Добавить новость

WSJ: Средняя Азия отворачивается от Москвы, РФ больше не нужна

ФСБ задержала по подозрению в мошенничестве командира бригады ВС РФ Городилова

Стартовал конкурс для художников цифрового искусства «Час цифры»

Водитель такси и пешеход подрались и устроили стрельбу на юго-востоке Москвы

World News in Croatian


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

ŽELJEZNIČARI S BORONGAJA: Život u najljepšem naselju zagrebačke periferije: 'Imali smo prvo golf igralište 1931., Davis cup...'

Globus 
ŽELJEZNIČARI S BORONGAJA: Život u najljepšem naselju zagrebačke periferije: 'Imali smo prvo golf igralište 1931., Davis cup...'

Maksimirska naselja - Grad “Od Željezničke kolonije do Ravnica”, biografija Maksimirskih naselja

Monografija “Od Željezničke kolonije do Ravnica” čiji je autor Antonio Jurčev čisti je “sentiš”. Autor donosi biografiju Maksimirskih naselja kroz rekonstrukciju povijesti nastanka naselja, društvenog života uz mnoštvo pronađenih starih i novijih fotografija, što sve skupa, a naročito dio o Željezničkoj koloniji, danas izgleda nestvarno idilično.

Željeznička kolonija 9.jpg 

Današnji prostor kvarta Maksimirska naselja nastao je spajanjem više samostalnih povijesnih cjelina: Željezničke kolonije zapadno od Hondlove i Brkljačićeve ulice, Ravnica istočno od potoka Bliznec, tadašnjih Maksimirskih naselja između njih, Svetica na zapadu i Fakultetskog dobra na sjeveru.

- Ovaj dio grada je najtradicionalniji sportsko-rekreacijski kvart u Hrvatskoj. Imali smo prvo golf igralište 1931., Sokolski stadion 1933., odigran je i Davis cup 1927., potom je sagrađen nacionalni nogometni stadion - nabraja Antonio Jurčev, ravnatelj lokalne škole OŠ Antuna Gustava Matoša, i sam dijete te gradske četvrti.

Ipak, duša monografije priča je o Željezničkoj koloniji koja je nastala početkom prošlog stoljeća na prostoru današnjeg kvarta.

željeznica 1.jpg 

- U Zagreb stiže željeznica, grad se naglo širi i raste industrija. Dolazi do potrebe za novim radničkim naseljima. Željeznička kolonija bila je prvo takvo naselje podignuto u istočnom dijelu grada - kaže Antonio Jurčev.

KUĆE U NIZU

S otkupom crkvenih imanja u ravničarskom predjelu od Zagrebačke biskupije iza 1876. nastaje preduvjet za izgradnju i naseljavanje istočnog dijela periferije Zagreba. Gradnja naselja Željeznička kolonija započela je na ravnici koja se prostirala južno do Maksimirske ceste. “Sjeverozapadno od naselja, od 1912., bilo je smješteno HAŠK-ovo nogometno igralište, a iza njegove zapadne tribine nalazio se samostan i sirotište Antunovac. Istočne granice naselja 1930. godine protezale su se do Brkljačićeve i Hondlove ulice. Iza njih su bila polja i livade koje je 1912. kupio Gospodarsko-šumarski fakultet u Zagrebu utemeljen 1919. To prostrano zemljište naziva se Fakultetsko dobro”, opisano je u monografiji.

Željeznička kolonija 6.jpg

Željeznička kolonija 8.jpg

Južno od željezničke pruge “bugari” su obrađivali plodna zemljišta te prodavali voće i povrće na zagrebačkim tržnicama. Od izgradnje osnovne škole 1933. u Jakićevoj ulici, sjeverozapadnim dijelom naselja od 1933. dominirala je školska zgrada. Na zračnim snimkama iz 1944. vidi se da je tu nastalo i susjedno naselje Ravnice. Uz Hondlovu ulicu tekao je mali potok.

“Naselja mnogo duguju nadbiskupu dr. Antunu Baueru, koji je bio pokrovitelj mnogih društava i institucija te je podupirao razvoj sporta. Poklonio je zemljište za gradnju samostana Antunovac. Zaslužan je i što je društvo Željezničarski dom otkupilo povoljno crkveno zemljište te je kasnije željezničarima pod iznimno povoljnim uvjetima nudilo parcele za izgradnju kuća u nizu”, piše u monografiji.

