Táborská firma Brisk, která vyrábí zapalovací svíčky a snímače do aut, loni poprvé překonala na tržbách z prodeje výrobků, služeb a zboží miliardu korun. Meziroční nárůst byl šestnáct procent. Stouply prodeje jak u svíček, tak snímačů. Brisk je exportní firmou, do zahraničí směřuje šestadevadesát procent produkce. Výrobky vyváží skoro do osmdesáti zemí.
Hlavním odběratelem je koncern Volkswagen. Jedna z nejznámějších automobilek se v poslední době potýká s problémy. Volkswagen trvá na propouštění a uzavírání továren v Německu, navzdory eskalujícím protestům odborů. Šéf automobilky Thomas Schäfer tvrdí, že evropská poptávka je beznadějná.
V rámci strategie usiluje o větší flexibilitu zaměstnanců, kteří se mají stát univerzálními odborníky schopnými rychle reagovat na výkyvy odbytu. Tento přístup by mohl být klíčový v době, kdy automobilový průmysl čelí tlaku na úspory a strukturálním změnám.
„Loni jsme měli zisk čtyřiašedesát milionů korun, což je asi čtyřnásobek proti předchozímu roku. Produktivita práce se nám zvedla na 121 procent. Navíc jsme zaměstnali asi o devadesát lidí víc,“ řekl místopředseda představenstva společnost Brisk Mojmír Čapka. V roce 2022 zaměstnávala firma kolem pěti set lidí.
Výroba u snímačů narostla meziročně o 129 procent a u zapalovacích svíček o sto deset procent. Svíčky se na tržbách podílely skoro sedmdesáti procenty a snímače kolem pětatřiceti procent. „Dalo by se čekat, že podíl svíček na prodeji bude klesat a naopak snímačů stoupat vzhledem k elektromobilitě. Ale v roce 2023 bylo prodáno v Evropské unii zhruba třiaosmdesát procent automobilů se spalovacími motory včetně hybridů, což předpokládá dodávání zapalovacích svíček. A takové automobily budou jezdit další desítky let,“ řekl Čapka.
Brisk v roce 2023 investoval šestaosmdesát milionů korun hlavně do navyšování kapacit výroby zapalovacích svíček i snímačů, ale také do snížení nákladů v provozech. Byla to obnova technologií jako pořízení nové montážní linky včetně robotizace nebo testery na snímače.
Kvůli úspoře pitné vody z kohoutku Brisk vytvořil uzavřený okruh chlazení cirkulováním vody. Dal si také vypracovat projekt umístění fotovoltaické elektrárny na střechy hal. „Podle studie kdybychom obsadily všechny střešní plochy, tak bychom ušetřili čtyři až pět milionů korun na elektrické energii, to by tedy znamenalo, že bychom jeden a půl až dva měsíce měli elektřinu zdarma. Jakmile na to budeme mít volné finance, dáme se do toho,“ řekl Čapka.
Napjatá situace v automobilovém sektoru se projevila i na dalších dodavatelích. Kateřina Beránková, majitelka společnosti Awec Group, která vyrábí komponenty pro renomované značky jako Porsche nebo Audi, poukázala na drastický pokles objednávek na příští rok.
„Objednávky klesly až o čtyřicet procent a na první čtvrtletí máme v některých případech dokonce nulové,“ uvedla v rozhovoru pro Forbes. Tento pokles nastal navzdory tomu, že letošní výsledky Awecu překonaly očekávání. Nejistota v sektoru je všudypřítomný, což komplikuje dlouhodobé plánování.
Společnosti jako je Awec nebo Brisk čelí výzvám, jak se přizpůsobit nepředvídatelným tržním podmínkám. Brisk například investoval do nových technologií, včetně robotizace a cirkulace vody, a plánuje instalaci fotovoltaických elektráren.
„Vlastní technický rozvoj je zásadní. To znamená, že jestliže od nás automobilka chce snímač nebo svíčku, tak nám dá zadání, jaké to má mít parametry, protože automobilky stále hledají nové možnosti využití spalovacích motorů s využitím ekologických paliv, například syntetického benzínu nebo plynu. A pak už je to na našich vývojářích a konstruktérech. Ale nejsou to jen osobní auta, jsou to i nákladní, zahradní technika,“ dodal Čapka.
Vedení Brisku od loňska pracuje na strategii řízení, aby spolu se zaměstnanci dokázalo pružně reagovat na výkyvy trhu. Může jít o případy, že o nějaký typ sortimentu nebude zájem třeba kvůli snížení výroby nebo se uzavře závod nějaké automobilky.
„Snažíme se kvalifikovat zaměstnance tak, aby se hranice mezi pracovníkem jen na svíčkách nebo jen na snímačích stírala a stal se univerzálním odborníkem, kterého můžeme nasadit podle aktuální potřeby odbytu a výroby,“ dodal Čapka.