Za niespełna 2 tygodnie w sobotę, 3 sierpnia, o godzinie 16:00 zespół Lecha II Poznań rozpocznie nowy sezon 2024/2025 w grupie 2 III-ligi. Przed rezerwami Kolejorza zupełnie inna rzeczywistość od tej, jaką kibice Kolejorza zdążyli poznać w pięciu poprzednich sezonach.
Po spadku z II-ligi, czyli z frontu centralnego rezerwy Lecha Poznań trafiły do grupy numer 2, z której kilka lat temu awansowały wyżej. Teraz podopiecznych Grzegorza Wojtkowiaka czeka ciężka rywalizacja z 17 innymi klubami z województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Przed sezonem 2024/2025 nasze rezerwy nie są faworytem do awansu, latem w drugim zespole niewiele się dzieje, po spadku ta drużyna jest jeszcze bardziej zaniedbana.
Przede wszystkim latem rozegrała tylko jeden sparing, w którym przegrała z Hapoelem Tel-Awiw 0:1 a drugi mecz kontrolny zaliczy w ten weekend. W dwójce nie ma za wiele zmian kadrowych, przybył tylko bramkarz Adrian Lis, na razie do rezerw zostali oddelegowani Filip Borowski, Filip Wilak i Bartosz Tomaszewski, którzy nie zostali zgłoszeni do Ekstraklasy mogąc latem odejść np. na wypożyczenie. W treningach z drugą ekipą nie biorą udziału młodzi tacy jak Tymoteusz Gmur, Igor Brzyski czy Wojciech Mońka, którzy na co dzień ćwiczą z pierwszą drużyną, a w minioną niedzielę siedzieli na ławce rezerwowych podczas meczu z Górnikiem Zabrze.
Stadion akademii Lecha Poznań
Sztab szkoleniowy Lecha II Poznań 2024/2025:
Pierwszy trener: Grzegorz Wojtkowiak
Asystent trenera: Karol Bartkowiak
Trener bramkarzy: Maciej Borowski
Trener od przygotowania fizycznego: Patryk Przybylski
Kierownik drużyny: Tomasz Małek
Analityk: Filip Zaranek
Sztab medyczny: Damian Bartkiewicz, Hubert Rewers
> Terminarz Lecha II Poznań w III-lidze
> Analiza ligowego terminarza rezerw
W takim składzie personalnym Lech II Poznań ma niewielkie szanse na awans do II-ligi, sytuacja rezerw Pogoni Szczecin czy Legii Warszawa w innej grupie III-ligi pokazuje najlepiej, jak trudno gra się na czwartym poziomie. III-liga ma swoją specyfikę. Przykładowo pada tam wiele goli, mecze są otwarte i jest mało remisów. Między innymi w grupie 2 sezonu 2023/2024 żadna drużyna nie miała na swoim koncie 10 remisów, najwięcej meczów zremisował Stolem Gniewino (9 spotkań), który spadł.
Czysto na papierze największe szanse na awans z grupy 2 w nowym sezonie będą miały zespoły Zawiszy Bydgoszcz i Elany Toruń. Z Zawiszą graliśmy w sezonie 2023/2024 na etapie 1/16 finału Pucharu Polski, w nowym sezonie klub z Bydgoszczy mający największy stadion w grupie 2 III-ligi nie zagra na szczeblu centralnym, gdyż kilka tygodni temu po Okręgowy Puchar Polski sięgnęła Elana Toruń. Okręgowy Puchar Polski wygrała też Unia Swarzędz, w której nie brakuje byłych lechitów. Ostatnio grali tam m.in. Tymoteusz Klupś, Aleksander Theus, Dominik Chromiński, Adrian Laskowski czy Łukasz Spławski, a trenerem jest Tomasz Bekas. Unia to również jeden z trzech klubów będących kandydatem do awansu z 1. pozycji w naszej grupie.
Stadion Zawiszy Bydgoszcz
Mecze w grupie 2 III-ligi często są rozgrywane już o godzinie 12:00 czy o 13:00. Nie cieszą się dużym zainteresowaniem kibiców, stadiony świecą pustkami, sukcesem są frekwencje na poziomie 400-500 osób. W ubiegłym sezonie 2023/2024 tłumów nie było nawet na meczach Zawiszy Bydgoszcz, często duży stadion był prawie pusty, na domowe spotkania triumfatora Pucharu Polski sprzed 10 lat przychodziło mniej niż tysiąc osób. Najwięcej widzów w grupie 2 III-ligi 2023/2024 przyciągnął pojedynek Zawiszy Bydgoszcz z Elaną Toruń, który dnia 12 sierpnia 2023 roku śledziło z trybun 3290 osób.
