Добавить новость

В Перми люди массово отравились выпечкой местной пекарни

В Москве на МЦД-3 задерживаются поезда и электрички

«Видимся не так уж и часто», — Буланова признала, что не живет с молодым мужем Рудневым

Сергей Собянин: К проекту «Учебный день в музее» присоединились новые площадки



World News in Czech


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Obr, který se probouzí. Čínská automobilka BYD chystá útok na Evropu

Děje se to poměrně nenápadně a tiše. Občas o ní slyšíme, ale že bychom s ní měli jako Češi co do činění, to se prakticky neděje. Tedy alespoň zatím, podle všeho. Velký nástup je totiž zřejmě jen otázkou času. Řeč je o čínské automobilce BYD a jejích vozech.

„Myslím, že jsou o generaci před námi,“ řekl před dvěma lety o čínských výrobcích aut generální ředitel francouzského Renaultu Luca de Meo. Už tehdy to bylo nečekané přiznání, ale přišlo ještě v době, kdy čínský automobilový drak stále ještě sbíral síly k útoku. Ne na Evropu, na celý svět.

V tu dobu čínská značka BYD přeskočila BMW nebo Mercedes-Benz a stala se desátou největší automobilkou světa, což se jí povedlo s filozofií, která od dubna roku 2022 vsadila jen na takzvané New Energy Vehicles (NEV), což je výraz zahrnující jak plug-in hybridy kombinující dobíjení ze zásuvky a spalovací motor, tak čisté elektromobily.

Evidentně šlo o strategii, která se vyplácí. Zatímco v roce 2022 BYD prodal necelé dva miliony aut, o rok později přidal další milion a loňský rok skončil se 4 272 145 dodanými vozy.

Pokud se potvrdí, že automobilový svět patří jen elektromobilům, BYD už je jeho globálním lídrem. Aut čistě na elektřinu totiž z jeho fabrik loni vyjelo 1,8 milionu, zatímco Tesla jich na silnice poslala o sto tisíc méně. Je tak čím dál víc jasné, kdo přebírá kormidlo automobilového průmyslu.

BYD přitom první auto prodal až v roce 2005, dva roky poté, co jeho zakladatel Wang Čchuan-fu koupil upadající čínskou státní automobilku, aniž by měl s automotive segmentem zásadnější zkušenosti.

V té době totiž fungoval jako dominantní hráč ve světě výrobců baterií do mobilních telefonů, mezi jehož zákazníky patřily společnosti Motorola, Nokia, Sony Ericsson a Samsung. Evidentně to nevadilo, protože do konce dekády se BYD vyšplhal na první místo prodejních žebříčků v Číně.

BYD ale míří dál. A že prorazit třeba v Evropě nebude nemožné, dokazuje například fakt, že se elektromobil BYD Seal loni jako první čínský vůz v historii probojoval do finále evropské ankety Auto roku.

Foto: Michael Förtsch / Unsplash
BYD Seal | Foto Michael Förtsch / Unsplash

V západní Evropě se Seal prodává za cenu mírně přes milion korun, přestože ho prodražilo nedávné zvýšení cel na čínská auta, které v případě značky BYD nyní dosahuje 27 procent. V Německu pak BYD u autorizovaných prodejců nabízí celkem osm modelů, napříč automobilovými kategoriemi, přičemž sedm jich jezdí čistě na elektřinu. V Česku oficiální zastoupení zatím není.

Prodeje právě v Německu, tedy na největším evropském automobilovém trhu, jsou za loňský rok ale zcela jistě stále ještě za očekáváním čínské značky. Podle webu Car News China Číňané totiž u našeho západního souseda loni prodali necelých 44 tisíc elektromobilů a na BYD z toho připadá jen 2891 aut, což je meziroční propad zhruba o třetinu.

Škodovka naproti tomu v Německu v posledním pololetí měsíčně stabilně prodávala přes tři tisíce kusů modelu Enyaq každý měsíc.

Pořád to tedy vypadá, že evropské automobilky mohou zůstat poměrně v klidu. Jenže automobilový svět není jen Evropa a na to BYD sází. V červenci tak firma otevřela v Thajsku svou první továrnu v jihovýchodní Asii v hodnotě jedenácti miliard korun, která má vyrábět až 150 tisíc vozů ročně.

„Thajsko má jasnou vizi v oblasti elektromobilů a vstupuje do nové éry výroby automobilů. Přineseme do Thajska technologie z Číny,“ uvedl CEO Wang Čchuan-fu. 

