Položili jste si někdy otázku, co všechno tvoří cenu espressa z vaší oblíbené kavárny? My ano. A to ve chvíli, kdy jsme zjistili, že se v rámci pražského Karlína může cena jednoho espressa pohybovat od dvaceti pěti do osmdesáti korun. Ano, espresso za pětadvacet korun ještě pořád existuje.
Jenže možná moc dlouho existovat nebude. Káva bude totiž v příštím roce pravděpodobně opět dražší. V polovině prosince dokonce cena kávy na mezinárodních komoditních trzích dosáhla nejvyšší úrovně v historii. Hlavní důvod je nasnadě. Klimatické změny v producentských zemích dělají pěstitelům kávy potíže.
Letošní horké a suché počasí v Brazílii, která je největším světovým producentem arabiky, pravděpodobně v příštím roce sníží celosvětové zásoby.
A podobné obavy přicházejí i z Vietnamu poté, co klíčový kávový pás postihlo během vegetačního období sucho a na začátku sklizně přišly naopak silné deště. Roli ve zdražování hrají i vysoké náklady na logistiku a neustále stoupající poptávka.
„V příštím roce se očekává výrazné zdražení. Nepříjemná situace je to hlavně pro komoditní trh, kde se hodně tlačí na cenu. U výběrové kávy to také není úplně pozitivní, ale ten dopad tak extrémní nebude,“ vysvětluje národní koordinátor Specialty Coffee Association Kristián Kříž. A dodává, že se producenti kávy kvůli horším úrodám snaží najít odolnější odrůdy.
Zároveň ale stále platí, že na finální ceně kávy hraje velkou roli hlavně marže, která je v kávovém světě velká. Přitom k samotným farmářům zdražování často ani nedoputuje. To se ovšem týká především komoditní kávy. V případě výběrové kávy se snaží některé pražírny budovat s farmáři přímé vztahy a ti by tak měli dostat i lépe zaplaceno.
V grafikách výše se můžete podívat na to, co všechno cena kávy obnáší. A to jak v případě jednoho kilogramu zrnkové kávy určené k maloobchodu nebo velkoobchodu, tak i v samotném hrnku voňavého double espressa. Data poskytla asociace SCA Czech Republic, která v Česku sdružuje profesionály, odborníky i nadšence pro výběrovou kávu.