Добавить новость

"Решение Владимира Путина удивит всех": что говорит эксперт Михаил Хазин

«Мне до сих пор не верится!» Жительница Ленинградской области поделилась историей победы в лотерею

Эксперт рассказал, почему лучше выбрать стационарный компьютер вместо ноутбука

Отцов Героев СВО из Чувашии наградили медалями в Москве

World News in Polish


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Jak rozmawiać z „antymaskowcami”, żeby zmienili zdanie? Radzi ekspertka

Zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych jest obowiązkowe, i to nie tylko w Polsce. Choć mieliśmy kilka miesięcy do przyzwyczajenia się do nowych norm, wciąż wiele osób odmawia noszenia masek ochronnych, a ruch antymaskowy rośnie w siłę. Jak przekonać nieprzekonanych?

Nie pomogę krzyki, ani groźby w postaci mandatów i powoływanie się na nowe nakazy – przestrzega Claire Hooker, starsza wykładowczyni i koordynatorka ds. zdrowia i nauk medycznych na Uniwersytecie w Sydney.

Hooker na łamach The Conversation udziela rad dotyczących skutecznej komunikacji z „antymaskowcami”. W końcu każdy wokół nas – sąsiad, brat, koleżanka z pracy – może być cichym nosicielem i nawet o tym nie wiedząc, zarażać innych. Jak więc przekonać innych do noszenia masek?

„Wiele z tych rozmów może być trudnych” – uprzedza Hooker.

– Musimy uważać, aby nasze własne emocje nie zaciemniały przesłania, które chcemy przekazać. Na przykład, kiedy wpadamy w złość, niepokój, oburzenie lub lęk, osoba, z którą próbujemy się komunikować, może nie usłyszeć wiadomości, którą chcieliśmy przekazać. Możemy chcieć powiedzieć: „Chcę, żebyś założył maskę, kiedy jedziesz pociągiem, żeby zobaczyć się z naszym ojcem”. Ale zamiast tego druga osoba słyszy wiadomość: „Myślę, że źle się zachowujesz i jestem na ciebie zła” – mówi Hooker.

Nie ukrywa, że w czasie panującej pandemii i kryzysu może być nam trudno zachować spokój. Szczególnie, że wielu z nas jest zestresowanych. Możemy też postrzegać ryzyko związane z wirusem inaczej, niż nasz rozmówca. Jednak silne negatywne emocje nie służą konstruktywnej dyskusji. Zamiast tego budzą w nas mechanizm „walcz albo uciekaj”, a to wpływa na sposób, w jaki się komunikujemy i jak nasza komunikacja jest odbierana.

 

Emocje na wodzy

– Jeśli odmowa noszenia maski wynika z potrzeby utrzymania poczucia kontroli, lub jest związana z poczuciem tożsamości, wtedy powiedzenie komuś, żeby założył maskę, może sprawić, że zacznie się bronić. Postawa defensywna sprawia, że ​​ludzie nie tylko są mniej chętni do słuchania, ale także mają mniejszą zdolność przyswajania informacji i / lub ich dokładnej oceny – wyjaśnia badaczka.

Takie mechanizmy sprawiają, że gdy zaczniesz krytykować swojego rozmówcę, ten się „wyłączy” i pozostanie głuchy na przekaz. Zaatakowany będzie coraz mocniej trzymał się swoich przekonań i bronił ich bez względu na to, co i jak powiesz.

– Aby dobrze się komunikować, musimy się przygotować. Autorzy książki „Crucial Conversations” zalecają zadawanie sobie pytania, co chcesz osiągnąć w wyniku rozmowy i czego chcesz dla relacji między tobą a rozmówcą. Celem jest utrzymanie relacji z szacunkiem i otwartymi liniami komunikacji, aby negocjacje mogły być kontynuowane, gdy pojawią się nowe okoliczności pandemii – radzi Hooker.

Podkreśla też, że niemożliwa jest całkowita zmiana cudzych przekonań. Warto o tym pamiętać i wyważyć cel, jaki chcemy osiągnąć w dyskusji. Dla przykładu – łatwiej jest na początek wynegocjować zmianę jednego zachowania w konkretnym przypadku, niż całościowego podejścia do sprawy.

Wracając do przykładu odwiedzin u chorego taty, Hooker podpowiada, że warto złagodzić przekaz i poprosić: „Oczywiście rób to, co uważasz za właściwe w innym czasie, ale czy możemy się umówić, że będziesz zakładać maskę, kiedy odwiedzasz tatę?”.

 

Szacunek i empatia

– Rozpoznawanie i szanowanie wartości drugiej osoby oraz znajdowanie wspólnych wartości ogranicza defensywność i daje podstawy do negocjacji – zaznacza Hooker.

