Добавить новость

В Чувашии осталось после шесть территориальных электросетевых компаний укрупнения

В деле экс-мэра Сочи Копайгородского присутствуют неустановленные соучастники

Развлекательное приложение TikTok перестало работать у жителей Кубани

Четыре станции метрополитена появились на кадастровой карте Москвы



World News in Polish


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Dzieciństwo na świeżym powietrzu = zdrowie psychiczne w dorosłości. Przyroda dosłownie zmienia mózg

Jak wynika z badań istnieje związek między czasem spędzonym wśród natury w dzieciństwie a zdrowiem psychicznym w dorosłości.

Do dziś uważam, że jedzenie smakuje lepiej, gdy jest spożywane na świeżym powietrzu. Znam też powód tej skłonności - otóż jako dziecko większość czasu spędzałam, bawiąc się na tzw. podwórku, a na posiłki do domu wpadałam tylko na chwilę, żeby nie tracić czasu na zabawę (a tę przecież można kontynuować z kanapką w dłoni). Dziś uważam, że jestem szczęściarą, mając takie wspominania z dzieciństwa.

Potwierdza to najnowsze badanie naukowców  z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie, opublikowane na łamach International Journal of Environmental Research and Public Health. Jest to jedno z pierwszych badań, które podejmują ten temat  i wskazują na realny związek między mniejszym kontaktem z przyrodą w dzieciństwie a gorszym zdrowiem psychicznym w wieku dorosłym.

 

Spacer po lesie procentuje!

Naukowcy zebrali dane od niemal 3,6 tys. osób z czterech różnych krajów europejskich. Badanym zadali pytania o to, czy jako dzieci spacerowali po lasach, parkach narodowych, wędrowali po górach lub bawili się na podwórku. Następnie uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie testu psychologicznego, który miał określić, czy w ciągu ostatniego miesiąca czuli się rozdrażnieni, zmęczeni albo przygnębieni.

Jak się okazało, uczestnicy badania, którzy uzyskali  lepsze wyniki w testach zdrowia psychicznego, w dzieciństwie spędzali więcej czasu wśród przyrody (ta zależność utrzymywała się nawet jeśli jako dorośli spędzali mniej czasu na świeżym powietrzu).


Im mniejszy kontakt z naturą w dzieciństwie, tym większe prawdopodobieństwo występowania depresji i lęków w wieku dorosłym.



Osoby, które dzieciństwie cieszyły się czasem na świeżym powietrzu bardziej doceniają znaczenie przyrody już jako osoby dorosłe.


Badania należy traktować jedynie jako szkic, ale o solidnych podstawach. Wątpliwości może budzić to, że uczestnicy opowiadali o swoich wspomnieniach, a te mogły być stronnicze lub zniekształcone. Zdaniem autorów, dopiero badania podłużne(mające na celu badanie tych samych jednostek na przestrzeni długiego czasu, by zaobserwować zachodzące u nich zmiany), pozwolą obiektywnie ocenić powiązania między kontaktem z naturą w dzieciństwie a zdrowiem psychicznym i fizycznym w późniejszym życiu.

Podobne wnioski sugerowało badanie przeprowadzone na terenie Danii. Wynikało z niego jednoznacznie, że osoby zamieszkujące obszary pozbawione zieleni są dużo bardziej narażone na zaburzenia psychiczne. Inne dociekania, tym razem amerykańskie, wskazały na związek między przebywaniem w otoczeniu zieleni a niższym ryzykiem depresji.

Jak to wyjaśnić?

 

Przyroda dosłownie zmienia mózg

Zdaniem ekspertów, ekspozycja na zieleń jest skorelowana ze zmianami strukturalnymi w rozwijającym się mózgu dziecka. To na razie hipoteza, ale bardzo prawdopodobna.

Nasi praprzodkowie żyli w dżunglach i sawannach, w związku z czym stale obcowali z naturą w jej najdzikszym wydaniu. Nasze mózgi są więc ewolucyjnie przystosowane do tego, by rozwijać się w otoczeniu przyrody.

Tak naprawdę dopiero w ciągu ostatnich kilkuset lat przenieśliśmy się do miast (obecnie 73% Europejczyków mieszka na obszarach miejskich, a do roku 2050 będzie to ok. 80 proc.). - Nasze mózgi nie są na to gotowe, co tworzy pewnego rodzaju napięcie, czy wręcz stres.

Istnieją zatem przekonujące dowody na to, że organizacja naszych miast i odcięcie od natury może zaszkodzić zdrowiu psychicznemu. Nie bez powodu naukowcy z Instytutu Zdrowia Globalnego wzywają decydentów do zapewnienia przestrzeni  zielonych wokół szkół i uwzględniania w programie nauczania godzin spędzonych na łonie natury.

Nasze mózgi do prawidłowego rozwoju potrzebują zieleni.

 

Źródło: sciencealert.com

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Жители ЖК "Селигер Сити" в Москве выламывали столбы для проезда машин спецслужб

Десятков: станцию метро «Новаторская» Троицкой линии строили горным способом

Покупка углеродных единиц подтверждает активное участие «Норникеля» в климатической повестке

В Тульской области в ДТП с автобусом молодежки «Факела» погиб один человек

Музыкальные новости

«Готовы помогать»: Лавров высказался о желании Грузии помириться с абхазами и осетинами

Первую ракетку мира подводят под срок // Всемирное антидопинговое агентство будет добиваться дисквалификации Янника Синнера

Можно ли перевестись из одной автошколы в другую в процессе обучения?

Сергей Светлаков пригласил турецкую звезду Бурака Озчивита сыграть в продолжении «Беляковых в отпуске»

Новости России

Конфликт женщины-пешехода и мальчика-самокатчика заинтересовал полицию Уссурийска

В Тульской области в ДТП с автобусом молодежки «Факела» погиб один человек

Сергей Собянин рассказал, как город поддерживает экспорт в страны БРИКС

Зимбабве собирается отменить визы для туристов из России

Экология в России и мире

Hilton Seychelles Northolme: с любовь к овощам

Азербайджанца-русофоба Амида Юсубова, призывавшего ненависти к русским, приговорили к 3,5 годам заключения

Кристина Орбакайте ставит точку в своих отношениях с Россией

Сергей Светлаков презентовал комедию «Беляковы в отпуске» в Москве

Спорт в России и мире

Томми Пол уступил Томашу Махачу во втором круге турнира ATP-500 в Токио

Хачанов обыграл Черундоло и вышел в четвертьфинал турнира ATP в Пекине

Янник Синнер не приедет на турнир ATP-500 в Вену

Сафиуллин проиграл Синнеру и не смог выйти в четвертьфинал теннисного турнира в Пекине

Moscow.media

В Ленинском районе Крыма проверили бывших мигрантов, не вставших на воинский учет

Осенние отражения...

ДИКИЕ ЯГОДКИ РАЗДОРА

Heroje H288BW- портативный сканер штрих-кодов с интерфейсом Bluetooth











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Конфликт женщины-пешехода и мальчика-самокатчика заинтересовал полицию Уссурийска

Зимбабве собирается отменить визы для туристов из России

В Тульской области в ДТП с автобусом молодежки «Факела» погиб один человек

Покупка углеродных единиц подтверждает активное участие «Норникеля» в климатической повестке