Foto BYD

Další na řadě je Jižní Amerika, kde je BYD aktivní už od roku 2015, když v Brazílii otevřel svůj první závod na výrobu podvozků pro elektrické autobusy ve městě Campinas. O dva roky později přibyla továrna na výrobu solárních panelů a v roce 2020 v Manausu začala fungovat továrna na bateriové články pro elektromobily.

Největší brazilskou investicí v přepočtu za 13,5 miliardy korun je pak stavba automobilky v severovýchodním státě Bahia s počáteční roční kapacitou sto padesát tisíc aut s možností rozšíření na dvojnásobek.

Její spuštění si Číňané naplánovali na letošní březen, což ale může změnit nedávný problém, kdy brazilské úřady automobilku obvinily, že stavební dělníci, zčásti dovezení z Číny, tam pracují za otrockých podmínek. Další továrna pro vozy BYD má v dalších letech vyrůst také v Pákistánu.

BYD ale pomalu čím dál víc cílí i na evropský trh. V Maďarsku postaví svou první evropskou továrnu ve městě Szeged, která se má rozjet v druhé polovině roku. Vyhne se tak možným problémům eskalující celní války mezi Evropou a Čínou.

BYD už v Maďarsku provozuje továrnu ve městě Komárom u slovenských hranic, která vyrábí autobusy s elektrickým pohonem. „Do roku 2030 se chceme stát předním výrobcem elektromobilů v Evropě,“ uvedl letos na jaře šéf evropských aktivit BYD Michael Shu.

Maďarskem to ovšem nekončí. Na dohled od hranic Evropské unie má BYD spustit další automobilku v přepočtu za 23 miliard korun s kapacitou 150 tisíc vozů ročně, která zaměstná pět tisíc lidí. Stát bude v Turecku, které má s Evropskou unií uzavřenou dohodu o celní unii, takže i tady BYD na celních poplatcích výrazně ušetří.

Čínský gigant se tak do konce dekády bude jen v Evropě snažit prodat 300 tisíc nových, převážně elektrických aut. To už je množství, na které budou muset evropské automobilky i americká Tesla reagovat. Pro představu: v Německu se 380 tisíc elektromobilů prodalo za celý loňský rok. Konkurenční boj se tak během pár let rozjede naplno.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

10 января в Москве ожидается облачная погода, дождь, гололедица

Бузулукский бор в новогодние праздники посетили более 2000 туристов

Володин прибыл в Венесуэлу на инаугурацию Николаса Мадуро

Россиянина оштрафовали за нацистское приветствие в столичном метро в новогоднюю ночь

Музыкальные новости

Концерт в Клинской детской школе искусств имени П.И. Чайковского

«Спартак» ведет переговоры с Угальде о продлении контракта

«Спартак» разгромил петербургский СКА в гостевом матче КХЛ

Юрист Комсолев: Седокову не смогут привлечь к ответственности после смерти Тиммы

Новости России

В Москве суд оштрафовал мужчину за нацистское приветствие в метро

Бузулукский бор в новогодние праздники посетили более 2000 туристов

Сергей Собянин сообщил о планах строительства метро до 2030 года

Тренер норвежцев Мазе о заявлениях Трампа: «США будут отстранены от соревнований следом за Россией и Беларусью?»

Экология в России и мире

Рекламная Афиша для Артиста.

Почему у людей появляются зубы мудрости?

«Будьте аккуратнее»: Хилькевич предупредила о мошенниках, действующих от ее имени

Контрацепция и аборты: возмутительные и поразительные факты из истории медицины

Спорт в России и мире

Джокович рассказал об отравлении в Австралии в 2022 году

Australian Open. 12 января. Турнир начнут Котов, Зверев, Рууд, Мирра Андреева, Павлюченкова, Потапова, Блинкова, Соболенко

Окленд (ATP). 2-й круг. Табило поборется с Басаваредди, Монфис – со Штруффом, Шелтон – с Меньшиком

Российским теннисистам будет сложно остаться в топ‑10 рейтингов WTA и ATP, считает Чесноков

Moscow.media

Данилыч

Дорожный фонд Омской области в 2024 году составил почти 17 млрд рублей

Тверь

Портативный ТСД корпоративного класса Saotron RT-T70











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Гороскоп на 11 января 2025 года для всех знаков Зодиака

Столичные росгвардейцы задержали молодого человека с наркотиками

Синоптик: температура в выходные в Москве будет на семь градусов выше нормы

Володин прибыл в Венесуэлу на инаугурацию Николаса Мадуро