Добавить новость

Следователи брали биткоинами: В Подмосковье начался суд по делу о крупнейшей взятке в истории России

Раритетные экспонаты: открытие новой выставки состоится в Музее истории усадьбы Александрово-Щапово

В Пензенской области начался крупный пожар на складе с краской

Кургинян: укрепляя отношения с КНДР и Вьетнамом, нужно помнить о прошлом

World News in Polish


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Teraz – Side. Kiedyś – zaprawa zimowa w domu

The post Teraz – Side. Kiedyś – zaprawa zimowa w domu appeared first on ŁKS Łódź - oficjalna strona dwukrotnego Mistrza Polski.

fot. Archiwum Jacka Bogusiaka

Dziś badania, treningi na podgrzewanej murawie i wyjazd do ciepłego Side. W przeszłości na takie luksusy w styczniu i lutym ełkaesiacy nie mogli sobie pozwolić, co nie oznacza, że słynna przedwojenna „zaprawa zimowa” ograniczała się do ćwiczeń w sali gimnastycznej.

Na ostatnią chwilę

Przed wojną czyli w dobie futbolu oficjalnie amatorskiego piłkarze na wspólnych treningach stricte piłkarskich spotykali się na boisku zazwyczaj dopiero trzy tygodnie przed inauguracją sezonu.

Tylko w domu

O tureckim Side, zwłaszcza zimą, ełkaesiacy sto lat temu mogli co najwyżej pomarzyć. Co prawda już w tamtym czasie polskie drużyny od czasu do czasu podróżowały po Europie, ale każdy taki wyjazd wiązał się wtedy wyłącznie z rozegraniem prestiżowych meczów towarzyskich.

Hokej pomoże

W okresie zimowym piłkarze ŁKS-u uprawiali inne dyscypliny sportowe. Część z nich na czele z Władysławem Królem w tym czasie zamieniała na przykład piłkarskie buty na łyżwy i hokejowe kije. Ponoć zimą zdarzyło się też, że ełkaesiacy próbowali swych sił nie tylko we wspomnianym hokeju, w tenisie stołowym i biegach narciarskich, ale i w… tenisie na lodzie.

Na dancingu

Zimą wielu piłkarzy można było spotkać na modnych dancingach, a ełkaesiacy ponoć szczególnie upodobali sobie wówczas słynny „Tabarin”, czyli lokal mieszczący się przy ul. Sienkiewicza 20, gdzie jak wypominała piłkarzom swego czasu łódzka prasa, wywijali nasi futboliści charlestona. O tym, czy były to tańce zakrapiane kapką czegoś mocniejszego, żurnaliści milczeli.

Norma treningowa

Po tzw. pauzie zimowej piłkarze spotykali się trzy tygodnie przed pierwszym meczem i wówczas szkoleniowiec lub kapitan drużyny (gdy na trenera nie było akurat ełkaesiaków stać) ustalał tak zwaną „normę treningową” czyli coś, co dzisiaj nazwalibyśmy harmonogramem zajęć.

Gimnastyka przede wszystkim

W latach 20. i 30. piłkarze ŁKS-u swoje pasje sportowe godzili zazwyczaj z pracą zarobkową. Treningi odbywały się dwa-trzy razy w tygodniu, więc o odpowiednią kondycję na co dzień piłkarze musieli zadbać sami. Z tego też powodu przypominano sportowcom o codziennej gimnastyce i dodatkowych dyscyplinach sportowych, które można było uprawiać, gdy w styczniu i lutym drużyna nie spotykała się na treningach, bo boisko piłkarskie pokrywał śnieżny puch.

W hali YMCA

Zimą wśród ełkaesiaków popularne były przed wojną m.in. marszobiegi, biegi na przełaj za miastem i ćwiczenia gimnastyczne w sali. Ełkaesiacy, którzy chcieli zadbać o kondycję w trakcie zimowej przerwy, w tym celu korzystali m.in. z hali łódzkiej YMCA. Wbrew pozorom ówcześni przywiązywali dużą wagę do przygotowania zimowego piłkarzy, a pojęcie „zimowej zaprawy” odmieniano wówczas w styczniu i lutym przez wszystkie przypadki.

Nie lubili

Czy piłkarze lubili tzw. zaprawę zimową? No cóż… nie lubili. Trener ŁKS-u Zygmunt Otto narzekał w 1931 roku, że piłkarze „lekceważą sobie uczciwy i solidny trening ogólny, wymawiają się od obowiązkowych ćwiczeń biegowych i gimnastycznych, chętnie natomiast chcieliby mieć ciągle do czynienia z piłką”.