Antonio Jurčev 1 

Sredinom 30-ih mnoge su ulice u naselju Željeznička kolonija asfaltirane. Među prvim naseljima u gradu dobili su električnu energiju.

Željeznička kolonija 11.jpg

 “Grad se širio i u njega su pristizali mnogi beskućnici i radnici u potrazi za poslom. Sirotinja bez novčanih primanja i riješenog stambenog pitanja i manjim dijelom činovnici koji su tražili bolji posao. Prema kazivanju najstarijih Kolonijaša početak priče kreće iz Istre, nakon što su mnogi slovenski i hrvatski željezničari dobili otkaz na poslu”, piše Antonio Jurčev.

Željeznička kolonija 4.jpg 

ŽIVOT U VAGONIMA

Dio ljudi stiže iz Rijeke gdje je tada bila velika poslijeratna i međunacionalna kriza. Vlakovi željezničara s obiteljima uputili su se prema Zagrebu u kojem je nedostajalo radnika na željeznici zbog širenja i naseljavanja grada. Godine 1923. gradi se istočni ranžirni kolodvor i stanica Zagreb - Borongaj s odvojkom prema budućem Željezničkom naselju.

Željeznička kolonija 2.jpg 

Taj je odvojak imao manje odvojke za stare vlakove. “Upravo su u starim vlakovima spavali prvi pristigli budući stanovnici. Na svakom od osam sporednih kolosijeka dovučeno je 10 do 15 teretnih vagona, jedan za spavanje, drugi za kuhanje. Iznutra su bili obloženi tapetama od novinskog papira. Uz vagone imali su male vrtove. No zimi je bilo jako hladno u vagonima i prvi stanovnici živjeli su u lošim uvjetima do 1927. Naime, društvo Željeznički dom, osnovano 1925., imalo je svrhu pomoći svojim članovima u osnivanju doma”, opisano je u monografiji.

Željeznička kolonija 10.jpg 

Prve su kuće sagrađene u Lenucijevoj ulici. Regulatorna osnova grada predvidjela je izgradnju prizemnih, jednokatnih objekata s kosim krovom u nizu, s vrtovima od najmanje pet metara. Na dva projektirana trga u planu je bio smještaj konzuma, škole i doma te kapelice, dok je istočni trg planiran kao igralište za djecu. Brza gradnja naselja dogodila se i zbog vremenski ograničenih od Grada danih povlastica za gradnju. Uz samostan Antunovac s kapelicom, zgradom u gotičkom stilu, 1927. godine sagrađena je i zgrada u sličnom stilu u kojoj se smjestila prva trgovina. Kuće u naselju bile su minijature ladanjskog načina stanovanja, zaključila je u svom djelu arhitektica Darja Radović Mahečić, što je prenio Jurčev.

Željeznička kolonija.jpg 

Razgovore koje je autor knjige Jurčev vodio s onima koji se još sjećaju početaka uspomene su o zajedništvu, druženju i solidarnosti tih davnih dana. Sjedište svih zbivanja bio je Kažotićev trg, Kontakova ulica i Jakićeva ulica, koja je bila kvartovska “promenada”. Mladi stanovnici kvarta svakodnevno su se okupljali i družili na Zoričićevu trgu, pjevalo se tu uz gitaru, igrao mali nogomet i druge igre.

Antonio Jurčev 

Tijekom 30-ih godina u naselju je bilo mnogo malih obrtnika - trafika, pekarna, brijač, krojač. Kvartovska gostionica bila je “Srček” u Kontakovaj ulici i gostionica “Piršić” kod današnje Branimirove. Važna društvena događanja zbivala su se u Dominikanskom samostanu gdje su se održavale predstave, predavanja i prikazivali filmovi. U kvartu je otvoreno prvo katoličko ton-kino u Zagrebu, Kino Stella, 21. svibnja 1938.

Posveta_samostana_dominikanaca_08-05-1927_-_najstarija_fotografija_Zeljeznicke_kolonije-_izvor_Dominikanski_samostan.jpg 

BOMBARDIRANJE

Uniformirani željezničarski radnici ujutro su u uniformama odlazili na posao i vraćali se kasno poslijepodne. Na posao i s posla vozio ih je vlak, popularno zvani Zec. Atmosfera u naselju opisana je i u knjizi “Krijesnice predgrađa” jer je jedno od djece željezničarskih obitelji pisac Mladen Kušec.

