კრემლმა 19 თებერვალს განაცხადა, რომ ირანის გარშემო დაძაბულობის უპრეცედენტო ესკალაციას ხედავს მაშინ, როცა შეერთებულმა შტატებმა სამხედრო ძალებს მოუყარა თავი ახლო აღმოსავლეთში. მოსკოვმა თეირანს და „სხვა მხარეებს“ წინდახედულებისა და თავშეკავებისკენ მოუწოდა. Reuters-ის თანახმად, კრემლმა განაცხადა, რომ ირანსა და რუსეთს შორის საზღვაო წვრთნები მიმდინარე დაძაბულობამდე დიდი ხნით ადრე იყო დაგეგმილი. აშშ-ის მუქარამ ირანის დაბომბვის შესახებ, თეირანის ბირთვულ პროგრამაზე მოლაპარაკებებში ორივე მხარის განსხვავებული შეხედულებების გამო... Читать дальше...
უკრაინულმა დრონებმა ველიკიე-ლუკიში ნავთობის საწყობს დაარტყეს
19 თებერვლის ღამეს, უკრაინულმა დრონებმა ველიკიე-ლუკიში ნავთობის საწყობს დაარტყეს, რის შედეგადაც ნავთობპროდუქტებით სავსე ერთ-ერთ ავზს ცეცხლი წაეკიდა. ამის შესახებ ფსკოვის ოლქის გუბერნატორმა მიხაილ ვედერნიკოვმა განაცხადა. მისი თქმით, მშვიდობიან მოსახლეობასა და ობიექტის პერსონალს შორის მსხვერპლი არ ყოფილა. ფსკოვის აეროპორტში რამდენიმე საათის განმავლობაში დაწესდა შეზღუდვები გამგზავრებასა და ჩამოსვლაზე, თუმცა დილით ფრენები განახლდა. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ განაცხადა, რომ ღამის განმავლობაში რუსეთის ექვს რეგიონში 113 უკრაინული დრონი ჩამოაგდეს. Читать дальше...
საქართველოში გადამუშავებული ნავთობის ექსპორტი 401%-ით გაიზარდა - რატომ?
საქართველოდან ექსპორტირებულ პროდუქტებში პირველ და მეორე ადგილს იკავებენ მსუბუქი ავტომობილები და ნავთობპროდუქტები, რომელთა უშუალო მწარმოებელი ქვეყანაც არ ვართ. განახლებული მონაცემები საქსტატმა დღეს, 19 თებერვალს, გაასაჯაროვა.
ИА «Новости-Грузия»
Мусульмане Грузии отмечают месяц Рамадан: традиции и обычаи – видео
Мусульмане Грузии, проживающие в Тбилиси, Батуми и разных регионах страны, ежегодно соблюдают священный пост в месяц Рамазан (в арабском варианте – Рамадан), завершая его трехдневным праздником Ураза-байрам
BBC: დაკავებულია ყოფილი პრინცი ენდრიუ
დიდ ბრიტანეთში დაკავებულია მეფე ჩარლზ მესამის ძმა ენდრიუ მაუნტბეტენ-უინძორი. მას ყველა ტიტული ჩამორთმეული აქვს ამერიკელ ფინანსისტ, პროსტიტუციის ორგანიზებასა და მასში არასრულწლოვანთა ჩართვაში ბრალდებულ ჯეფრი ეპსტინთან კავშირების გამო.
„ლელო“ უარს ამბობს სხვა პარტიებთან გაერთიანებაზე
2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებში გამარჯვებული ერთ-ერთი ოპოზიციური პარტია „ძლიერი საქართველო - ლელო“ უარს ამბობს სხვა პარტიებთან გაერთიანებაზე. მათი განმარტებით, მიზეზი ისაა, რომ აქამდე არსებული სისტემური ერთობის ფორმატები „შეჩერდა ან ჩაიშალა“, რამაც დააზიანა საზოგადოების ნდობაც.
პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ღობე წინასწარ გაჭრეს? - ექსპერტი ამბობს, რომ არა
დაზიანებული იყო თუ არა პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ღობე წინასწარ? - ამ დისკუსიამ საჯარო სივრციდან სასამართლო სხდომათა დარბაზში გადაინაცვლა მას შემდეგ, რაც პროკურატურამ „4 ოქტომბრის საქმეზე“ მოწმედ ექსპერტი ოთარ ხაბურძანია გამოიძახა.
სამხრეთ კორეის ყოფილ პრეზიდენტს სამუდამო პატიმრობა მიუსაჯეს
სეულის საოლქო სასამართლომ სამხრეთ კორეის ყოფილი პრეზიდენტი იუნ სოკ იოლი დამნაშავედ ცნო ძალაუფლების ბოროტად გამოყენებასა და ამბოხების ხელმძღვანელობაში და სამუდამო პატიმრობა მიუსაჯა.