„Pravidlo Wall Street číslo jedna: nikdo, nezajímá mě, jestli jsi Warren Buffett, nebo Jimmy Buffett, nikdo neví, jestli akcie půjdou nahoru, dolů, do strany, nebo dokolečka. A nejméně ze všech to vědí akcioví brokeři. Všechno je to jen fugazy.“ Hláška Matthewa McConaugheye z filmu Vlk z Wall Street, kterou by klidně mohla začínat téměř každá tržní prognóza.
Protože to není jen o akciích. Dluhopisy, komodity, forex… Fungování všech trhů s sebou nese notnou dávku nepředvídatelnosti, přesto investiční analytici s železnou pravidelností publikují své výhledy blízké i daleké budoucnosti.
Čím nekonkrétnější, tím lepší. Nemají jinou možnost, klienti, kterým jejich firmy spravují peníze, si žádají vhled do jejich myšlení.
Na přelomu loňska a letoška jsme si pár takových prognóz uložili a teď se podíváme, jak moc byly přesné.
Paul Jackson, hlavní globální analytik společnosti Invesco, ve výhledu z konce prosince 2023 napsal: „Velmi optimisticky vidíme dluhopisy investičního stupně a bankovní úvěry, méně příznivě zlato, komodity a akcie.“ Dodal, že americký Fed začne snižovat úrokové sazby ve druhém kvartále roku 2024.
Fed nakonec začal rozvolňovat šrouby až ve třetím čtvrtletí, ale s dluhopisy a úvěry to Jackson trefil, stejně jako se skepticismem vůči komoditám. Skepse ohledně zlata a akcií se ukázala jako neopodstatněná. Hlavně u zlata, které v prvních třech měsících letošního roku posílilo zhruba o patnáct procent.
Investiční společnost Fidelity si pak pro letošní vývoj na vyspělých trzích narýsovala čtyři možné scénáře a přiřadila jim různé stupně pravděpodobnosti.
Jejich základní scénář v podobě cyklické recese se nenaplnil. Globální ekonomika v roce 2024 stabilně rostla. Aktuální odhad Mezinárodního měnového fondu je 3,2 procenta. Inflace klesla, centrální banky na vyspělých trzích začaly snižovat sazby, ale očekávaná recese nedorazila.
Ve Fidelity se strefili se scénářem měkkého přistání. „Je to dobrá zpráva pro akcie, zejména ty mimo velká jména, co táhla výkon amerického akciového indexu S&P 500, a středně dobrá zpráva pro dluhopisy. Preferujeme americké mid-cap akcie nad mega-cap růstovými tituly,“ uvedli analytici ve strategické části tohoto výhledu, kde radili majitelům portfolií složených z několika tříd aktiv.
Americké mid-caps, tedy akcie středně velkých firem, mají za sebou solidní rok, ale akcie technologických gigantů mezitím pokračovaly ve spanilé jízdě posledních let.
Posilování cenných papírů největších amerických veřejně obchodovaných firem pohodlně překonává ty střední a malé minimálně posledních deset let. Je to vidět například na srovnání indexu S&P 500 (největší firmy) s indexem S&P 400 (střední firmy).
Za posledních deset let zpevnily akcie S&P 500 o 224 procent, zatímco akcie z S&P 400 přidaly 134 procent (bez výnosu z dividend). Tento výkon akcií velkých firem v souhrnu překonává střední a malé i při pohledu o tři roky, o pět let nebo o patnáct let do minulosti. Nic se nezměnilo ani v roce 2024.
V čistě akciovém strategickém výhledu analytici Fidelity pro letošní rok správně odhadli, že scénář měkkého přistání pomůže těm japonským. Letos se jim skutečně dařilo, až na jednorázový srpnový otřes, který pocítil celý svět.
Na konci ledna 2024 poslal svou roční prognózu i český Cyrrus, který z makro pohledu správně odhadl, že u nás inflace klesne, Česká národní banka bude dál snižovat sazby a průmysl i kurz české koruny se budou trápit.
Trefil se i u prognózování dění ve Spojených státech. „Investoři předpokládají šestinásobné snížení úroků během letošního roku, což je však podle analýzy Cyrrusu přehnané. Rychlý cyklus snižování úroků by měl smysl pouze v případě výrazného zpomalení ekonomiky, což se nezdá moc pravděpodobné,“ napsali analytici společnosti. Check, Fed je snížil pouze třikrát.
Ve výhledu pro americkou ekonomiku pak Cyrrus zabrousil do nebezpečných vod, když napsal následující: „Historická data naznačují, že recese po zvýšení úrokových sazeb přichází obvykle sedm kvartálů po prvotním zvýšení, k němuž došlo v březnu roku 2022. Současnou situaci lze nicméně popsat jako ,tentokrát je to jinak‘ s potvrzením robustnosti americké ekonomiky.“
Fráze „tentokrát je to jinak“ je v předpovědích trhu mimořádně nebezpečná, protože odráží popírání historických vzorců, což vede investory k přehlížení minulých krizí a opakování chyb. Většinou vede k finančním ztrátám, když se posléze podmínky na trhu vrátí k historickým normám.
Zatím ale analytikům Cyrrusu tahle předpověď vychází.