji zaopatrzenia w żywność krajów mniej rozwiniętych, gdzie zagrożenie głodem jest ciągle poważnym problemem.

– Bezpieczeństwo żywnościowe Polski i Europy zagrożone nie jest, mamy natomiast problem z zaopatrzeniem dużych regionów świata. Odpowiedzialność krajów bogatych, w tym także Polski, za wyżywienie tych ludzi nie będzie z nas zdjęta – mówił biorący udział w dyskusji Marek Sawicki, poseł na Sejm RP, były minister rolnictwa.

W tym kontekście rola sektora rybołówstwa jest bardzo znacząca, co podkreślają Parlament Europejski i Komisja Europejska. W rezolucji PE z 18 stycznia 2024 r. napisano: „Parlament Europejski zauważa, że sektor rybołówstwa odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu światowego bezpieczeństwa żywnościowego”.

– Europa jest odpowiedzialna wobec reszty świata w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, a rybołówstwo dalekomorskie dokłada tu swoją cegiełkę. Armatorzy zrzeszeni w DOPR eksportują średniorocznie 40-50 tys. t połowów do Afryki i jest to wkład w bezpieczeństwo żywnościowe tego kontynentu. To przekłada się nawet na 300 mln posiłków – mówił Emil Remisz z Dalekomorskiej Organizacji Producentów Ryb.

Ryby to pożywienie bogate w niezbędne dla człowieka białko i kwasy tłuszczowe EPA i DHA, które są produkowane tylko przez organizmy morskie, nie znajdują się w żadnej innej żywności. – Z tego względu produkty morskie są w naszej diecie absolutnie niezbędne i, co więcej, nie do zastąpienia – mówiła Joanna Szlinder-Richert, zastępca dyrektora ds. naukowych Morskiego Instytutu Rybackiego. Dodała, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, abyśmy spożywali 250 mg kwasów EPA i DHA dziennie celem profilaktyki chorób układu krążenia czy obniżenia insulinooporności. – Ryby morskie są zatem kluczowe dla zapewniania jakościowego bezpieczeństwa żywnościowego – zaznaczyła ekspertka.

Polska ma bogate tradycje związane z połowami dalekomorskimi, sięgające jeszcze XX-lecia międzywojennego. Również po II wojnie światowej sektor ten przeżywał intensywny rozkwit – w 1975 r. złowiono 600 tys. t ryb. Obecnie odławia się ich rocznie 50-60 tys. Zajmują się tym prywatne firmy, z których dwie największe zrzeszone są w Dalekomorskiej Organizacji Producentów Ryb (DOPR). Prowadzą one połowy na północnym Atlantyku, południowym Pacyfiku i na wodach Afryki Zachodniej.

Uczestnicy debaty zastanawiali się też nad wyzwaniami, przed którymi stoi polskie rybołówstwo dalekomorskie i perspektywami jego rozwoju. Biorący udział w dyskusji przedstawiciele branży, eksperci i politycy podkreślali, że w ostatnich latach sektor funkcjonuje w trudnych warunkach ze względu na ograniczenie kwot połowowych i utrudniony dostęp do kluczowych łowisk, a także coraz bardziej restrykcyjne przepisy unijne.

– Nikomu w Unii nie podoba się wspólna polityka europejska dotycząca rybołówstwa, jest powszechnie krytykowana. Mamy coraz większe ograniczenia, jeśli chodzi o połowy, a jedynym rozwiązaniem co do funkcjonowania tego sektora jest złomowanie i odchodzenie od produkcji – zwracał uwagę Marek Gróbarczyk, poseł na Sejm, członek sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej, były minister gospodarki morskiej. Dodał, że konieczna jest zmiana w tym zakresie. – My nie możemy sobie pozwolić, aby branża rybacka w Polsce upadła – podkreślił.

Uczestnicy dyskusji wskazywali, że najważniejsza dla rozwoju rybołówstwa morskiego są stabilność i przewidywalność prawa. To pozwala armatorom na planowanie ich przyszłych działań, co przekłada się na zrównoważony poziom połowów.

Dzięki stabilnemu otoczeniu prawnemu istnieje także możliwość inwestowania w nowe techniki połowowe i technologie przetwórstwa ryb.

– Wspólna polityka rybacka jest jedyną w UE, gdzie podejmowane decyzje, zarówno te dotyczące połowów, jak i jakości surowca, są oparte na badaniach naukowych. Sektor jest teraz w zwrotnym punkcie, gdzie dużo elementów się zmienia i ta zmiana wymaga nowego podejścia, nowego spojrzenia, pewnych innowacji. Potrzebna jest nowa siła, która ponownie ułoży pewne rozwiązania – ocenił dr hab. Mariusz Maciejczak, dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Jak podkreślano podczas dyskusji, polskie rybołówstwo należy rozwijać. Polska jest postrzegana na arenie międzynarodowej jako jeden z głównych eksporterów żywności i odpowiedzialny partner dbający o zrównoważoną eksploatację zasobów morskich.

