Сделка сорвалась: стало известно, почему отказались покупать дачу Пугачевой

Посол в РФ: Информация о встрече Асада и Эрдогана на саммите БРИКС не подтверждается

Более 3,8 тысячи хот-спотов с вайфаем расположено в центре Москвы

World News in Polish

Wszystkie wygrane przy Łazienkowskiej

Lech Poznań przełamując wszystkie złe serie po obozach reprezentacji narodowych pogrążył dopiero piętnastą Legię Warszawa i odskoczył jej na aż 15 punktów. Kolejorz dnia 17 października 2021 roku zwyciężył przy Łazienkowskiej po raz 14 w swojej historii.

Spośród 14 zwycięstw na obiekcie Legii łącznie 12 miało miejsce w rozgrywkach ligowych. Lech Poznań po raz 8 w historii triumfował w Warszawie wynikiem 1:0, dotąd tylko w 4 meczach, w których wygrał gole zdobyły obie drużyny.

Wygrane na przełomie lat 40-tych i 50-tych

Lech pierwszy raz sięgnął po pełną pulę w Warszawie podczas drugiego wyjazdowego meczu z Legią w kwietniu 1949 roku (3:1). Poznaniacy prowadzili w pewnej chwili 3:0 i jeszcze na początku meczu zmarnowali rzut karny. Wiosną 1950 roku Lech ponownie triumfował i to przed 20 tysiącami warszawiaków po bramce w 85 minucie gry Tadeusza Kołtuniaka.

Jeden triumf w latach 70-tych

W późniejszych latach Kolejorz nie rywalizował z legionistami zbyt często, na kolejną pełną pulę przy Łazienkowskiej musiał czekać do końcówki sezonu 1973/1974. Wówczas Kolejorz wygrał na wschodzie kraju 2:0 po trafieniach Ryszarda Szpakowskiego oraz Teodora Napierały.

Bogate lata 80-te

W latach 80-tych niebiesko-białym łącznie 4 razy udało się zdobyć stolicę w tym 3 w lidze. Jesienią 1981 roku trafienie Skurczyńskiego dało nam wygraną 1:0. Następnie w rozgrywkach 1982/1983 zespół Lecha zwyciężył na Legii pierwszy i jak dotąd ostatni raz w ćwierćfinałowym meczu o Puchar Polski. Wówczas poznaniacy triumfowali 1:0 po golu w 46 minucie gry Mirosława Okońskiego. Co ciekawe mimo wyeliminowania stołecznych Wielkopolanie nie zdobyli wtedy pucharu i nie doszli nawet do finału, bowiem w 1/2 rozgrywek sensacyjnie ulegli Piastowi Gliwice 0:1, który później w decydującej potyczce i tak przegrał z Lechią Gdańsk.

Kilkanaście miesięcy później odpowiednio w maju oraz w sierpniu 1984 roku poznaniacy dwa razy gościli na obiekcie Legii i dwa razy na nim wygrali triumfując 2:0 i 2:1. Oba te mecze obejrzało po 20 tysięcy ludzi, w pierwszym z tych spotkań Kolejorz dwa ciosy zadał w końcówce za sprawą Henryka Miłoszewicza i Mirosława Okońskiego, a w drugim pojedynku po bramkach w drugiej połowie Czesława Jakołcewicza oraz Jarosława Araszkiewicza prowadził 2:0. Stracony gol w końcówce nie pozbawił lechitów 7 wyjazdowej wygranej nad Legią w historii, w sezonie 1983/1984 drużyna Kolejorza zdobyła jedyny w swojej historii dublet.

Jeden, ale ważny triumf

Stadion przy ulicy Łazienkowskiej ponownie okazał się szczęśliwy dla poznaniaków wiosną 1995 roku. Wówczas lechici triumfowali na nim 1:0 po złotym trafieniu w 79 minucie Jacka Dembińskiego. Legioniści byli wtedy liderem tabeli i nie przegrali u siebie od prawie trzech lat, lecz wizyta Kolejorza zakończyła dobrą serię.

