Добавить новость

В Москве вручили премии города в области архитектуры

Врач-стоматолог Татьяна Сумцова: какие могут быть противопоказания к установке брекетов

Минтранс Подмосковья напомнил о штрафах за нарушение правил перехода через ж/д пути

В Нальчике появилось Детское радио

World News in Polish


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Z dystansu niektóre rzeczy lepiej widać

W disco polo nietakt jest na porządku dziennym

Post Z dystansu niektóre rzeczy lepiej widać pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.

W disco polo nietakt jest na porządku dziennym

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz

Pańska najnowsza książka „Zero zahamowań”, biorąca na warsztat współczesną muzykę popularną, to trzeci tom cyklu o języku. Wcześniej ukazały się „Pypcie na języku” i „Niedorajda”.
– Wydawnictwo zaproponowało mi kolejny tom, zacząłem wtedy się zastanawiać, o czym mógłbym napisać. Pierwsza część była bardziej językoznawcza, druga wiązała się z moją pracą zawodową, czyli dotyczyła „doradczej siły języka” (skupiłem się na omawianiu poradników). Tym razem przypomniałem sobie, co mam napisane na dyplomie – jestem literaturoznawcą! Zacząłem szukać niekonwencjonalnej literatury, którą mógłbym wziąć na tapet. Z początku chciałem wzorować się na audycji „Prawda nas zaboli” z radia TOK FM. To tam Piotr Najsztub i Tomasz Piątek recytowali patriotyczną poezję. Ale zupełnie inny czynnik sprawił, że udało mi się napisać „Zero zahamowań” – był to lockdown, a co za tym idzie, czas na przemyślenia. Wtedy kusiło mnie jeszcze, by przyjrzeć się tzw. mądrościom ludowym, czyli zobaczyć, co mówią znane przysłowia o świecie i w jaki sposób nas modelują.

Skąd w takim razie pomysł na disco polo?
– Zdałem sobie sprawę, że najbardziej irytującą literaturą jest dla mnie „poezja wszędobylska” (piosenkowa). Parę lat temu na stoku narciarskim zauważyłem dziwny zwyczaj właścicieli wyciągów: umilają oni narciarzom czas, puszczając muzykę ze „szczekaczek”. A jako że jeżdżąc na polskich krótkich stokach, sporo czasu spędzamy na wyciągach, utrwalały mi się w kółko te same, koszmarne utwory. Pomyślałem sobie: ta muzyka jest tak nachalna, do tego nazbyt często przypomina o sobie, że trzeba jej się przyjrzeć bliżej. Moją nawigatorką została Joanna Barańska, która napisała kilka lat temu pracę magisterską o tekstach disco polo. Książka jest autoironiczna, śmieję się w niej także z takiego szkolnego profesora, który próbuje pokazać, „co poeta chciał powiedzieć”, więc nieraz przypomina to wyjaśnienie nauczyciela do licealnej rozprawki.

Autorzy tekstów, jak w tytule, nie mają zahamowań – epatują tematyką seksu, ich piosenki są nietaktowne i bezczelne. Gani pan za to dosadnie i często humorystycznie.
– Miałem pomysł na inny tytuł, wzięty z piosenki zespołu Daab, w której pada fraza „Nad tafli wodą”. Wydawca jednak stwierdził, że czytelnicy mogą wpaść w stupor. Rzeczywiście „Zero zahamowań” jest tytułem dwuznacznym i nawiązuje do bezczelności – nie tylko w pisaniu o seksie, ale w pisaniu w ogóle. Przez ludzi, którzy nie powinni pisać, którzy nie umieją tego robić, ale nie mają zahamowań. A drugi rodzaj, mówiąc językiem ostatnich protestów, to jest mój wkurw. Wychowywałem się na piosenkach Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego (Kabaret Starszych Panów) oraz Wojciecha Młynarskiego. One są żywym dowodem na to, że tekst piosenki może być literacko znakomity. I nie musi to być piosenka polska, także teksty anglojęzyczne bywają mistrzowskie formalnie.

A gdyby Michał Rusinek wydał tom o polecanej przez niego muzyce – co czytelnik mógłby tam odnaleźć?
– Do wspomnianych panów dodałbym twórczość Agnieszki Osieckiej czy Jonasza Kofty, ale również we współczesnej muzyce jest bardzo dużo znakomitych literacko tekstów. Myślę tu o Taco Hemingwayu czy Mery Spolsky, których twórczości przysłuchuję się z uwagą. Zachwycające rzeczy mówi, także językiem muzycznym, fenomenalna Gaba Kulka. Przyznam z pokorą, że sam bywam tekściarzem, nawet rozważałem, czy pod koniec książki nie dokonać autoironicznej interpretacji własnego tekstu (śmiech). Kiedyś zastanawialiśmy się z przyjaciółką, tłumaczką poezji polskiej na język angielski, Clare Cavanagh, czy Amerykanie mają swojego Jeremiego Przyborę. Szukała długo, ale znalazła – Toma Lehrera, profesora fizyki na Harvardzie, który pisze, komponuje i wykonuje swoje utwory, świetne literacko, zróżnicowane stylistycznie, bardzo zabawne.

