Добавить новость

Дорожная обстановка в Подмосковье вечером во вторник составляет 5 баллов

Производство спортивных товаров в Подмосковье увеличилось более чем на 45%

Путин и президент Монголии возложили венок к памятнику Жукову в Улан-Баторе

Жителей Гагаринского района приглашают 4 сентября на мероприятие, посвященное Дню города



World News in Polish


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Baśka miała fajny ogonek

Zwiększając lub zmniejszając przepływ krwi przez ogon, wiewiórka reguluje temperaturę. A zimą nakrywa się nim jak kołderką

Rude owłosienie ma w społeczeństwie marną opinię. W bajkach lis jest szwarccharakterem, a Reymont w „Chłopach” rudym uczynił podstępnego, chciwego młynarza. Nawet wśród ludzi walczących z rasizmem spotkałem takich, którzy jednemu z kolegów zarzucali wredotę, bo rudy. Ba! Nawet o moich kotach usłyszałem, że wredne, bo rude! Wyjątkiem od reguły wydaje się wiewiórka.

Nie taka ta Baśka, jak ją malują

Powszechną sympatię do wiewiórek wyzyskują spece od marketingu. W jednej z reklam Baśka namawia nas do wzięcia kredytu, w drugiej wiewiórka zachwala krem czekoladowy z orzechami, a w kolejnej orzeszki ziemne. O ile orzechy laskowe znajdują się na liście smakołyków naszych rudzielców, o tyle czekolada i fistaszki raczej im zaszkodzą. Zresztą wiewiórki o tym wiedzą i jeśli mają wybór, to po fistaszki nie sięgną. W badaniach prowadzonych w warszawskich Łazienkach przez naukowców z Instytutu Nauk Leśnych SGGW podawano wiewiórkom orzechy włoskie, laskowe i ziemne. W 80% Baśki brały włoskie, fistaszki zaś w ledwie 1%. Widać, wiedzą, że wysoka zawartość fosforu w orzeszkach ziemnych zmniejsza przyswajanie wapna.

Tu należy wspomnieć, że orzechy włoskie nie są naturalnymi roślinami naszej części świata, przybyły z południowo-zachodniej Azji i choć mają wiele prozdrowotnych właściwości, dla naszej przyrody nie są zdrowe. Od 30 lat obserwuje się ekspansję tej rośliny, która wypiera rodzime gatunki. Wiewiórcze łapki mają w tym swój udział, choć o wiele bardziej przyczyniają się do tego krukowate. Jedne i drugie robią na zimę zapasy, m.in. z orzechów. Zgodnie z powszechnymi w naszym społeczeństwie mitami i krukowate, i wiewiórki są zapominalskie, przez co nie zjadają wszystkiego. Tymczasem i jedne, i drugie zwierzęta nie tylko mają pamięć jak słoń, ale też ponadprzeciętną inteligencję.

Skąd zatem kiełkujące orzechy? Twórcy spichlerzy nie wiedzą, ile czasu potrwa zima ani jak będzie sroga, muszą więc przygotować się na najgorsze, w tym na kradzież zapasów. Wrony czy sójki obserwują wiewiórki i vice versa. Jedne i drugie nawzajem się okradają, przy czym im cenniejszy obiekt, tym bardziej starają się zmylić przeciwnika. Mało wartościowy pokarm wiewiórki ukrywają bardzo szybko, z cennym kluczą, często markują zakopywanie i są w tym niezłe. W miejskich parkach nawet w 30% przypadków krukowate usiłują zrabować zasoby, ale udaje im się to ledwie raz na trzy próby. Co innego, gdy złodziejem jest inna wiewiórka, ta zawsze znajdzie ukryty skarb, choć okradanie współbraci jest znacznie rzadsze.

Orzechy włoskie są jednymi z najcenniejszych, ledwie cztery zaspokajają dobowe zapotrzebowanie wiewiórek. Dla porównania – orzechów laskowych Baśki potrzebują 20, nasion świerka z 22 szyszek, a sosny nawet 100. W warunkach naturalnych najwięcej zjadają tych ostatnich. Aczkolwiek wiewiórki są oportunistami pokarmowymi – jedzą wszystko, i to dość dosłownie. W ich menu znajdują się m.in. owoce, w tym uprawiane przez nas w sadach, pąki drzew, zielone części roślin, grzyby i mięso.

Co do grzybów, to potrafią one zbierać te same co my, a nawet suszyć je na zimę. Z tym że nie używają suszarek, wtykają je między gałęzie drzew. Jako cwaniaki wiedzą, że grzybów nie zakopuje się w ziemi, ukrywają je w dziuplach, wraz z suszonymi owocami. To jednak niewielka część mykoflory, którą spożywają, większym powodzeniem cieszą się grzyby podziemne, a jeszcze większym – rosnące pod korą; to one mają więcej cennych dla gryzoni składników.

Idę o zakład, że to nie grzyby wprawiły Państwa w zdumienie, lecz mięso. Najczęściej są to owady, ale nie tylko, wiewiórki chętnie plądrują ptasie gniazda, zjadając jaja i pisklęta, a nawet dorosłe ptaki. Badania prowadzone w szczecińskich parkach wykazały, że za 80% strat w lęgach odpowiadają wiewiórki, a nie najczęściej obwiniane sroki i wrony! Co więcej, ptaki lęgnące się w dziuplach są niedostępne dla krukowatych, ale nie dla wiewiórek. Ptaki znają wiewiórcze zagrożenie i gdy zimą obserwuję wiewiórki w karmniku, to skrzydlaci stołownicy czekają, aż ssak go opuści. Z wyjątkiem sosnówki, jednej z najmniejszych gościń mojego paśnika. Ta mała cwaniara zawsze podchodzi rudzielca od tyłu, uważając, by nie trącić go w ogon. Większe ptaki odganiają malucha, więc tycia sikorka nadrabia cwaniactwem.