Paweł Meyer, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, wskazywał, że polska żywność spełnia wszystkie najwyższe unijne normy jakości. – Polska jest liderem jakości, od 2004 r. do 2023 r. eksport wzrósł 10-krotnie. Polska żywność jest smaczna i konkurencyjna cenowo, co sprzyja otwieraniu nowych rynków – powiedział.

Goszczący na debacie JE. Friðrik Jónsson, ambasador Islandii w Polsce, podkreślał dobrą współpracę między tymi dwoma krajami. – Islandzcy producenci ryb coraz częściej wykorzystują siły polskich przetwórców, polskie chłodnie, jest też coraz więcej islandzkich inwestycji w Polsce – zaznaczył.

Uczestnicy debaty uznali, że wspólne działania branży, ekspertów i decydentów powinny być nakierowane na rozwój sektora rybołówstwa, gdyż leży to w interesie polskiej gospodarki.

– Ryby to odnawialny zasób, który przy odpowiednim zarządzaniu powinien wystarczyć dla każdego pokolenia. Rybołówstwo dalekomorskie też dokłada cegiełkę do wywiązywania się Europy z odpowiedzialności za resztę świata, to jest nasz wkład w globalne bezpieczeństwo żywnościowe – zaznaczył Emil Remisz z Dalekomorskiej Organizacji Producentów Ryb. Jego zdaniem, ponieważ ryby są dobrem wspólnym, zarządzanie tym sektorem też powinno być wspólne, oparte na międzynarodowej współpracy.

WSR

Artykuł Rozwój rybołówstwa dalekomorskiego leży w interesie polskiej gospodarki pochodzi z serwisu GF24.pl.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

В Подмосковье танцевали вальсы и кадрили на новогоднем балу

Еще один «китаец»: проехал на тягаче XCMG XG2 , делюсь впечатлениями

Слухи о романе с Табаковым и Сарапульцевым, восхищение Гаспара Ноэ. Все об Анастасии Красовской

Бастрыкин заинтересовался таксистом, домогавшимся 15-летней школьницы в Москве

Музыкальные новости

Роскосмос показал спутниковый снимок накрывшего Москву снегопада

AI Певица. Создание AI Певицы. AI Певец. AI Артист. Создание и продвижение AI Певицы.

ТАСС: Александр Емельяненко покинул реабилитационный центр в Ингушетии

Продать стихи. Как продать стихи. Продать стихи собственного сочинения.

Новости России

В 2024 году в столице присвоили адреса 315 тысячам объектов недвижимости

Грандиозный проект: Центр "Россия" откроется в Севастополе по инициативе Путина

AP: экс-президент США Картер сожалел о бойкоте Олимпиады в Москве в 1980 году

Метеоролог Вильфанд: Зимняя погода снова придет в Москву 3 января

Экология в России и мире

Продать стихи. Как продать стихи. Продать стихи собственного сочинения. Где продать стихи.

Почва стала настолько плотной, что сложно даже воткнуть лопату? Есть 2 интересных варианта решения проблемы

Врач Михаил Кутушов рассказал, как избежать проблем с перееданием в Новый год

Почему у некоторых людей вьются волосы

Спорт в России и мире

Андреева вышла в четвертьфинал WTA 500 в Брисбене, обыграв Носкову

Касаткина выходит в третий круг WTA-500 в Брисбене после трёхчасовой борьбы

Теннисистка Петрова объяснила неудачный сезон Медведева поражением от Синнера

"Уехала в США, родила от друга принца Уильяма и принца Гарри". Как сложилась судьба Марии Шараповой

Moscow.media

"Река во льдах Ладоги"

Ученые рассказали о сложностях секса в космосе (Big Think, США)

ИИ OpenAI обвинили в «жульничестве» при игре в шахматы

На пожаре в пятиэтажке надышались дымом две женщины











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Московский пенсионер перевел мошенникам более 87 миллионов рублей за два месяца

«Шеф, всё пропало!» По результатам 2024 года на российском рынке недвижимости наметилась катастрофа, а что в Севастополе?

Ликсутов: Уличные парковки Москвы будут бесплатными 72 дня в 2025

Идем в кино! Сказочный блокбастер «Финист. Первый богатырь» вышел в прокат