Kolejne dwa wyniki 1:0

Kolejne dwie wygrane na Legii miały miejsce już w XXI wieku i ponownie zostały osiągnięte rezultatem 1:0. Wiosną 2008 roku poznaniacy triumfowali na Łazienkowskiej po bramce głową Przemysława Pitrego w 85 minucie gry. Idealną piłkę na głowę napastnika Kolejorza dośrodkował wtedy Ivan Djurdjević, dzięki czemu Wielkopolanie mogli cieszyć się ze skromnego triumfu.

Po czterech latach w kwietniu 2012 roku za Mariusza Rumaka lechici grali coraz lepiej i walczyli o puchary, a legioniści prowadzeni przez Macieja Skorżę bili się o tytuł Mistrza Polski. Przed starciem na Łazienkowskiej nikt na Lecha nie stawiał, jednak to on niespodziewanie wygrał w Warszawie 1:0 po golu Artjomsa Rudnevsa. Kolejorz po tym zwycięstwie był już wtedy blisko awansu do eliminacji Ligi Europy, natomiast Legii strącił właściwie mistrzostwo sprzed nosa.

Dwie wygrane w niezapomnianym 2015 roku

Następna udana wizyta Lecha na Łazienkowskiej miała miejsce 9 maja 2015 roku. Kolejorz prowadzony przez Macieja Skorżę pojechał do Warszawy tydzień po pechowo przegranym majowym finale Pucharu Polski z legionistami i zdołał się zrewanżować. Do przerwy utrzymywał się remis, po zmianie stron szybkie ciosy zadali Darko Jevtić oraz Karol Linetty. Lech prowadził z Legią na wyjeździe 2:0, na końcu wygrał 2:1 i przeskoczył legionistów w tabeli. Niecały miesiąc później zdobył kosztem warszawian Mistrzostwo Polski.

Pod koniec października 2015 w kolejnym meczu Legia – Lech znów górą byli poznaniacy, którzy przed klasykiem zajmowali ostatnie miejsce w tabeli. Kolejorz za Jana Urbana pomału wychodził z kryzysu, jednak w lidze nie wygrał od wielu, wielu tygodni. Wcześniej lechici umieli ograć na wyjeździe ówczesnego lidera Serie A, Fiorentinę 2:1, jednak mało kto wierzył w pójście za ciosem 3 dni po tamtym spektakularnym zwycięstwie. Na początku spotkania przy Łazienkowskiej bramkę w sytuacji 1 na 1 zdobył Kasper Hamalainen, po tym golu gospodarze przeważali, jednak Kolejorz bardzo umiejętnie się bronił i dnia 25 października 2015 roku sensacyjnie wygrał 1:0.

Superpuchar 2016 + wczorajsze 1:0

13 zwycięstwo na Łazienkowskiej lechici odnieśli w lipcu 2016 roku wygrywając wtedy w Warszawie najwyżej w historii. Poznaniacy broniąc Superpucharu Polski jako pierwsi wyszli na prowadzenie za sprawą uderzenia Macieja Makuszewskiego z rzutu wolnego. Jeszcze przed przerwą wyrównał Guilherme, ale trzy ostatnie ciosy zadał już Kolejorz. Najpierw kolejną bramkę po stałym fragmencie zdobył następny debiutant po Makuszewskim – Lasse Nielsen, a już w doliczonym czasie dwie ostatnie bramki strzelił Dariusz Formella powracający z wypożyczenia do Arki Gdynia. Lech Poznań rozbił więc Legię na jej terenie 4:1 i mógł świętować wywalczenie patery.

Dnia 17 października 2021 roku Lech Poznań przerwał serię 7 kolejnych ligowych porażek przy Łazienkowskiej triumfując nad Legią w Warszawie po raz 14 w historii i 12 w lidze. Kolejorz wygrał 1:0 za sprawą gola Mikaela Ishaka, w tym meczu Lech był po prostu lepszy, nie było to szczęśliwie zwycięstwo jak np. w 2016 roku czy 2015 za Urbana. Był to też triumf osiągnięty w lepszym stylu aniżeli np. w 2012 roku.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

The post Wszystkie wygrane przy Łazienkowskiej first appeared on KKSLECH.com - KKS Lech Poznań - Serwis nieoficjalny.