A Walt Disney Co. médiakonszern lezárta médiaipari riválisa, a Murdoch csoporthoz tartozó 21st Century Fox vállalat felvásárlását. Az egyesülési szándékot a cégek még 2017 decemberében jelentették be.
A 71,3 milliárd dolláros, részvényenként 51,6 dolláros akvizícióval a 21st Century Fox mozifilm és televíziós műsorgyártása mellett olyan jelentős produkciók szerzői joga is a Disney tulajdonába került, mint az Avatar, az X-Men, a Jégkorszak, a Modern család és a Simpson család.
A Disney ellenőrzése alá kerültek továbbá a Twentieth Century Fox, a Fox Searchlight Pictures, a Fox 2000 Pictures, a Fox Family és Fox Animation vállalatok, míg a televíziós műsorgyártásban a Twentieth Century Fox Television, az FX Productions, a Fox21, az FX Networks, a National Geographic Partners, a Fox Networks Group International és a Star India vállalatok, valamint a Fox ellenőrző részesedései a Hulu, a Tata Sky és az Endemol Shine Group cégekben.
A Disney birtokába került emellett a Fox 22 regionális sportközvetítő tévécsatornája is, ezeket azonban az akvizíció hatósági engedélyezése feltételeként született megállapodás értelmében értékesítenie kell, mivel már rendelkezik saját ESPN csatornával. A csatornák értékesítése becslések szerint 20 milliárd dollár bevételt hozhat a Disneynek. Szintén szakértői becslések szerint a vállalatóriásnak 36 milliárd dollár hitelt kell felvennie a tranzakció finanszírozásához.
Az üzlet részét nem képező hír- és sportcsatornákat, a FOX News Channel, a FOX Business Network, a FOX Broadcasting Company, a FOX Sports, a FOX Television Stations Group egységeket, valamint a sporteseményeket közvetítő kábeltévé állomásokat, az FS1, az FS2, a Fox Deportes és a Big Ten Network csatornákat a 21st Century Fox külön egységbe szervezte ki Fox Corporation néven.
Az AT&T távközlési szolgáltató vállalat tavaly vásárolta fel a Time Warner médiacéget 81 milliárd dollárért és már el is indította havi 15 dolláros előfizetéssel elérhető saját Watch TV internetes műsorszóró szolgáltatását, amelyen egyebek között a Time Warner tévécsatornái, a TBS és a TNT is fogható.
A technológiai cégek hatalmas pénzeszközök felett rendelkeznek és óriási kivásárlási veszélyt jelentenek a hagyományos médiacégekre. Bob Iger, a Disney vezérigazgatója ezért is döntött cége megerősítése mellett. A Disney az akvizíció előtt 168 milliárd dollár piaci tőkeértéket képviselt.
Jessica Reif Ehrlich, a Merrill Lynch médiapiaci elemzője szerint a felvásárlás alapjaiban rendezte át az erőviszonyokat a médiaiparban. “Az egész szakma felbolydult amikor Murdoch a Fox eladása mellett döntött” – jelentette ki egy interjúban. “A döntés üzenete ez volt: vagy növekszel, vagy szállj ki”.
Bob Iger 2005 októbere óta áll a Disney élén, vezetői megbízatása 2021 júniusában jár le. A Disney 2006-ban vásárolta meg a Pixar animációs stúdiót 7,4 milliárd dollárért, 2010-ben a Marvel Entertainment céget 4 milliárd dollárért, 2012-ben pedig a Lucasfilm vállalatot, a Star Wars szerzőjét szintén 4 milliárd dollárért.
Iger irányítása alatt a Disney részvényének árfolyama megnégyszereződött. Az akvizíció hírére viszont az árfolyam 2,8 százalékkal 110 dollárra csökkent kedden.
Forrás: MTI/AP/dpa/Xinhua