Добавить новость

В Стамбуле митингующие попытались захватить израильское судно

Академик РАН: Последняя вспышка на Солнце вряд ли приведет к магнитной буре

Медсестра из Якутска обвиняется в мошенничестве с авиабилетами на сумму порядка 145 тысяч рублей

Россияне бросились покупать товары собственных марок торговых сетей

World News in Polish


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Od Dawidowskiego do Mamrota. Trenerskie debiuty ostatnich 20 lat

fot. Kamil Świrydowicz / Cyfrasport

W najbliższą sobotę w Olsztynie Ireneusz Mamrot zadebiutuje w roli trenera ŁKS-u. Sprawdziliśmy, jak w XXI wieku wiodło się jego poprzednikom w pierwszych meczach na ławce trenerskiej łódzkiego klubu.

Pierwszym trenerem ŁKS-u w XXI wieku był Mirosław Dawidowski. Szkoleniowiec, który wraz z trenerem Michałem Globiszem zbudował jedną z najlepszych w historii polskiego futbolu reprezentacji juniorów, otrzymał wiosną 2001 roku zadanie uratowania ŁKS-u przed spadkiem do trzeciej ligi. Udało się, choć początki – czyli porażka aż 0:3 z KS Myszków – nie napawały optymizmem.

Najlepszy debiut

Znacznie lepszy debiut zanotował w październiku 2001 roku Dariusz Wójtowicz, bo ełkaesiacy właśnie z gdańszczaninem na ławce (choć mocno związanym z Krakowem) pokonali 4:1 Ceramikę Opoczno (najlepszy trenerski debiut w ŁKS-ie w XXI wieku na szczeblu centralnym). Na finiszu tamtych rozgrywek widmo spadku zajrzało łodzianom w oczy, więc dwie kolejki przed końcem sezonu działacze poprosili o pomoc Marka Wozińskiego i Ryszarda Polaka. Duetowi udało się utrzymać ŁKS w ówczesnej drugiej lidze, chociaż w pierwszym meczu prowadzony przez nich zespół tylko zremisował bezbramkowo z Górnikiem Polkowice.

Przed nowym sezonem w ŁKS-ie pojawił się Włodzimierz Gąsior i rozpoczął pracę od porażki 0:2 ze Stalą Stalowa Wola. W kolejnych meczach nie było lepiej, więc trenerem został Bogusław Pietrzak (prowadził ŁKS w końcówce lat 90.). ŁKS pod jego wodzą pierwszy mecz zremisował bezbramkowo z Górnikiem Polkowice. Na początku następnego sezonu, po remisie 1:1 z Tłokami Gorzyce, pożegnano Bogusława Pietrzaka, a powitano Włodzimierza Tylaka, lecz i on niewiele zdziałał, bo najpierw przegrał 1:2 ze Szczakowianką Jaworzno, a niewiele lepiej radziła sobie jego drużyna także w kolejnych meczach.

Po porażce 0:4 z Piastem Gliwice Włodzimierza Tylaka zastąpił Wojciech Borecki. Ten na początek tylko zremisował bezbramkowo z Cracovią (słynne racowisko na trybunach), ale wkrótce zdołał zapanować nad drużyną, która zdołała bez większych problemów utrzymać się w drugiej lidze, co od spadku na zaplecze ekstraklasy w 2000 roku nie były regułą.

Chojnacki po raz pierwszy

Wojciech Borecki opuścił ŁKS po zakończeniu sezonu. Szkoleniowca skusiła oferta pracy z GKS-u Katowice, więc jego miejsce zajął Marek Chojnacki. To pierwsze podejście byłego rekordzisty pod względem liczby występów w ekstraklasie w roli trenera rozpoczęło się od zremisowanego 0:0 meczu z Podbeskidziem. Marek Chojnacki pracował w al. Unii 2 do końca rundy jesiennej, a wiosną zastąpił go Dragan Dostanić. Bardzo lubiany przez kibiców Serb swoją łódzką przygodę rozpoczął niespecjalnie, bo od porażki 0:3 z zespołem z Bielska-Białej.