Organizacja meczów III-ligi jest różna, często pozostawia wiele do życzenia, stan muraw tak samo. Obiekty Noteci Czarnków, Błękitnych Stargard, Gedanii Gdańsk, Wdy Świecie, Vinety Wolin, Sokoła Kleczew czy Cartusii Kartuzy wyglądają tak jak wyglądają. W III-lidze mamy małe stadiony, niektóre nie posiadają sztucznego oświetlenia, najczęściej z jednej trybuny jest słaba widoczność, na dodatek pomiędzy trybuną a murawą czasami znajduje się bieżnia lekkoatletyczna, która tylko utrudnia widoczność.
Terminarz Lecha II Poznań w rundzie jesiennej sezonu 2024/2025 (grupa 2 III-ligi i Puchar Polski):
03.08, Pogoń Nowe Skalmierzyce – Lech II Poznań (16:00)
06.08, Pogoń Siedlce – Lech II Poznań (17:00) – runda wstępna PP
10.08, Lech II Poznań – Kotwica Kórnik
17.08, Elana Toruń – Lech II Poznań
21.08, Lech II Poznań – Wda Świecie
24.08, Wybrzeże Rewalskie Rewal – Lech II Poznań
31.08, Lech II Poznań – Vineta Wolin
07.09, Noteć Czarnków – Lech II Poznań
14.09, Lech II Poznań – Gryf Słupsk
21.09, Sokół Kleczew – Lech II Poznań
28.09, Lech II Poznań – Unia Swarzędz
05.10, Polonia Środa Wielkopolska – Lech II Poznań
12.10, Lech II Poznań – Zawisza Bydgoszcz
19.10, Cartusia Kartuzy – Lech II Poznań
26.10, Lech II Poznań – Pogoń II Szczecin
02.11, Flota Świnoujście – Lech II Poznań
09.11, Błękitni Stargard – Lech II Poznań
16.11, Lech II Poznań – Gedania Gdańsk
Na pewno ciekawie wyglądają obiekty beniaminków Wybrzeża Rewalskiego Rewal czy Kotwicy Kórnik, w której także znajdziemy wychowanków Lecha Poznań. Wybrzeże Rewalskie nie gra w Rewalu a w Niechorzu. Obiekt tego klubu (jedna trybunka) ma bardzo dobrą murawę, jest od niego około 200 metrów do morza i z 50 metrów do jeziora. Z bazy tego klubu korzystały dawniej juniorskie drużyny Pogoni Szczecin a nawet ekstraklasowe kluby przyjeżdżające zimą na obozy do Pogorzelicy (dawniej gościła tam choćby Jagiellonia Białystok). Lech II Poznań zagra w tym nadmorskim kurorcie pod koniec sierpnia, zatem kibice Kolejorza będący wtedy nad morzem, będący m.in. w Kołobrzegu, Rewalu, Pobierowie czy w Dziwnowie będą mogli wpaść na mecz. Jedną trybunkę i dobrą murawę ma też kameralny stadion innego beniaminka Kotwicy Kórnik. To obiekt będący ciekawie położony, nieopodal jest hotel, restauracja, plaża nad jeziorem czy las.
Stadion klubu Wybrzeże Rewalskie Rewal w Niechorzu
Warto dodać, że beniaminkami grupy 2 III-ligi w sezonie 2023/2024 są Kotwica Kórnik, Wybrzeże Rewalskie Rewal, Wda Świecie oraz Gryf Słupsk. W naszej grupie odbędą się 34 kolejki, w tym 17 serii spotkań jesienią, ale możliwe są jeszcze jesienne mecze, które zostaną rozegrane awansem z rundy wiosennej. Rozgrywki rozpoczną się 3 sierpnia, runda jesienna potrwa do połowy listopada. Piłkarska wiosna 2025 zacznie się w marcu, a sezon 2024/2025 potrwa do drugiej połowy czerwca przyszłego roku.
Z grupy 2 III-ligi na szczebel centralny awansuje jej triumfator, druga drużyna wystąpi w barażach, natomiast ostatnie 3 kluby spadną z III-ligi. W grupie numer 2 rezerwy Kolejorza zmierzą się m.in. z rezerwami Pogoni Szczecin, Zawiszą Bydgoszcz czy ze zwycięzcami Okręgowego Pucharu Polski 2023/2024 w postaci Elany Toruń oraz Unii Swarzędz. Jesienią jedna kolejka (3 seria spotkań) zostanie rozegrana w ciągu tygodnia (w środę, 21 sierpnia), w grupie 2 III-ligi nie ma przerw na kadrę. Oficjalnie rozgrywki III-ligi noszą nazwę BetClic 3. liga, niedawno bukmacher podpisał umowę sponsorską z PZPN-em ważną do końca sezonu 2027/2028.
Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat)
The post Nowa rzeczywistość III-ligi first appeared on KKSLECH.com.