Stanovnici_Zeljeznicke_kolonije_u_Tomsicevoj_ulici-pogled_prema_zapadu_otprilike_1930-izvor_Marija_Petrovic.jpg 

Dolaskom rata među stanovnike se polako uvukao strah zbog blizine ranžirnog kolodvora i vojne značne luke na Borongaju, koji je bio opravdan jer su to i bili ciljevi prvog zračnog napada na Zagreb 1944. Neprecizne bombe pogodile su upravo obiteljske kuće i zgrade, stradao je i dio stanovništva. Bila je to jedna od tužnijih zagrebačkih ratnih priča. Tijekom dvaju najrazornijih bombardiranja Željezničke kolonije oštećeno je ili srušeno oko 40 kuća.

- Obnova zgrada i naselja trajala je gotovo dva desetljeća. Dio je naselja i danas sačuvao izvorni izgled - kaže Antonio Jurčev.

Pogled_na_Hondlovu_-_otprilike_1929-izvor_HZM.jpg 

Jedna od zanimljivih poslijeratnih priča datira iz 1953. kada je Željezničarsko naselje za vrijeme boravka u Zagrebu posjetila Eleanor Roosevelt. Susrela se s obitelji Mates u njihovoj obiteljskoj kući u Jakićevoj ulici. Naime, tih je godina Leo Mates bio stalni predstavnik Jugoslavije u Ujedinjenim narodima i veleposlanik u SAD-u i održavo je prijateljske odnose s obitelji Roosevelt.

Stare parne lokomotive svakodnevno su uz naselje vozile sve do 1960-ih godina.

- Najopsežnije priče o “vagonašima” našao sam u tekstovima koje su zabilježili i sačuvali oci Dominakanci iz samostana u Kontakovoj ulici. Osam godina sam radio na knjizi - kaže Jurčev.

Od Zeljeznicke kolonije do Ravnica 3D-2.jpg 

Predstavljanje monografije koju je izdalo Ljevak održalo se 25.1.2017. u dvorani poslovne zgrade Kraš, na Ravnicama.

Grad “Od Željezničke kolonije do Ravnica”, biografija Maksimirskih naselja 

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Российские космонавты устраивают вечеринки с американцами, но летать будут с коллегами из стран БРИКС

С пряниками и лимонами. Историк рассказал, как пили чай в Москве раньше

Гроза началась в Москве после нескольких дней жары

Московский Комсомолец рассказал о певице-самородке из Пятигорска

Музыкальные новости

Тренер Ташуев назвал уход Миранчука и Глушенкова большим ударом по "Локомотиву"

Этим летом в Театре в Хамовниках проходят интересные премьеры

Суд в Москве отправил экс-главу одного из НИИ Роскосмоса в колонию

Фестиваль троечной езды и гастрономии "Русский драйв"

Новости России

Минобрнауки: число не сдавших экзамен по русскому мигрантов выросло с 3% до 30%

В Москве открылся пятый юбилейный форум «Российская креативная неделя»

Спортсмены из Химок победили на соревнованиях по конному троеборью

Теперь будет полностью запрещено: пенсионеров, доживших до 70 лет, ждет огромный сюрприз с июля

Экология в России и мире

В Турции эвакуированы 2 отеля, тысячи российских туристов могут оказаться в заложниках: туроператоры дали оценку сложившейся ситуации

Врач-стоматолог Татьяна Сумцова: какие могут быть противопоказания к установке брекетов

К чему чешется глаз: чует кулак или что-то другое?

Детектив Финник на VK Fest

Спорт в России и мире

Рублёв впервые с 2021 года проиграл в первом круге турнира Большого шлема

Уимблдон. 3 июля. Алькарас сыграет вторым запуском, Медведев и Синнер выйдут на Центральный корт

Россия — первая по теннисным отказникам! Почему сразу девять наших сказали «нет» Олимпиаде в Париже

Уимблдон. 2 июля. Джокович сыграет вторым запуском на Центральном корте, Маррей – третьим, турнир начнут Рублев, Сафиуллин, Швентек, Самсонова

Moscow.media

Острова укладываеюся спать...

«Байкал Сервис»: «Канцтовары запасай, на перевозку скидку получай!»

Шхеры полыхают...

Безбашенная Ингушетия.











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Стартовал конкурс для художников цифрового искусства «Час цифры»

В Москве начали падать деревья из-за сильного ветра и грозы

Ткаченко: у «Спартака» громадный трансферный бюджет, к ним может перейти один из самых ярких игроков в Турции

В районе Зюзино пройдет мастер-класс по изобразительному искусству «Веселый карандаш» 5 июля