Dragan Dostanić zamierzał awansować z ŁKS-em do ekstraklasy w kolejnym sezonie, lecz bardzo szybko dały o sobie znać niedostatki w warsztacie trenerskim bałkańskiego szkoleniowca, dość powiedzieć, że w czterech pierwszych kolejkach nowego sezonu łodzianie zdobyli tylko dwa „oczka”. Ówczesny szef klubu Daniel Goszczyński podziękował za pracę Serbowi i zatrudnił Wiesława Wojno. Doświadczony szkoleniowiec, związany wcześniej m.in. w Zagłębiem Lubin, rozpoczął pracę od zwycięstwa 2:0 nad Górnikiem Polkowice. Wydawało się, że z tym szkoleniowcem ełkaesiacy awansują do ekstraklasy w cuglach, ale wiosną drużynie przytrafiła się seria sześciu remisów (w tym aż pięciu bezbramkowych). Wiesław Wojno został zwolniony, a w jego miejsce zatrudniono Jerzego Kasalika i ełkaesiacy… spod deszczu wpadli pod rynnę.

fot. Radosław Jóźwiak / Cyfrasport

Trener, który kilka lat wcześniej zdołał z Hutnikiem Kraków awansować do europejskich pucharów (a w latach 70. występował w barwach ŁKS-u) tak się ponoć wtedy palił do pracy w Łodzi, że swoją pośpieszną podróż samochodem do miasta włókniarzy przypłacił kilkoma mandatami za przekroczenie prędkości, lecz w al. Unii 2 zamiast pomóc drużynie, pogorszył sytuację (w dodatku ŁKS przegrał 0:1 w Bielsku-Białej). Wedle stugębnej plotki krążącej wtedy po Łodzi krótką przygodę Jerzego Kasalika w ŁKS-ie zakończyli piłkarze, dotknięci rzekomo obcesowym zachowaniem szkoleniowca. W rolę strażaka wcielił się Marek Chojnacki, który na „dzień dobry” przegrał derby z Widzewem, ale potem opanował sytuację i z nim u steru ŁKS po sześciu latach gry na zapleczu ekstraklasy wreszcie awansował, co więcej przyzwoicie spisał się także w następnych rozgrywkach.

„Efekt nowej miotły”

Przed rozpoczęciem sezonu 2007/2008 Marka Chojnackiego zastąpił Wojciech Borecki, ale jego druga przygoda z „Rycerzami Wiosny” okazała się nieudana, chociaż w swoim pierwszym po powrocie do Łodzi meczu szkoleniowiec wraz z podopiecznymi wywalczył remis 2:2 z Odrą Wodzisław. Borecki pożegnał się z Łodzią, 1 października 2007 roku w szatni ŁKS-u pojawił się Mirosław Jabłoński i cztery dni później ełkaesiacy wywalczyli punkt na stadionie Widzewa. Słaby początek rundy rewanżowej sprawił, że wiosną ponownie ściągnięto Marka Chojnackiego, a ten kolejną przygodę ze swoim ukochanym klubem rozpoczął od wyjazdowego zwycięstwa 3:1 nad Zagłębiem Sosnowiec (potem pokonał aktualnego wówczas mistrza Polski czyli Zagłębie Lubin, wygrał 2:0 derby z Widzewem, a zwyciężając wraz z ełkaesiakami 2:1 Lecha w Poznaniu uratował ekstraklasę).

W pierwszych meczach nowego sezonu łodzianie spisywali się bardzo słabo, więc 20 listopada 2008 roku w klubie pojawił się Grzegorz Wesołowski. Efekt „nowej miotły” zadziałał błyskawicznie, bo ŁKS pod wodzą Grzegorza Wesołowskiego wygrał 3:2 z Polonią w Bytomiu, a świetnie spisywał się zwłaszcza wiosną (pamiętne 4:3 z Cracovią i 3:1 w Warszawie z Polonią), co pozwoliło zająć drużynie wysokie siódme miejsce w tabeli. Niestety, decyzją komisji licencyjnej łodzianie zostali zdegradowani do pierwszej ligi, gdzie z Grzegorzem Wesołowskim na ławce trenerskiej ŁKS zajął dopiero czwarte miejsce w tabeli.

fot. Łukasz Grochala / Cyfrasport

Od Pyrdoła do spadku

Zadanie awansu do ekstraklasy w sezonie 2010/2011 powierzono trenerowi Andrzejowi Pyrdołowi, który w latach 90. był asystentem Ryszarda Polaka w ŁKS-ie i Franciszka Smudy w Widzewie. Udało się, doświadczony szkoleniowiec przepracował z drużyną cały sezon, awansował do elity, a wcześniej, w pierwszym meczu pod jego wodzą, łodzianie wygrali 2:1 z Pogonią Szczecin.

