Nejmodernější sklad s roboty, nový koncept s prémiovou kosmetikou i rozjezd vlastního marketplace. Rok ve zkratce pro největší lékárenskou síť v zemi. „Letošek pro nás bude investičně opravdu velký,“ říká Jan Žák, generální ředitel lékáren Dr. Max a také sesterské distribuční společnosti Viapharma.
Teprve rok a půl je v nejvyšším křesle, už teď ale jím vedená jednička mezi tuzemskými lékárnami utíká konkurenci. Během roku stihla síť Dr. Max pod novým ředitelem Janem Žákem hned několik zásadních změn. A investovala částku přesahující půl miliardy korun.
Rodák z jihomoravských Ivančic a absolvent Mendelovy univerzity v Brně strávil řadu let na manažerských pozicích v zahraničí. Pracoval pro společnosti Ahold a Metro, než se před sedmi lety stal šéfem lékáren Dr. Max na Slovensku. Vloni v březnu se pak přesunul na pozici generálního ředitele pro Česko, do kanceláře ve třetím patře v pražském Florentinu.
Lékárny Dr. Max loni v ČR vydělaly 1,29 miliardy korun, jejich čistý zisk tak meziročně stoupl o čtyřicet procent. O více než desetinu vzrostly také tržby, které loni činily téměř 27,4 miliardy korun. Provozuje je Česká lékárna holding, která patří do portfolia skupiny Penta miliardáře Marka Dospivy.
Letošek pro nás bude investičně opravdu velký. Otevřeli jsme novou skladovou základnu pro náš e-com v Brně, další pro svou distribučku v Ostravě. Bavíme se o Bjutu, který je teď hodně vidět, ale pak je tu řada investic, které zákazníci nevidí, ale vidíme je my uvnitř našich lékáren. Letos jsme nainstalovali už desátého robota v lékárně. Zásadním způsobem šetří čas lékárníků a těm ho pak zbyde víc pro pacienty.
Když přijede do lékárny zboží, robot ho přijme, napočítá, zkontroluje data expirace, a když pak léky vydáváte pacientům, tak nemusíte běhat do zázemí, protože je dostanete podavačem až do ruky – stačí se otočit. Lékárník se tak může pacientům déle věnovat, mluvit s nimi, což považuji za nejdůležitější.
Naposledy jsme takovou lékárnu otevírali na jihu Čech v Českých Budějovicích, to je ten letošní desátý robot, o kterém jsem mluvil. Celkem jich už provozujeme třináct. Pokaždé jde o investici v řádech čtyř až pěti milionů korun.
Hlavní je, když víte, že práce, kterou děláte, má smysl. Že něco měníte k lepšímu. Že jste efektivnější ve vztahu k pacientům. Že ulehčíte každodenní práci svých lidí. Snažím se naslouchat tomu, co naši zaměstnanci chtějí, takže jsme například přes stovku lékáren osadili elektronickými cenovkami, což kolegové velmi vítají. To také není úplně malá investice, i když ne nejvyšší.
Zdaleka nejvíc prostředků jsme vložili do letošního přestěhování e-com skladu v Brně, a to ze tří a půl tisíce metrů čtverečních do prostor o velikosti patnácti tisíc metrů čtverečních. V tuto chvíli jde o nejmodernější sklad, který v této zemi je, s několika zcela novými robotickými technologiemi.
Počítáme ve stovkách milionů korun.
Věříme, že jdeme správnou cestou, byznys – jak lékárenský, tak e-commerce – se nám daří rozvíjet. Takže určitě budeme růstoví, to je jasné. Ale na konkrétní čísla je ještě brzy. Co už říct můžu, že přidáme do sítě okolo dvaceti nových lékáren a druhý měsíc máme také spuštěný náš marketplace.
Ano, nechtěli jsme vybudovat marketplace v podobě, které už na trhu existují. Pro nás marketplace představuje prostor, díky němuž si rozšiřujeme šíři sortimentu v kategoriích, které už máme v nabídce. Konkrétním číslem je to plus dvacet tisíc položek na webu navíc pro naše zákazníky.
