Добавить новость

Детский омбудсмен Москвы взяла на контроль ситуацию с обнаруженным в подъезде дома младенцем

Программу «Специалист по здоровому питанию» презентуют в центре «Моя карьера»

В Подмосковье начали лечить «детей-бабочек» инновационным препаратом

Депутат Разворотнева: с 2025 года размер пени будет зафиксирован на уровне 9,5%



World News in Latvian


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Kā veicināt inovatīvo medikamentu pieejamību reto slimību pacientiem?

IR 

Pavasara sākumā plaši izskanēja fakts, ka reto slimību pacientiem šā gada budžetā finansējums jauniem medikamentiem netiek piešķirts. Lai gan ir cerības uz nelielu finansējuma pieaugumu nākamajā gadā, liela daļa reto slimību pacientu joprojām paliks bez medikamentiem. Gan tāpēc, ka arī šoreiz Veselības ministrijai netiks piešķirts viss pieprasītais finansējums, gan tāpēc, ka lielai daļai diagnožu zāles vēl nemaz nav atklātas  un apstiprinātas. Ieskicēšu, kāda ir situācija Latvijā un Eiropas Savienībā, kā arī apskatīšu iespējamos risinājumus.

Cik retas ir retās slimības?  

Retās slimības skar nelielu cilvēku skaitu, un to specifiku nosaka šo slimību retā izplatība. Eiropā un ASV par reto slimību tiek uzskatīta tāda, kas skar ne vairāk nekā vienu no 2000 cilvēkiem. Aptuveni puse no šīm slimībām tiek diagnosticētas jau bērnībā. Tāpēc jo īpaši būtiski nodrošināt, ka ikvienam pacientam tiek nodrošināta vispiemērotākā ārstēšana. Aprēķināts, ka pašlaik ir atklāti pieci līdz astoņi tūkstoši reto slimību, ar kurām dzīves laikā saslimst no 6 līdz 8% iedzīvotāju. Lai gan katrai retajai slimībai ir maza izplatība, kopumā ar tām slimo no 27 līdz 36 miljoniem Eiropas Savienības iedzīvotāju.[1] Savukārt Latvijā šie skaitļi varētu būt no 100 līdz 140 tūkstošiem cilvēku. Daudziem no tiem precīza diagnoze vēl nav uzstādīta, lai gan jāatzīst, ka diagnostika Latvijā arvien uzlabojas.

Medikamentu pieejamība un cenas

Medikamentu pieejamības jautājums jāsadala divās daļās: ir medikamenti, kas nav pieejami, jo tie vēl nav izstrādāti, un ir medikamenti, kas nav pieejami ierobežotā finansējuma dēļ Latvijas budžetā.

Pašlaik medikamenti ir pieejami tikai 5% reto slimību diagnožu gadījumos, kamēr 95% vēl nav izstrādāti. Tātad, pat ja diagnoze ir uzstādīta, pacientiem bieži vien nav efektīvas ārstēšanas iespēju – viņiem tiek piedāvātas rehabilitācijas programmas, uztura plāni vai citas alternatīvas, kas būtiski neuzlabo dzīves kvalitāti.

Farmācijas joma attīstās strauji, un tās galvenais mērķis ir nodrošināt ikvienam pacientam pēc iespējas ātrāk visefektīvāko terapiju. Klīnisko pētījumu skaits, kas vērsti uz retajām slimībām, laika posmā no 2006. līdz 2016. gadam pieaudzis par 88%.[2] Gandrīz 600 esošie un izstrādē esošie reto slimību medikamenti ietver jaunās tehnoloģijas, piemēram, šūnu un gēnu terapijas, kā arī monoklonālās antivielas un citas metodes, lai precīzi mērķētu uz slimības lokalizāciju. Turklāt aptuveni 180 ekspertu ārstu veikts pētījums, kura mērķis bija identificēt pēdējo 25 gadu vistransformējošākās zāles, parādīja, ka no 26 identificētajiem medikamentiem 10 sākotnēji tika izstrādāti tieši retajām slimībām.[3]

Tomēr progress ne vienmēr bijis tik straujš, un tas ir tieši saistīts ar Eiropas Savienībā 2000. gadā pieņemto regulu European Orphan Medicinal Products Regulation, kas paredzēja dažādus stimulus reto slimību medikamentu izstrādei un veicināja šīs jomas iekļaušanu politiskajā dienaskārtībā. Pirms regulas pieņemšanas pacientiem bija pieejami tikai astoņi medikamenti, taču 18 gadu laikā to skaits ir pieaudzis līdz 190 jaunām, apstiprinātām terapijām ar vairāk nekā 2300 indikāciju retajām slimībām.