W ekstraklasie nie było tak wesoło. Już po inauguracyjnej klęsce z Lechem w Bełchatowie Andrzeja Pyrdoła zastąpił Dariusz Bratkowski, ale i on niewiele zdziałał (w pierwszym meczu porażka ze Śląskiem Wrocław 0:4), więc kiedy po pięciu kolejkach ełkaesiacy zamykali ligową tabelę z „oczkiem” na koncie ówcześni szefowie ŁKS-u namówili do współpracy Michała Probierza. Ten natomiast uczynił z ŁKS-u – dotychczasowego dostarczyciela punktów – zespół groźny dla każdego. Już pod wodzą Michała Probierza ŁKS wygrał na wyjeździe z Cracovią 1:0 i w sumie zdobył w siedmiu meczach aż 13 punktów. Niestety, po zwycięstwie w Kielcach szkoleniowiec otrzymał ofertę pracy w Grecji (z gatunku tych „nie do odrzucenia”), załamaną tym faktem drużynę na jeden mecz przejął Tomasz Wieszczycki (0:4 z Ruchem Chorzów), a następnie sięgnięto w Łodzi po Ryszarda Tarasiewicza, który w pierwszym meczu przegrał 0:3 z GKS-em Bełchatów. Ełkaesiacy nie wygrali do końca rundy nawet jednego meczu, a wiosną misję ratowania zespołu przed degradacją powierzono Piotrowi Świerczewskiemu, choć oficjalnie pierwszym trenerem był Andrzej Pyrdoł. Tu zaczęło się od porażki 0:2 z Polonią Warszawa, a skończyło na spadku z ekstraklasy.

Czarna seria ełkaesiaków trwała dalej w pierwszej lidze i zakończyła się katastrofą. Zanim do niej doszło zespół kolejny raz przejął Marek Chojnacki i były to miłe złego początki, bo z legendą klubu na ławce trenerskiej łodzianie pokonali w Katowicach GKS 2:1. Rundę wiosenną tamtego sezonu ŁKS rozpoczął z trenerem Piotrem Zajączkowskim, który w debiucie przegrał 0:1 z GKS-em Katowice, chociaż i za tę porażkę, i za kilka kolejnych nie sposób winić szkoleniowca. Ze względu na kłopoty finansowo-organizacyjne nasz klub nie dokończył wtedy rozgrywek.

Robaszek rozpoczął

Etap odbudowy ŁKS-u, czyli najnowszy rozdział w długiej historii klubu, rozpoczęli ełkaesiacy jesienią 2013 roku już w czwartej lidze i z trenerem Wojciech Robaszkiem za kierownicą, który wraz z podopiecznymi nie miał problemu z awansem do trzeciej ligi, zresztą już w pierwszym meczu jego zespół wygrał 4:0 z Pogonią Zduńska Wola.

W trzeciej lidze, gdzie łodzianie spędzili trzy sezony, nasz zespół prowadzili Wojciech Robaszek, Andrzej Kretek (w pierwszym ligowym meczu pod jego wodzą ŁKS zremisował 2:2 z Wartą Sieradz), Marek Chojnacki (1:1 z Omegą Kleszczów), Robert Szwarc (0:0 z Lechią Tomaszów Mazowiecki), ponownie Wojciech Robaszek (2:0 z Legią II Warszawa), Marcin Pyrdoł (0:0 z Huraganem Wołomin, zweryfikowane potem jako walkower dla ŁKS-u) i po raz trzeci Wojciech Robaszek (2:1 ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki).

