Lieciet mierā!
Arī Austrālija pievienojusies tām nedaudzajām valstīm, kurās darbiniekiem ar likumu ir dotas «tiesības atslēgties», tas ir, neatbildēt uz priekšnieku e-pastiem un tālruņa zvaniem ārpus noteiktā darba laika. Pārkāpējiem draud naudas sods līdz pat 93 900 Austrālijas dolāriem (58 tūkstoši eiro). Līdzīgu likumu jau 2017. gadā pieņēma Francija, kurai sekoja Vācija, Itālija un Kanāda.
Bagātie to var atļauties
Pēc ilgas tiesāšanās Eiropas Savienības Tiesa pieņēmusi galīgo lēmumu, ka tehnoloģiju kompānijai Apple tomēr būs jāatmaksā Īrijas budžetā līdz šim saņemtās nodokļu atlaides — kopumā 13 miljardi eiro. Eiropas Komisija jau pirms 10 gadiem sāka izmeklēšanu par atlaidēm, ko Apple saņēmis Īrijā, kur atrodas uzņēmuma galvenais birojs Eiropā. Komisija uzskatīja, ka tas ir līdzvērtīgi valsts sniegtai palīdzībai, kura ir pretrunā ar ES noteikumiem. Interesanti, ka pati Īrija šos 13 miljardus nemaz negrib — valdība uztraucas, ka šāds spriedums mainīs valsts pievilcību lielo korporāciju acīs. Galu galā, tieši šādu starptautisku uzņēmumu piesaistīšana palīdzējusi Īrijai kļūt par otro turīgāko valsti Eiropas Savienībā, rēķinot IKP uz vienu iedzīvotāju. Pirmā ir Luksemburga.
Nav citas izejas
Ņemot vērā iedzīvotāju skaita samazināšanos un sabiedrības novecošanu, no nākamā gada arī Ķīnā tiks paaugstināts pensionēšanās vecums, kas līdz šim bija viens no zemākajiem, salīdzinot ar citām pasaules lielākajām ekonomikām. Sievietēm — fiziska darba veicējām — pensionēšanās vecums tiks celts no 50 līdz 55 gadiem, bet biroju darbiniecēm — no 55 līdz 58 gadiem. Vīriešiem pensionēšanās vecums tiks paaugstināts no 60 līdz 63 gadiem.
Ieejas maksa
Jaunzēlande trīskāršojusi tūristu nodokli, ko tā ieviesa 2019. gadā, — no 1. oktobra tie ir 100 Jaunzēlandes dolāri (57 eiro). Šādā veidā krāšņā zeme cenšas sevi pasargāt no masu tūrisma. Pandēmijas laikā atcelto nodokli atjaunojusi arī Islande — 600 kronas (4 eiro) par katru viesu mītnē pavadīto nakti. Indonēzijas salā Bali jau februārī tika ieviesta iebraukšanas nodeva (9 eiro), turklāt vietējā policija tagad aktīvi vēršas pret «tūristiem, kas slikti uzvedas». Venēcija aprīlī sāka prasīt piecus eiro no vienas dienas tūristiem, galvenokārt kruīza kuģu pasažieriem. Citi viesi jau līdz šim maksāja no viena līdz pieciem eiro par pilsētā pavadītu nakti.
The post Pasaule vienā lappusē appeared first on IR.lv.