Modus operandi „alfonsów” jest prosty. Młoda dziewczyna, rzuca szkołę i rodzinę, przyciągana łatwymi pieniędzmi. Zadanie „łowców” jest ułatwione, jeśłi więzi rodzinne są zakłócone. Dziewczyna jest uwiedziona przez młodego mężczyznę, którego uważa za swojego chłopaka. Nie zdając sobie z tego sprawy, zostaje powoli zmuszona do prostytucji.
Obiecuje się jej karierę aktorki. Sesje zdjęciowe są początkowo niewinne. Później są sesje w bieliźnie, coraz bardziej frywolne, wreszcie pornografia, szantaż i „praca”.
Przed sądem w Liege stanęły też dwie dorosłe kobiety, także prostytutki. Oskarżono je o „trening” nowych rekrutów i organizowanie ich prostytuowania się.
Adwokat Philippe Zevenne, mówi, że proces sposobienia do „zawodu” jest powolny i dziewczyny często nie zdają sobie sprawy z wykorzystywania. Zauważa: „dzisiaj podstawowym standardem są pieniądze. Musisz pokazać się w mediach społecznościowych, że zarabiasz pieniądze i ostatecznie nie ma znaczenia, skąd owe pieniądze pochodzą”.
Inny prawnik stowarzyszenia „Myrii” mówi, że „Istnieje relacja zaufania, emocjonalna relacja z młodym mężczyzną. Oferuje zarabianie pieniędzy na zdjęciach. Najpierw bardzo czyste zdjęcia, potem w bieliźnie; ale finalnie chodzi o prostytucję”. Wtedy często jest już za późno, by te relacje zerwać.
Organy ścigania mają problem z wykrywaniem takich sutenerów, bo ofiary rzadko zgłaszają skargi. Oferty pojawiają się w Internecie, a sama prostytucja przeniosła się z dawnych burdeli do bardziej anonimowych miejsc, takich jak garaże, pola namiotowe, hotele czy wynajmowane na te cele mieszkania. Zjawisko przyspieszyło w czasach pandemii, kiedy oficjalne domy schadzek musiały zamknąć swoje podwoje.
Właśnie z tego powodu policja federalna rozpoczęła 18 października kampanię ostrzegającą. Eric Garbar, komisarz policji zajmujący się m.in. handlem ludźmi, mówi o tym, że jej celem jest „uświadomienie potencjalnym ofiarom niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą złe znajomości”. Kampania informacyjna belgijskiej policji będzie się odbywała m.in. na najważniejszych przejściach granicznych kraju, a także np. na dworcach jak Bruksela-Midi, Antwerpia i Liège.
Źródło: RTBF
Artykuł Belgijska policja zajmuje się akcją prewencyjną dotyczącą prostytucji nieletnich pochodzi z serwisu NCZAS.COM.