Nejtěžší váhy českého byznysu jsou při chuti. Aktivita zdejších firem za hranicemi dlouhodobě roste, letos se ovšem čeští magnáti v cizině blýskli hned několika mimořádnými obchody.
Největší z nich jde za druhým nejbohatším Čechem Danielem Křetínským, který ke svým stávajícím „britským“ investicím do supermarketů Sainsbury’s a fotbalového klubu West Ham United připojil tamní národní ikonu.
V polovině prosince totiž britská vláda posvětila prodej pošty Royal Mail s pětisetletou tradicí. Křetínského firma EP Group převezme vlastníka britské pošty International Distribution Services (IDS) v přepočtu za více než sto miliard korun. Je to největší transakce, na jakou si kdy česká firma v zahraničí troufla. IDS vlastní kromě ztrátové pošty Royal Mail i ziskovou mezinárodní balíkovou síť GLS.
Obchod s sebou nese řadu omezení, jakékoli změny ve vlastnictví, daňovém sídle nebo sídle centrály budou vyžadovat souhlas britské vlády. Bude také nutné zachovat povinnost univerzální služby, tedy že pošta bude nadále doručovat dopisy šest dní v týdnu a balíky od pondělí do pátku. Český miliardář navíc slíbil, že zaměstnanci dostanou desetiprocentní podíl z dividend.
Křetínský letos v Británii koupil také polovinu v energetické firmě West Burton Energy provozující plynovou elektrárnu a bateriová úložiště. A nedávno ovládl i Slovenské elektrárne, největšího producenta elektřiny na Slovensku. Jeho energetický a průmyslový holding se po řadě akvizic z posledních let dostal mezi deset největších evropských výrobců energie.
Mimo to letos Křetínský poutal pozornost svou akvizicí dvaceti procent ocelářské divize německé společnosti Thyssenkrupp.
Na ocelářský sektor v tomto roce zacílil i miliardář Pavel Tykač. Skupina Sev.en Global Investments, jež má v rámci Tykačova impéria na starost zahraniční investice, letos koupila evropské firmy Celsa Steel UK a Celsa Nordic. Jsou to dvě části španělské společnosti Celsa zabývající se udržitelnou výrobou oceli recyklací ocelového šrotu v elektrických obloukových pecích.
Hodnotu transakce žádná ze stran nezveřejnila, nicméně agentura Reuters s odkazem na španělský web El Confidencial spekulovala o částce šesti set milionů eur, tedy přibližně patnácti miliard korun.
Několikanásobně větší obchod má letos na kontě miliardář Michal Strnad, který dotáhl historicky největší transakci české firmy v USA. Strnadova Czechoslovak Group (CSG) se už loni dohodla s americkou firmou Vista Outdoor na převzetí její divize sportovního vybavení a zbraní Kinetic Group. Od té doby však o Kinetic projevily zájem i jiné podniky, a tak se CSG s Vistou několikrát dohodly na zvýšení prodejní ceny.
Cenovka se nakonec vyšplhala na 2,2 miliardy dolarů (53 miliard korun) a akcionáři Visty ji schválili koncem listopadu. Strnadova CSG se díky Kineticu stane největším výrobcem malorážového střeliva v západním světě. Už před dvěma roky převzal zbrojařský holding většinu v italském výrobci munice Fiocchi Munizioni, za kterou podle odhadů z trhu zaplatil přes deset miliard korun.
Další zbrojařskou zahraniční akvizici provedla investiční skupina RSBC Roberta Schönfelda, která v tomto roce koupila rakouského výrobce zbraní Steyr Arms.
Škála aktivit zdejších podnikatelů a podnikatelek za hranicemi je na středoevropské poměry naprostým unikátem.
„Za posledních sedm let stoupl objem českého kapitálu ovládajícího firmy v zahraničí na třiapůlnásobek. Dnes je to sedmdesát miliard dolarů, což je víc, než mají státy v okolí bez ohledu na to, že například Polsko má třiapůlkrát větší ekonomiku a je jich čtyřikrát tolik,“ konstatoval koncem října hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.
V přepočtu na hlavu je podle něj objem českých investic v zahraničí zhruba sedmkrát vyšší než objem polských či slovenských.