W 2017 roku właśnie z ostatnim z wymienionych na ławce trenerskiej ełkaesiacy zajęli drugie miejsce w tabeli, co wobec kłopotów licencyjnych zespołu z Nowego Miasta Lubawskiego, pozwoliło łodzianom awansować do drugiej ligi. Rok później ŁKS świętował powrót na zaplecze ekstraklasy (z Wojciech Robaszkiem i Jackiem Janowskim na ławce trenerskiej), ale przed sezonem trenerem pierwszego zespołu został Kazimierz Moskal (ten rozpoczął pracę od zwycięstwa 1:0 nad Chrobrym w Głogowie).

fot. Radosław Jóźwiak / Cyfrasport

Nowi

Wszyscy wiemy, co wydarzyło się potem. Z trenerem Kazimierzem Moskalem ŁKS w dobrym stylu awansował do ekstraklasy, gdzie z kolei w trakcie przerwy spowodowanej pandemią stery objął Wojciech Stawowy. Szkoleniowiec z Krakowa rozpoczął pracę z „Rycerzami Wiosny” od porażki 0:1 z Górnikiem Zabrze, a zakończył w ubiegłą sobotę zremisowanymi 2:2 derbami Łodzi. W najbliższą sobotę debiut na trenerskiej ławce Łódzkiego Klubu Sportowego zaliczy natomiast w Olsztynie Ireneusz Mamrot.

Nowy szkoleniowiec jest, jeśli dobrze policzyliśmy, dwudziestym siódmym trenerem ełkaesiaków w XXI wieku (Wojciech Borecki, Marek Chojnacki i Wojciech Robaszek kilkukrotnie obejmowali to stanowisko). W latach 2001-2021 jedenaście razy szkoleniowcy rozpoczynali pracę w Łódzkim Klubie Sportowym od zwycięstwa w lidze, dwanaście razy – od porażki, a dziesięć razy – od remisu.

Ireneusz Mamrot jest przy okazji dwudziestym trenerem, który rozpoczął pracę w trakcie rundy (nie zaliczamy do tego grona szkoleniowców, którzy rozpoczynali z drużyną sezon lub rundę wiosenną). W siedmiu przypadkach taka zmiana przyniosła zwycięstwo (ostatnim, któremu się to udało, był w 2017 roku Wojciech Robaszek). Liczymy na to, że Ireneusz Mamrot w sobotę dołączy do tej listy.


Trenerskie debiuty w ŁKS-ie w XXI wieku (2001-2021)

(pogrubione – rozpoczęli pracę w trakcie rundy)

  • 2001: Mirosław Dawidowski (0:3 z KS Myszków, I liga czyli dawna II liga)
  • 2001: Dariusz Wójtowicz (4:1 z Ceramiką Opoczno, I liga)
  • 2002: Marek Woziński i Ryszard Polak (0:0 z Górnikiem Polkowice, I liga)
  • 2002: Włodzimierz Gąsior (0:2 ze Stalą Stalowa Wola, I liga)
  • 2002: Bogusław Pietrzak (0:0 z Górnikiem Polkowice, I liga)
  • 2003: Włodzimierz Tylak (1:2 ze Szczakowianką Jaworzno, I liga)
  • 2003: Wojciech Borecki (0:0 z Cracovią, I liga)
  • 2004: Marek Chojnacki (0:0 z Podbeskidziem Bielsko-Biała, I liga)
  • 2005: Dragan Dostanić (0:3 z Podbeskidziem Bielsko-Biała, I liga)
  • 2005: Wiesław Wojno (2:0 z Górnikiem Polkowice, I liga)
  • 2006: Jerzy Kasalik (0:1 z Podbeskidziem Bielsko-Biała, I liga)
  • 2006: Marek Chojnacki (1:3 z Widzewem Łódź, I liga)
  • 2007: Wojciech Borecki (2:2 z Odrą Wodzisław, ekstraklasa)
  • 2007: Mirosław Jabłoński (0:0 z Widzewem Łódź, ekstraklasa)
  • 2008: Marek Chojnacki (3:1 z Zagłębiem Sosnowiec, ekstraklasa)
  • 2008: Grzegorz Wesołowski (3:2 z Polonią Bytom, ekstraklasa)
  • 2010: Andrzej Pyrdoł (2:1 z Pogonią Szczecin, I liga)
  • 2011: Dariusz Bratkowski (0:4 ze Śląskiem Wrocław, ekstraklasa)
  • 2011: Michał Probierz (1:0 z Cracovią, ekstraklasa)
  • 2011: Tomasz Wieszczycki (0:4 z Ruchem Chorzów, ekstraklasa)
  • 2011: Ryszard Tarasiewicz (0:3 z GKS-em Bełchatów, ekstraklasa)
  • 2012: Piotr Świerczewski (oficjalnie Andrzej Pyrdoł) (0:2 z Polonią Warszawa, ekstraklasa)
  • 2012: Marek Chojnacki (2:1 z GKS-em Katowice, I liga)
  • 2013: Piotr Zajączkowski (0:1 z GKS-em Katowice, I liga)
  • 2013: Wojciech Robaszek (4:0 z Pogonią Zduńska Wola, IV liga)
  • 2014: Andrzej Kretek (2:2 z Wartą Sieradz, III liga)
  • 2014: Marek Chojnacki (1:1 z Omegą Kleszczów, III liga)
  • 2016: Robert Szwarc (0:0 z Lechią Tomaszów Mazowiecki, III liga)
  • 2016: Wojciech Robaszek (2:0 z Legią II Warszawa, III liga)
  • 2016: Marcin Pyrdoł (0:0 z Huraganem Wołomin, walk. 3:0, III liga)
  • 2017: Wojciech Robaszek (2:1 ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki, III liga)
  • 2018: Kazimierz Moskal (1:0 z Chrobrym Głogów, I liga)
  • 2020: Wojciech Stawowy (0:1 z Górnikiem Zabrze, ekstraklasa)
  • 2021: Ireneusz Mamrot (? ze Stomilem Olsztyn, I liga)