Pierwsze kopnięcie

W latach 30. z zimowego snu budzili się nasi piłkarze na początku lutego, lecz na pierwsze kopnięcie futbolówki mogli liczyć dopiero po dwóch tygodniach tzw. „suchej” zaprawy (czyli ćwiczeń i biegów). Zalecano przy tym, aby ten pierwszy kontakt z futbolówką po wielotygodniowej przerwie ograniczył się z początku do krótkich podań, a dopiero po kilku dniach do programu zajęć włączano strzały na bramkę.

7 tys. kalorii dziennie

Już przed wojną zwracano uwagę piłkarzom na znaczenie odpowiedniej diety. Różne mądre głowy radziły futbolistom grubo ponad siedem tysięcy kalorii dziennie w okresie wytężonego wysiłku, czyli tak zwanej zimowej zaprawy. Zalecano przy tym posiłki składające się z mięs, jaj i serów, mleka, tłuszczów, cukru, chleba, jarzyn i owoców, ale co ciekawe odradzano zupy, desery (zwłaszcza popularną wówczas leguminę), wodę zaś sugerowano zastępować mlekiem.

Gorąca kąpiel

Piłkarzom, w tym i ełkaesiakom, zalecano zimą co najmniej trzy razy w tygodniu gorące kąpiele, czyli znacznie częściej niż w ciepłych miesiącach, kiedy to na co dzień brud i pot sugerowano sportowcom usuwać za pomocą ściereczki, ciepłej wody i mydła. Pachy i pachwiny wielu piłkarzy smarowało przed wojną tłuszczem zwierzęcym, lanoliną lub łojem kozłowym, względnie wazeliną, co miało zabezpieczyć skórę przed otarciami.

Pierwsze obozy

Dopiero po drugiej wojnie światowej, częściej niż miało to miejsce w dwudziestoleciu międzywojennym, organizowano zimą krótkie zgrupowania. Na przykład przed zwieńczonym pierwszym w historii klubu mistrzowskim tytułem sezonem rozegranym w 1958 roku (wówczas grano systemem: wiosna-jesień), podopieczni trenera Władysława Króla szlifowali formę w Kudowie.


Autor: Remek Piotrowski

The post Teraz – Side. Kiedyś – zaprawa zimowa w domu appeared first on ŁKS Łódź - oficjalna strona dwukrotnego Mistrza Polski.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Суд в Москве приговорил американца к 12,5 года колонии по делу о наркотиках

Святое озеро в Шатуре назвали лучшим пляжем в Московской области

Кургинян: укрепляя отношения с КНДР и Вьетнамом, нужно помнить о прошлом

МЕТЕОРИТ БОЛЬШЕ СИРИУСА? КАК НАЛАДИТЬ КОСМОС. Советы Высшего Всенародного Президента.

Музыкальные новости

AFAKE: мелодичная и многогранная сенсация на стыке жанров

Экс-главу входящего в "Роскосмос" НИИ приговорили к пяти годам заключения

Как получить удаленную консультацию юриста и насколько она эффективна?

Сеть клиник «Будь Здоров» приняла участие в VK Fest в Санкт-Петербурге

Новости России

Детские площадки у двух домов на Крупской улице откроют в Мытищах в июле

Россиянам посоветовали обращать внимание на мощность кондиционера перед покупкой

Пожар на станции Москва-Товарная-Смоленская ликвидирован

Следователи брали биткоинами: В Подмосковье начался суд по делу о крупнейшей взятке в истории России

Экология в России и мире

Программа «Цифровой инвестор» ГМК "Норникель" выходит на новый этап

Открой для себя свои Курилы

Пот ручьём: когда стоит обращать внимание на повышенную потливость, рассказал доктор Кутушов

Такого вы еще не видели: в России проходит кастинг на участие в самом удивительном конкурсе красоты

Спорт в России и мире

Хачанов не смог выйти в третий круг Уимблдона, проиграв 220-й ракетке мира

Медведев едва не проиграл на неудобном корте Уимблдона. Россиянин с трудом вышел в третий круг

Депутат Свищев: любой из нас протянет руку помощи Джоковичу в изучении языка

Энди Маррей заявил о желании стать тренером

Moscow.media

Столичный спецназ Росгвардии завершил полевой выход в Подмосковье

DатаРу представила новые модели СХД для крупных предприятий

S&P повысило прогноз по рейтингу «дочек» Freedom Holding Corp. до позитивного

Совладелец «ТЕХНОНИКОЛЬ» Игорь Рыбаков запустил на Дальнем Востоке бизнес-клуб «Эквиум»











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Пожар на станции Москва-Товарная-Смоленская ликвидирован

«Зрителей будет ждать неслабый аттракцион»: стартовали съемки продолжения сериала «Бедные смеются, богатые плачут»

Раритетные экспонаты: открытие новой выставки состоится в Музее истории усадьбы Александрово-Щапово

В Пензенской области начался крупный пожар на складе с краской