Šis ir labs piemērs, kas parāda, cik liela loma lēmumu pieņēmējiem un Eiropas Savienības regulējumam ir šajā procesā. Turklāt jāņem vērā, ka atbalstošs regulējums veicina arī klīnisko pētījumu pieejamību pacientiem. Arī farmācijas uzņēmumu ieguldījums ir bijis ļoti nozīmīgs. No brīža, kad tiek sintezēta pirmā viela jaunam medikamentam, līdz tā nonāk tirgū, paiet aptuveni 13 gadi. No 10 000 laboratorijās sintezētām vielām tikai viena vai divas iziet visus attīstības ciklus un kļūst par tirgū pieejamu medikamentu. Pētniecības un izstrādes izmaksas jaunam medikamentam var pārsniegt 2 miljardus eiro. Tas ir arī iemesls tam, ka medikamentu cenas reizēm ir ļoti augstas – ieguldītais finansējums ir liels, savukārt pacientu skaits – mazs, un finanšu līdzekļi ir jāiegulda arī nākamajos medikamentos, ko sagaida pacienti.

Ko varam darīt, lai veicinātu medikamentu izstrādi?

Kā aprakstīts minētajā piemērā, Eiropas Savienības regulējums ir atslēga jaunu medikamentu izstrādei. Tagad Eiropas Savienības līmenī norit apjomīgākā farmācijas regulējuma pārskatīšana pēdējo 20 gadu laikā. Lēmumu pieņēmējiem jābūt ļoti piesardzīgiem, lai neapstādinātu līdz šim sasniegto progresu. Viens no neatkarīgajiem izvērtējumiem jau tagad prognozē, ka, pieņemot jaunos noteikumus, līdz 2035. gadam pacienti zaudēs iespēju saņemt 45 jaunus reto slimību medikamentus.[4]

Arī Latvijas Veselības ministrijai ir iespēja ietekmēt jauno regulējumu, un tai ir jāizmanto šī iespēja ne tikai, lai veicinātu medikamentu cenu kritumu, bet arī, lai nodrošinātu, ka ilgtermiņā pacientiem pieejami arvien vairāk inovatīvi medikamenti.

Kas jādara Latvijā, lai mūsu pacientiem būtu pieejami inovatīvi medikamenti?

Lai arī lielu daļu izaicinājumu jārisina Eiropas Savienības līmenī, arī Latvijā ir virkne uzdevumu, kurus jāpaveic, lai mūsu pacientiem būtu pieejami vismaz tie medikamenti, kas Eiropā jau ir apstiprināti.

Pašlaik no pēdējo četru gadu laikā 63 ES reģistrētiem medikamentiem reto slimību jomā Latvijas pacientiem pieejami tikai septiņi, kas ierindo mūs vienā no pēdējām vietām Eiropas Savienībā. Turklāt vairāk nekā 20 medikamenti jau ir Zāļu valsts aģentūras izvērtēti un atzīti par izmaksu efektīviem tieši Latvijas situācijai, tomēr tie netiek iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā finansējuma trūkuma dēļ.

