Nemůžete najít na trhu vhodný produkt? Začněte ho vyrábět. Právě takto začal i příběh britské značky Kit & Kin Emmy Bunton a Christophera Moneyho, která se nejen na evropských trzích brzy stala synonymem pro ekologické dětské pleny. V Česku je můžete koupit hned na několika místech, málokdo však ví, že se v tuzemsku i vyrábějí.
Story to je klasická, ale její hlavní aktérka rozhodně všední není: zpěvačka, herečka, songwriterka, moderátorka a někdejší členka populární britské kapely Spice Girls – Emma Bunton.
Když se Baby Spice (tak se jí kvůli nejnižšímu věku v kapele přezdívalo) stala matkou, hledala pro své dítě plenky, které by byly šetrnější k planetě a zároveň by byly vhodné i pro děti s citlivou pokožkou. „Moje i Chrisovy děti měly citlivou kůži a bylo téměř nemožné najít takové plenky, které by je neiritovaly,“ vzpomíná Bunton pro Forbes na počáteční impuls.
Se svým byznysovým partnerem, vzpomínaným Christopherem Moneym, se seznámila skrze společného známého. Spojení dávalo smysl – Christopher měl s výrobou a vývojem podobných produktů velkou zkušenost: devět let pracoval v britské továrně Unipap, která dodávala mateřské a ženské hygienické výrobky k předním prodejcům, jako bylo Tesco nebo síť drogerií Boots.
Dalších pět let pak zastupoval distributora Valor Brands Europe a jeho mateřskou společnost Grupo PI Mabe, která platila za druhého největšího výrobce plenek v Jižní Americe. Byl odpovědný za jednání s hlavními britskými maloobchodními prodejci, jako jsou Tesco, Sainsbury’s, Lidl nebo Waitrose.
Ideální mix zkušeností z oboru a známé tváře s nápadem dal vzniknout Kit & Kin. „Firmu jsme založili se silným posláním, a to chránit naše rodiny před škodlivými chemickými látkami a chránit svět, ve kterém budou naše děti vyrůstat,“ říká k založení společnosti v roce 2015 Emma Bunton, která se do té doby věnovala primárně moderování v britském Heart Radio.
Za téměř deset let fungování se značce povedlo na trhu s dětskými hygienickými produkty etablovat jako brand nabízející plenky vyrobené z udržitelných materiálů: některé z nich značka získává například z cukrové třtiny. Pleny jsou navíc vyrobené bez použití chlóru či latexu, jsou hypoalergenní, bez parfemace či optických zjasňovačů.
A kdeže je ta česká stopa? Pleny, jak Emma Bunton prozrazuje, se vyrábějí se v Drylocku v severočeském Hrádku nad Nisou, který platí za největší plenkovou továrnu na světě. Spadá pod belgickou rodinnou firmu Drylock, jež vznikla v roce 2012. Společnost, která vyrábí pro obchodní řetězce jako Kaufland, Lidl, Globus, Tesco, drogerie DM, Rossmann nebo americký Walmart, přesáhla v minulém roce tržby ve výši miliardy eur.
V české továrně vyrobí Drylock až jedenáct milionů dětských plen denně. Kit & Kin je jedna ze značek, která v jedné ze sedmi továren belgické firmy vyrábí. „Spolehlivá výroba v EU je pro nás velmi důležitá. Jsme rychle rostoucí značka a potřebujeme spolehlivou a snadnou distribuci po celé Evropě, protože stále expandujeme do dalších míst světa,“ řekl Forbesu Christopher Money.
A dodal: „Pro nás s Emmou je také důležité, abychom spolupracovali s výrobcem, který má uhlíkově neutrální výrobu. Musíme si uvědomit, že mnoho našich konkurentů, kteří o sobě tvrdí, že jsou udržitelní, stále vyrábějí v Číně.“
Výhodu spolupráce s belgickou firmou s výrobními kapacitami v Česku vidí Christopher Money také v tom, že se sama tématu udržitelnosti věnuje: nejenže letos získala ocenění za svou emise šetřící vlakovou linku propojující Hrádek nad Nisou a belgický přístav Zeebrugge (odtud se vozí zboží do Velké Británie), ale pomohla také výrobci Kit & Kin s výrobou papírových obalů na pleny pro maloobchodní partnery ve Velké Británii.
Tamtéž zahájila značka minulý rok výrobu své další produktové řady: ekologických čisticích prostředků, které tak rozšířily nabídku dětských plen, oblečení, rozložitelných vlhčených ubrousků a také přírodní kosmetiky pro matky a děti.
„Po úspěchu naší řady přírodní péče o pleť byla péče o domácnost v podobě ekologických čističů přirozeným krokem našeho podnikání,“ říká Emma Bunton, která je od roku 2014 ambasadorkou světové dětské organizace Unicef.
Firma Kit & Kin prodává své výrobky ve více než čtyřiceti zemích světa a podle Christophera Moneyho dosáhla v minulém roce na tržby ve výši desítek milionů liber. Nejsilnější jsou podle něj trhy v Evropě, Kit & Kin ale vstupuje i na nové trhy, naposledy například na Blízký východ.
„Ten se v loňském roce velmi dobře rozjel,“ říká Christopher Money s tím, že zvýšený zájem o jejich výrobky evidují napříč zeměmi. „Obecně roste poptávka po udržitelných výrobcích pro rodiny i děti, věříme, že tedy před sebou máme ještě mnoho příležitostí,“ dodává.