27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie – największy na terenie zaborów, zakończony zwycięstwem, zryw niepodległościowy. Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.
Do inicjatorów akcji, od czerwca, wpływają wyrazy poparcia od osób indywidualnych z regionu i kraju oraz uchwały samorządów z całej Wielkopolski. Do tej pory petycję podpisali m.in. marszałkowie województw wielkopolskiego i lubuskiego, metropolita poznański, wojewoda wielkopolski i prezydent Poznania.
Jak poinformował w piątek na konferencji prasowej dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek, do tej pory zebrano przeszło 1 tys. podpisów, cały czas spływają kolejne. Do organizatorów przedsięwzięcia, mimo wakacyjnego czasu, wpływają też uchwały jednostek samorządu terytorialnego i rad pedagogicznych szkół różnego szczebla.
„Cieszymy się z tego odzewu; podpisy spływają nie tylko z Wielkopolski – poza włodarzami z naszego regionu taką deklarację podpisała też m.in. pani marszałek województwa lubuskiego” – powiedział.
Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki poinformował w piątek, że od teraz inicjatywę mogą szybko i w prosty sposób poprzeć wszyscy chętni. Deklarację wsparcia dla inicjatywy ustanowienia daty 27 grudnia dniem święta państwowego można podpisywać poprzez stronę: powstanie.wmn.poznan.pl. Tam wystarczy podać swoje imię i nazwisko oraz podać swój adres mailowy.
„Z uwagi na charakter oraz znaczenie tego historycznego wydarzenia, chęć i potrzebę godnego uhonorowania bohaterskich Powstańców i ich istotnej roli w budowaniu odradzającej się po latach zaborów Ojczyzny, wyrażam zgodę na umieszczenie mojego imienia i nazwiska pod apelem. Podzielam pogląd inicjatorów apelu, iż pamięć o obronie narodowej tożsamości pod zaborami oraz o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego Wielkopolanie znakomicie się przyczynili, łączy Polaków i wymaga działań ponad wszelkimi podziałami” – głosi tekst petycji umieszczonej na stronie internetowej.
Apel o ustanowienie nowego święta, po zebraniu jak największej liczby deklaracji poparcia, przekazany ma być po wakacjach prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, marszałkom Sejmu i Senatu oraz parlamentarzystom.
W październiku 2017 roku Sejm ustanowił jubileuszowy rok setnej rocznicy wybuchu powstania Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W Poznaniu tworzona jest nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Przy zapewnieniu odpowiedniego finansowania, muzeum powinno otworzyć się dla publiczności w 2025 roku.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.
Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
Artykuł Rocznica jednego z kilku zwycięskich polskich powstań zostanie świętem państwowym? Można zagłosować przez Internet pochodzi z serwisu NCZAS.COM.