Lai risinātu šo mūsu pacientu nevienlīdzīgo situāciju salīdzinājumā ar pacientiem citur Eiropā, pirmkārt, ir jānodrošina visi priekšnosacījumi, lai inovatīvo medikamentu ienākšanai Latvijas tirgū būtu atbilstoša vide, īpaši ņemot vērā to, ka Latvija ir maza valsts ar nelielu pacientu skaitu dažādās reto slimību diagnozēs. Tas nozīmē stabilitāti un paredzamību budžeta pieaugumā, lai uzņēmums varētu laikus plānot savus ieguldījumus. Tāpat ir nepieciešami pēc iespējas pilnīgāki dati par pacientiem, lai varētu ne tikai prognozēt viņu skaitu, bet arī, piemēram, vienoties ar valsti par izdevīgākiem nosacījumiem, kad apmaksa par medikamentu tiek veikta tikai pie konkrētu terapeitisko rezultātu sasniegšanas. Jānodrošina vienlīdzība starp dažādām pacientu grupām, lai kompensējamais medikaments būtu pieejams visiem (piemēram, gan bērniem, gan pieaugušajiem). Ir svarīgi, lai retās slimības kļūtu par nemainīgu politisko prioritāti un šajā jomā turpinātu notikt uzlabojumi. Reto slimību plāns ir ļoti laba bāze šai attīstībai, taču nepieciešams ik gadu tam piešķirt jau aprēķināto un apstiprināto finansējumu, tai skaitā inovatīvajiem medikamentiem.

Lai Latvijas pacientiem būtu pieejami jaunākie inovatīvie medikamenti reto slimību jomā, ir aktīvi jāstrādā visos virzienos: jāveicina labvēlīgs Eiropas Savienības regulējums, jāveido stabila vide medikamentu ienākšanai Latvijā un, pats būtiskākais, ik gadu jāparedz finansējuma pieaugums reto slimību medikamentiem valsts budžetā.

 

Autore ir Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) direktore

[1] Nacionālais veselības dienests, nvd.gov.lv

[2] Evaluating the Orphan Regulation and its impact on patients and rare disease R&D in the European Union

[3] EFPIA

[4] Dolon Institute

The post Kā veicināt inovatīvo medikamentu pieejamību reto slimību pacientiem? appeared first on IR.lv.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Власти требуют признать самовольными постройками ряд торговых объектов в Верхних Муллах

«Прорывной документ»: почему новый договор России с Ираном имеет особое значение

Топ-10 новостей: центр пробации, индексирование выплат семьям, якутянки на проекте «Большие девочки»

Без декора и упаковки: как правильно сдавать хвойные деревья на переработку

Музыкальные новости

«Авангард» одержал крупную сухую победу над ЦСКА, у омичей шестая победа подряд

В Якутии работник Приморского филиала ФГУП «УВО Минтранса России» предотвратил аварию в административном здании

Отец Яниса Тиммы заявил, что прах его сына до сих пор не похоронен

Орган в Планетарии. Музыка для влюблённых

Новости России

Невролог Демьяновская: окунуться в прорубь следует не более чем на 10—15 секунд

Топ-10 новостей: центр пробации, индексирование выплат семьям, якутянки на проекте «Большие девочки»

Kp.ru: эскортницы рассказали, что заказчики их выбирают «по цвету и размеру»

В Сибири установили памятник Евгению Пригожину

Экология в России и мире

Растяжение связок: как оказать первую помощь?

Константин Эрнст, Владимир Потанин и Евгений Цыганов рассказали о новом сериале "Минута тишины"

Скидки для именинников в «Тропикана Парк»

Блогерша Самойлова похвасталась автомобилем Tesla от Джигана

Спорт в России и мире

Медведев отреагировал на слова Циципаса о том, что его вымотала интенсивность ATP-тура

Коллинс ударила себя по пятой точке после матча с австралийкой. Её освистал весь стадион

Медведев проигрывает Лёнеру Тину и завершает выступления на турнире ATP

AFP: Медведев заплатит штраф в 76 тысяч долларов за поведение на Australian Open

Moscow.media

ТСД SAOTRON RT41 GUN: практичный, производительный, надёжный

Bluetooth-сканер штрих-кодов SAOTRON P04 на базе CMOS-матрицы

Быт эвенов в Якутии

• https://dusil.org • Dusil Photography











Топ новостей на этот час

Rss.plus






«Прорывной документ»: почему новый договор России с Ираном имеет особое значение

Умар Нурмагомедов проиграл Мерабу Двалишвили в бою за титул чемпиона UFC

Власти требуют признать самовольными постройками ряд торговых объектов в Верхних Муллах

Невролог Демьяновская: окунуться в прорубь следует не более чем на 10—15 секунд