Proponuje, aby wyrazić zrozumienie dla postawy i poglądów drugiej osoby i – z szacunkiem – poprosić ją o uszanowanie naszych poglądów i założenie maski w sytuacji, która tego wymaga. Na przykład: „Widzę, jak ważne jest dla ciebie zachowanie sceptycyzmu i całkowicie się z tym zgadzam, zwłaszcza że dowody zmieniają się tak często. Ale ponieważ dowody zdecydowanie pokazują, że nawet niektórzy młodzi, zdrowi ludzie mogą poważnie zachorować, czy mógłbym poprosić cię o noszenie maski podczas podróży?".

Innym pomocnym sposobem na osiągnięcie pożądanego celu jest podejście do tematu z innej strony. Zamiast przypominania o nakazach i badaniach, warto zapytać, dlaczego dana osoba nie nosi maski. W ten sposób dajemy naszemu rozmówcy szansę na zostanie wysłuchanym, a nam łatwiej odeprzeć ewentualne argumenty mające przemawiać za tym, że nie warto bądź nie należy nosić maski.

Zawsze powinniśmy pamiętać o szacunku, spokoju i nieocenianiu drugiej strony. Inaczej znowu wrócimy na drogę konfliktu, a dyskusję będzie można uznać za zakończoną. Ale korzystając z rad Hooker możemy przekonać naszego towarzysza do założenia maski chociażby w trakcie podróży metrem – jeśli nie argumentami naukowymi, to przez wzgląd na wzajemną sympatię, bądź odrobiną humoru, mówiąc np.: „Być może nieco przesadzam, ale wolałabym, żebyś założył maskę. Będę czuła się wtedy bezpieczniej”.

 

Konserwatywni mężczyźni

– Dowody wskazują, że niektóre grupy mężczyzn – takie jak młodsi mężczyźni, bardziej konserwatywni politycznie, mężczyźni o niższej wiedzy na temat zdrowia i ci, którzy popierają bardziej tradycyjne koncepcje męskości – należą do grup, które najczęściej opierają się noszeniu masek – zaznacza Hooker.

Kiedy profesor Harvardu, Julia Marcus, napisała o mężczyznach w ruchach antymaskowych bez zawstydzania i osądzania ich, wielu mężczyzn skontaktowało się z nią, chcąc wysłuchać jej poglądów na temat masek. To pokazuje, że komunikacja bez oceniania jest skuteczna – tak w przypadku mężczyzn, jak w przypadku wszystkich innych.

– Jeśli nie oceniamy, empatycznie i jasno określamy, co chcemy osiągnąć, możemy wznieść się ponad reakcje, które przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych. To pozwala nam być na tyle odważnymi, aby dostosować naszą komunikację do tego, co słyszy druga osoba, i sprawić, by ona mogła mówić. Wtedy nasza komunikacja rzeczywiście zadziała – uważa Hooker.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Отцов Героев СВО из Чувашии наградили медалями в Москве

Гарбузов: Столичные производители нарастили выпуск товаров для спорта и туризма

Эксперт рассказал, почему лучше выбрать стационарный компьютер вместо ноутбука

«Спереди может сидеть только моя жена». Марина Ахмедова рассказала о культурном обмене, произошедшем с ней во время поездки в Яндекс.такси

Музыкальные новости

Сбер провел «Урок цифры» для школьников Подмосковья

Дзюба против «бывших»: забивает в каждом втором матче, редко проигрывает, особо опасен дома

Путин прибыл на Деловой форум БРИКС в Москве

Росгвардейцы из Тамбова завоевали «золото» на Чемпионате Центрального округа Росгвардии по плаванию

Новости России

Эксперт рассказал, почему лучше выбрать стационарный компьютер вместо ноутбука

Телекоммуникационное оборудование от «ТИССКОМ»

«Спереди может сидеть только моя жена». Марина Ахмедова рассказала о культурном обмене, произошедшем с ней во время поездки в Яндекс.такси

Оренбуржцы погрузятся в Средневековье

Экология в России и мире

Студия звукозаписи. Студия звукозаписи в Москве. Лучшая студи звукозаписи. Профессиональная студия звукозаписи.

"Женское дело. Лаборатория успеха". В гостях Олеся Самотой

Российские туристы побывали в Японии и были шокированы низкими ценами

8 мифов о наших телах, которые уже развенчаны

Спорт в России и мире

Касаткина вышла в четвертьфинал турнира WTA в Нинбо

Касаткина прошла в четвертьфинал турнира в Нинбо

Спортивный врач назвал причину возможной ампутации яичка Рублева

Андрей Рублёв о медицинской драме: операция спасла от ампутации

Moscow.media

Восход со странными облаками

ТСД промышленного класса Saotron RT-Т510

Северные ночи...

ТСД SAOTRON RT41 GUN: практичный, производительный, надёжный











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Телекоммуникационное оборудование от «ТИССКОМ»

«Спереди может сидеть только моя жена». Марина Ахмедова рассказала о культурном обмене, произошедшем с ней во время поездки в Яндекс.такси

Отцов Героев СВО из Чувашии наградили медалями в Москве

"Решение Владимира Путина удивит всех": что говорит эксперт Михаил Хазин