Kinesisk fotballskandale: 73 personer utestengt på livstid for kampfiksing og korrupsjon
Kinas fotballforbund har utestengt 73 personer på livstid i en skandale som omhandler kampfiksing og korrupsjon. Blant dem er tidligere landslagssjef Li Tie.
Flere toppledere i Kinas fotballforbund (CFA) er stilt for retten, mens mange titalls spillere er utestengt for kampfiksing og gambling.
Tidligere landslagssjef Li, som spilte for Premier League-klubben Everton som aktiv, soner allerede en fengselsstraff på 20 år for bestikkelser.
Li er nå i tillegg utestengt fra all fotballaktivitet på livstid, sammen med 72 andre, ifølge uttalelsen fra det kinesiske forbundet.
Av de 16 klubbene som var del av den kinesiske toppdivisjonen i 2025-sesongen, vil 11 få poengtrekk og bli bøtelagt.
Klubbene Tianjin Jinmen Tiger og Shanghai Shenhua møter de strengeste sanksjonene, med minus ti poeng og bøter på rundt halvannen million kroner når 2026-sesongen starter i mars.