Naše hlavní téma je zdraví, na tom se nic nemění, s tím úzce souvisí čistota a hygiena. To je ten hlavní směr rozšíření. V nabídce ale také hodně pracujeme třeba s veterinarii a celkově posilujeme celou kategorii Pet care.
Hodně nám vyskočily například prodeje prémiových vitaminů, ale i veterinárních léčiv. Stejně tak vidíme nárůst prodejů produktů naší vlastní značky. Na jednu stranu tedy posiluje skupina pacientů, kteří si neváhají za zdraví připlatit, na druhou stranu vzrůstá počet těch, kteří hledají levnější alternativu. V portfoliu „privátky“ máme ale i prémiové položky.
Ano, dbáme na to, aby naše lékárny měly stejnou firemní identitu. Takže když přijdete do lékárny třeba v Itálii, vypadá stejně nebo přinejmenším velmi podobně. Jde o koncept, který jsme vymysleli tady v Česku a považujeme to za rodinné stříbro. Pro celou Pentu je to důležité téma a ty investice tomu odpovídají, chceme mít krásné lékárny.
Je to něco, co si na trh jdeme zkusit. Pouštíme se do většího propojení zdraví a prémiové péče. Bjut není ani lékárna, ani parfumerie. Přípravám jsme se intenzivně věnovali celý rok.
Péče o kůži je naše doména – jsme generální partner Stanu proti melanomu, ve stovkách lékáren provozujeme dermocentra, máme speciální řadu Skinexpert v portfoliu vlastní značky. A naše čísla jasně ukazují, že o analýzu pleti či vlasů mají lidé stále větší zájem. Jenže do běžné lékárny se tyto služby obvykle nevejdou.
V databázi máme přes sto tisíc klientů, kteří u nás utrácejí přes tři tisíce korun. A když jsme si zjišťovali, kam by se oni chtěli posunout, co by uvítali, tak odpovědi nemířily ke klasické parfumerii, ale trochu víc ke specializované terapii, ke službám spojeným se zdravím, a také respondenti volali po větší míře intimity, než jakou nabízejí dermocentra v lékárnách.
Protože je to s ohledem na zaměření adresa číslo jedna a také tam zatím nemáme lékárnu, ale jednou bychom ji tam určitě rádi otevřeli. Je to největší nákupní centrum v zemi, je tam i patro prémiových obchodů, tedy chceme být tam, kde jsou naši zákazníci.
Počítáme s tím, že většinu klientely budou tvořit ženy, přibližně dvě třetiny.
Nerad bych, aby to vypadalo jako vyhýbavá odpověď, ale jde o součást celého odborného rozvoje v rámci firmy, který se točí kolem naší Akademie jako zastřešující vzdělávací instituce. Příští rok už bude fungovat deset let, mimochodem.
V tom systému je všechno propojené a vyextrahovat z toho tuhle položku jednoduše nejde. Ale celkový roční rozpočet Akademie dělá něco kolem třiceti milionů. To jsou náklady na online kurzy i na velké odborné konference, není v tom už ale výstavba a vybavování konzultačních místností nebo investice milion a půl do mobilní screeningové jednotky pro roadshow DiaTour.
Lékárny s vhodnými prostorami nejsou všude a my hledáme možnosti, jak zvyšovat dostupnost prevence, protože její efekt je extrémně důležitý. Chceme také, aby bylo čím dál přirozenější vyhledávat základní sledování svého zdraví právě v lékárnách. Anonymně z kapky krve tak budou lékárníci v rámci DiaTour moci testovat například hodnoty glykemie, cholesterolu nebo kyseliny močové.
První čtvrtrok bude testování zdarma. Počítáme, že náš zelený obytňák zastaví během roku 2025 na 150 místech. A můžu říct, že se na nás obracejí městské úřady a rezervují si termín, takže už teď víme, že naše „tour“ začne na severní Moravě, kde byli nejrychlejší.