Vánoce jsou sice svátky klidu a míru, ne ovšem nutně, když jde o 190 milionů dolarů, tedy o zhruba čtyři a půl miliardy korun, které si mezi sebe rozdělí Ukrajinec Oleksandr Usyk a Brit Tyson Fury v boxerské odvetě roku před zraky saúdského osazenstva.
Přestože má řada profi sportovců pro letošní kalendářní rok už padla, na dávku eventů to nemá během posledního adventního víkendu nejmenší vliv. V Evropě i v zámoří jedou těsně před Vánocemi vrcholové soutěže naplno a výjimkou nejsou ani bojové sporty, jakkoli je jejich podstata v rozporu se sílící sváteční náladou.
Předvánoční anti-festival odšpuntujte už za několik desítek minut galavečer polské MMA organizace KSW v Paříži, na což naváže o den později boxerská show v Rijádu. Saúdská metropole hostí duel dvou nejlepších těžkých vah planety již podruhé, po více než sedmi měsících od prvního vzájemného zápasu.
Saúdská Arábie si ve snaze stát se mekkou boxu podmanila za poslední léta ty největší střety v daném bojovém sportu a jejich seznam se rok od roku rozrůstá. Éra saúdských velezápasů se štiplavým zápachem sportwashingu odstartovala v prosinci roku 2019, kdy Antony Joshua získal zpět mistrovský pás od Mexičana Andy Ruize a šedesát milionů dolarů navrch.
Po doznění covidové pandemie se britský šampion do Perského zálivu vrátil. Tentokrát tam ale napodruhé padl v titulové bitvě s ukrajinským šampionem Usykem, který od té doby už mistrovský pás nikomu nepůjčil.
Oba boxeři nicméně mohli odcházet relativně spokojení – prostřednictvím veřejného investičního fondu (PIF) si rozdělili prize money ve výši 77 milionů liber, asi 2,3 miliardy korun.
Zkrátka nepřišel při premiérovém představení na horké půdě Arabského poloostrova ani Tyson Fury, jenž si za exhibiční měření sil s kamerunským MMA zápasníkem Francisem Ngannouem odnesl padesát milionů dolarů.
Několik měsíců před ním si o zlomek této částky přilepšil v Rijádu Furyho nevlastní bratr Tommy za výhru nad youtuberem Jakem Paulem.
Zpátky ale do roku 2024, přesněji do květného vzájemného zápasu neporažených boxerských titánů Tysona Furyho a Oleksandra Usyka. Ukrajinský boxer v něm udolal svého britského soka na body, čímž se stal prvním nezpochybnitelným šampionem tohoto tisíciletí a také premiérovým držitelem čtyř pásů největších světových globálních organizací.
Furymu byla cenou útěchy odměna ve výši 105 milionů dolarů, z nichž mu na konto přistálo sedmdesát procent, zbytek připadl na triumfujícího rodáka z krymského Simferopolu.
V zítřejším odvetném zápase už by měli organizátoři být vůči šampionovi o něco štědřejší. Díky jeho výhře v prvním měření sil má nehledě na výsledek získat majoritní část z připravených čtyř a půl miliardy korun.
Změny se dotknou také diváků u televizních obrazovek. Aby se neopakovalo květnové fiasko, kdy zápas skončil vinou ilegálního streamování ve ztrátě 27 milionů dolarů, snížili organizátoři v globálním měřítku cenu za pay-per-view (PPV), tedy poplatků za sledování události.
Nejvýrazněji pořadatelé zlevnili ve Spojených státech, kde klesla cena za sledování o dvacet dolarů. Nepatrně ušetří i čeští diváci, kteří místo pětistovky dají za zhlédnutí boxerského svátku rovných 466 korun.
Nejsou to však jen pirátské streamy, s nimiž se pořadatelé musejí při prodávání sváteční odvety vypořádávat. Se sílícím vlivem MMA zažívá boxerský ring v posledních letech odliv fandů bojových sportů, což se projevuje na klesajících prodejích PPV i výši zápasových prize money.
Jen pro srovnání, Floyd Mayweather a Manny Pacquiao si v zápase století mezi sebe rozdělili 300 milionů dolarů, a to ještě před započtením rekordních PPV, kterých se v USA prodalo zhruba 4,6 milionu. Celkové příjmy velkolepého střetnutí, které proběhlo v květnu roku 2015, přesáhly v konečném součtu 600 milionů dolarů.
V těsném závěsu se z hlediska výdělků i prodaných PPV umístil další zápas Mayweathera, tentokrát s irským MMA bijcem Conorem McGregorem ze srpna 2017. Zápas sice finančně nedosáhl na výsledky zápasu století, i tak se ale stal druhým největším v historii tohoto sportu se 4,3 milionu prodaných PPV v hodnotě 55 milionů dolarů. Celkové příjmy velkolepého eventu se potom vyšplhaly na 550 milionů dolarů.
V žebříčku nejsledovanějších boxerských eventů se i po více než dvaceti letech drží zápasy legendárního Mikea Tysona, který se letos v listopadu vrátil do ringu s youtuberem Jakem Paulem, pravděpodobně nejvýraznější osobností současného boxu.
Internetový tvůrce z Ohia totiž vdechl skomírajícímu sportu nový život a stal se pro generaci Z chodící reklamou na disciplínu, jež poslední dekádu, co se týká popularity a sledovanosti, tvrdě inkasovala od MMA. Vzájemný souboj Davida s Goliášem sledovalo v živém přenosu na Netflixu přes šedesát milionů domácností po celém světě, což bylo dost na zápis do knihy rekordů.
O měsíc později se vzkříšený box vrací s dalším velkolepým eventem. Tentokrát sice bez trháku jménem Jake Paul, zato s dvěma nejlepšími těžkými váhami současnosti.
Oba bojovníci i organizátoři mohou navíc novopečeným fandům spravit chuť po ne zrovna uspokojivé netflixové bitvě z půlky listopadu a předvést jim to nejlepší, co může vrcholový box v současnosti nabídnout.
Nejlevnější vstupenky vyjdou v přepočtu ze saúdských rijálů na 320 korun, ty nejdražší v těsné blízkosti ringu se pohybují v řádech desítek tisíc korun.
Kromě osazenstva a rozhodčích bude do děje sváteční odvety poprvé zapojena také umělá inteligence, která bude v rámci experimentu bodovat zápas spolu s obvyklými třemi sudími. Neovlivní však výsledek zápasu.
Sázkaři nicméně mají o vítězi jasno, předvánoční „boxing day“ podle nich ovládne držitel titulu Usyk, na jehož výhru si tři čtvrtiny tipérů vsadily 2,7 milionu korun. Do triumfu britského navrátilce vložili sázkaři necelých 900 tisíc korun. Zápas startuje v sobotu večer.