Autor: Remek Piotrowski

The post Od Dawidowskiego do Mamrota. Trenerskie debiuty ostatnich 20 lat appeared first on ŁKS Łódź - oficjalna strona dwukrotnego Mistrza Polski.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Илья зовет на улицу...

Бывший мэр Нового Уренгоя, обвиняемый во взяточничестве, подал заявление на отправку в зону СВО

На девяти дорогах Подмосковья отремонтировали знаки

Нижегородский трамвай №7 будет ходить до Московского вокзала 2-4 ноября

Музыкальные новости

Объемы продаж цветных бриллиантов в России выросли на 43%: лидируют Краснодар, Казань и Воронеж

Памятник Сергею и Елизавете Романовым открылся в Москве — Собянин

Благодаря нацпроекту «Культура» школьники Магаданской области путешествуют по Санкт-Петербургу и Москве

Сергей Собянин: Создаем места приложения труда в шаговой доступности

Новости России

Детский врач призвал беречь почки в сезон ОРВИ

Проект томского кадрового центра вышел в финал всероссийского конкурса

На девяти дорогах Подмосковья отремонтировали знаки

В Петербурге впервые представили коллекцию снимков Льва Бородулина

Экология в России и мире

«585*ЗОЛОТОЙ» рассказала о продажах и необычных свойствах украшений с драгоценными камнями

Первые итоги конкурса малых грантов для социальных предпринимателей подведут во время благотворительного бала

На старт, внимание, марш: в Ростове-на-Дону состоялся XXXVIII «Донской марафон»

“Фанагория” получила специальный приз «Золотой Дионис» на Top100Wines 2024 за “ценность и достоинство вне времени”

Спорт в России и мире

Кудерметова вышла во второй круг турнира категории WTA 250 в Мериде

Рыбакина узнала первую сопернику на Итоговом турнире WTA-2024

Теннисист Медведев заявил, что поражение на "Мастерсе" ударило по уверенности

Блинкова на отказе Цуренко вышла во 2-й круг турнира WTA 250 в Мериде, где сыграет с Корнеевой

Moscow.media

станция метро Битцевский Парк. Москва

Подписывайтесь на наши Telegram каналы!

Невидимые слезы фильма «Москва слезам не верит»

В Мытищах состоялась отчетно-выборная конференция профсоюза жизнеобеспечения











Топ новостей на этот час

Rss.plus






В Эстонии предложили изменить закон для возможной ликвидации ЭПЦ

Артемий Лебедев получил в подарок вывеску из города-недоразумения Новосибирска

Филипп Киркоров оказался, на самом деле, Крикоряном! И это не шутка

В Стамбуле митингующие попытались захватить израильское судно