VG: Økokrim bekrefter at de etterforsker visumhjelp
Overfor VG bekrefter Økokrim-sjef Pål Lønseth at hjelp til Jeffrey Epstein for å skaffe kvinner visum er i deres søkelys.
– Er visumbistand til Epstein på vegne av kvinner noe dere etterforsker?
– Det er en type gjenytelse som er relevant for vår etterforskning, som andre eventuelle gjenytelser kan være også, svarer Økokrim-sjef Pål Lønseth til VG.
Terje Rød-Larsen etterforskes for medvirkning til grov korrpusjon etter at hans kontakt med Epstein ble offentliggjort gjennom Epstein-filene. Han nekter straffskyld.
NRK har tidligere vært i kontakt med to kvinner som først jobbet for Jeffrey Epstein, så for Rød-Larsens tankesmie IPI.
Rød-Larsen skrev blant annet et anbefalingsbrev til visumsøknaden til en av kvinnene.
– Dette fremstår som en grunnløs spekulasjon basert på rykter som vanskelig kan svares på. Det å mistenkeliggjøre at praktikanter til en internasjonal NGO får anbefalingsbrev i forbindelse med visumsøknader fremstår helt ukontroversielt, sier forsvarer John Christian Elden til avisen.