W momencie gdy kobiety wychodzą na ulice bronić swoich praw, pan wydaje książkę, która głównie krytykuje muzykę traktującą tę płeć przedmiotowo. Po lekturze odczułem pańską chęć zabrania nieoczywistego głosu.
– Książka powstała, zanim tzw. Trybunał Konstytucyjny podjął wiadomą decyzję, ale to nie znaczy, że dopiero wtedy zacząłem się interesować kwestiami społecznymi czy politycznymi. Choć zawsze najbardziej mnie interesuje ich wymiar językowy czy retoryczny. Od kilku miesięcy pisuję felietony do „Gazety Wyborczej”, gdzie jestem podpisany jako feminista, co mnie bardzo cieszy. Rok temu zabrałem głos w obronie feminatywów, kiedy część posłanek chciała zmienić sejmowe nazewnictwo, przez co prawa strona wybuchła rechotem, argumentując, że w przedwojennej Polsce takiego języka nie stosowano. A to akurat nieprawda, bo do maskulinizacji języka doszło dopiero w czasach PRL. O języku polityki pisałem z prof. Katarzyną Kłosińską w książce „Dobra zmiana, czyli jak się rządzi światem za pomocą słów”. Natomiast w poprzedniej książce z tej serii, czyli w „Niedorajdzie”, pokazywałem patriarchalne stereotypy, które rządzą nawet dyskursem doradczym. Mam tu na myśli publikacje „dla prawdziwych samców alfa”, które radzą mężczyznom, jak mają żyć, i wmawiają im, że prawdziwy facet to taki, który traktuje kobietę przedmiotowo i zaznacza swoją męskość, klepiąc kobiety w tyłek. Ale i z wydawnictw kościelnych można wyczytać, że kobieta istnieje tylko po to, by pomagać mężczyźnie.

Wracając do „Zera zahamowań”: kiedy książka poszła do druku, dotarła do mnie wiadomość, że trawestacja piosenki Zenona Martyniuka pojawiła się w podręczniku do polskiego do szóstej klasy szkoły podstawowej. A ja pod koniec wstępu zażartowałem, że może zawarte tu interpretacje przydadzą się uczniom, kiedy teksty utworów disco polo – gatunku dowartościowywanego przez obecne władze oraz prezesa rządowej telewizji – trafią do podręczników. Jak widać, z głupimi żartami trzeba uważać, bo mogą się okazać profetyczne.

Cały tekst można przeczytać w „Przeglądzie” nr 52/2020, dostępnym również w wydaniu elektronicznym.

Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Post Z dystansu niektóre rzeczy lepiej widać pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Акция  «Дороги славы — наша история» стартует из Ростова 3 июля

В Нальчике появилось Детское радио

Врач-стоматолог Татьяна Сумцова: какие могут быть противопоказания к установке брекетов

Около 300 подъездов остеклили в Подмосковье с начала года

Музыкальные новости

Нюансы покупки автозапчастей в интернет-магазине

У ковчега собственная гордость // Как Сергей Кириенко и Дмитрий Чернышенко отметили День молодежи

Тренер Ташуев назвал уход Миранчука и Глушенкова большим ударом по "Локомотиву"

Дмитрий Добровольский получил премию «Спорт и Россия»

Новости России

ВЦИОМ: мужчины в России становятся донорами крови чаще женщин

Жителям Подмосковья рассказали, как оформить справку в детский лагерь онлайн

Андрей Воробьев рассказал о знаковых событиях летней культурной программы в Подмосковье

Более 26 тыс. люксовых автомобилей переместили на столичные спецстоянки

Экология в России и мире

Телеканал ТНТ и Good Story Media приступили к съемкам нового сериала «Кукушкин» с Данилой Рассомахиным, Дарьей Руденок и Александром Якиным

Пот ручьём: когда стоит обращать внимание на повышенную потливость, рассказал доктор Кутушов

К чему чешется глаз: чует кулак или что-то другое?

Российская империя в фото 44

Спорт в России и мире

Тернистый путь: Медведеву и Андреевой не повезло с жеребьёвкой на Уимблдоне, у Калинской и Рублёва сетки полегче

Теннисистка Пивоварова назвала травму Джоковича шагом к завершению карьеры

Медведев остался на пятом месте в рейтинге ATP перед стартом Уимблдона

Звезда «Гонки» Даниэль Брюль снимет байопик о немецком теннисисте Готфриде фон Крамме

Moscow.media

Стартовали отборочные этапы конкурса «Мастер – Золотые руки 2025»

Острова укладываеюся спать...

Более 2 млн человек обучили инклюзивным подходам участники проекта АСИ «Открыто для всех»

Городские приметы Петербурга











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Сенатора от Курской области обвинили в изнасиловании замужней девушки на яхте

В Москве вручили премии города в области архитектуры

Около 300 подъездов остеклили в Подмосковье с начала года

Игорь Брынцалов принял участие в праздновании 110-летия академика Челомея