Zimowe obserwacje wiewiórek w karmnikach obalają przekonanie, jakoby zwierzęta te przesypiały zimę. W rzeczywistości przy wyjątkowo srogiej pogodzie potrafią przez kilka dni nie wychodzić z gniazda, ale poza tym momentem są aktywne. Zimowe gniazda mogą być w dziuplach, ale wiewiórki konstruują też charakterystyczne kule, zwykle między gałęziami lub przy pniu. Te zbudowane są na bogato, z włókien roślinnych, nierzadko uzupełnianych sierścią, pierzem, a nawet zwędzonymi ludziom szmatami. Wiewiórka zaanektowała jedną z budek lęgowych koło mojego domu. Gdy ją czyściłem, znalazłem… zaginione spodnie od piżamy! Dzięki misternej robocie różnica temperatur w zimie może sięgać nawet 30 st. w stosunku do otoczenia. Co więcej, choć wiewiórki są samotnikami, to podczas mrozów niekiedy goszczą u siebie sąsiadów – wiadomo, gdy się do kogoś przytulimy, to obojgu cieplej.

Co innego latem, wówczas wiewiórki mają gniazda bardziej przewiewne. Takich gniazd wiewiórka miewa kilka, rozsianych po zajmowanym terenie. Tu zaznaczę, że rudzielce nie są terytorialistami, ich areały zachodzą na siebie, ale wiewiórki stojące niżej w lokalnej hierarchii unikają okolic gniazd tych usytuowanych wyżej. Ustaleniu hierarchii służą wzajemne gonitwy, wiele można też wyczytać z zapachów pozostawianych przez konkurentki na trasach, po których się przemieszczają. By zostawić zapach, wiewiórka pociera pyszczkiem o gałązki, rzadziej znakuje szlak moczem.

Cały tekst można przeczytać w „Przeglądzie” nr 15/2024, którego elektroniczna wersja jest dostępna dla posiadaczy e-prenumeraty


Rude, czyli jakie?

Same cechy przypisywane rudej barwie owłosienia są zjawiskiem kulturowym i w wielu kulturach wcale nie budzi ona negatywnych skojarzeń. Wśród bohaterów literackich przedstawianych w pozytywnym świetle są Evan Maclan z „Kuli i krzyża” G.K. Chestertona, rodzina Weasleyów z Harry’ego Pottera czy Jan Bytnar „Rudy” sportretowany w „Kamieniach na szaniec”. Rudym owłosieniem może się pochwalić nie więcej niż 2% ludzkości. Najwięcej rudzielców jest wśród Udmurtów zamieszkujących południowo-wschodnią część europejskiej Rosji, Szkotów i Irlandczyków. Rzadkość tej barwy wynika z tego, że jest kodowana przez geny recesywne, czyli muszą się spotkać dwa „słabsze” geny, by dać rudy kolor. Za rudą barwę odpowiada feomelanina, która jest płynna, w przeciwieństwie do innych form melaniny, mających postać krystaliczną. Melaniny są jednymi z najczęstszych barwników roślin, grzybów i zwierząt.


Fot. Shutterstock

Post Baśka miała fajny ogonek pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Жители Подмосковья смогут подать на госэкспертизу стройпроектов через регпортал

Улыбнитесь, вас снимают. Топ-7 лучших мест для фотосессий в Москве

В Москве требуют отменить концерт Кишлака, его уличили в пропаганде наркотиков

Уроженка Алтайского края попала в полуфинал конкурса «Топ стюардесс 2024»

Музыкальные новости

Россия и Китай прорабатывают вопрос участия Си Цзиньпина в саммите БРИКС

Уссурийский дизельремонтный завод обновляет свое оборудование за счет инвестиций

«Отправила цветы»: Уколова поздравила с юбилеем Апину, которую сыграла в кино

Историческая память, мирный атом, газопровод: итоги визита Путина в Монголию

Новости России

Лихачёв: «Росатом» на 100% выполняет гособоронзаказ по ядерному оружию

Многодетная мама приобрела квартиру в Подмосковье по жилищной программе

Синоптик Леус: Жара в Москве начинает отступать

В Москве требуют отменить концерт Кишлака, его уличили в пропаганде наркотиков

Экология в России и мире

В Marins Grand Hotel Астрахань теперь можно зарядить электроавтомобиль

Российский турист прилетел на Кубу и был отправлен назад в Россию по этой причине

Какая река самая широкая в России, и где она находится 

Представитель СЛД «Узловая» филиала «Московский» компании «ЛокоТех-Сервис» принял участие в тожественной линейке техникума им. Сафонова

Спорт в России и мире

Ига Свёнтек оценила игру Пегулы в преддверии очной встречи в рамках 1/4 финала US Open

В мужской сетке US Open только у Медведева и Зверева положительный баланс в четвертьфиналах «Больших шлемов»

Матч Медведева и Боргеша на US Open прервали из-за пожарной тревоги

Серена Уильямс ответила, планирует ли возвращаться в WTA-тур

Moscow.media

ТСД SAOTRON RT-T50: высокопроизводительный терминал сбора данных промышленного класса

Призрачный мир осеннего акварельного Петербурга

Пять жилых домов и два бомбоубежища снесут в Екатеринбурге в рамках КРТ

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области напоминает: В Московском регионе 11,4 тысячи пап находятся в отпуске по уходу за ребенком











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Парк коммунальной техники подготовили к холодному времени года

Путин обратил внимание на необходимость обеспечения жильём военных

Таможенники Москвы нашли живых муравьев в посылке из Таиланда

Столичные предприятия сферы торговли сэкономили более полумиллиарда рублей благодаря нацпроекту