V oblasti čipů panuje tvrdá konkurence. Generální ředitelka společnosti AMD dokázala zázraky a získala výjimečné ocenění: stala se CEO roku podle časopisu Time. Jak to dokázala? A proč nebyl místo ní vybrán její bratranec z Nvidie, jak všichni čekali?
Titul Osobnost roku, který uděluje světoznámý americký týdeník Time, zná snad každý. Kromě ní redakce časopisu vždy vybírá i CEO roku a letos titul získala Lisa Su, generální ředitelka společnosti Advanced Micro Devices, jednoho z předních výrobců čipů.
Toto ocenění vyvolalo mezi fanoušky technologií drama. Mnozí z nich očekávali, že ho získá Jensen Huang, šéf konkurenta a lídra na trhu společnosti Nvidia, která má mnohem lepší výsledky než AMD. Pro ilustraci, zatímco akcie světové jedničky v oblasti polovodičů letos vzrostly o 183 procent, cenné papíry Lisy Su klesly o osm procent.
„Ano, klesly, ale za posledních pět let vzrostly téměř o 230 procent. Navíc šéfka AMD je tak trochu ve stínu generálního ředitele Nvidie, kterého byla a jsou plná média. Možná právě to chtěla porota zdůraznit. Svou roli mohl sehrát i fakt, že se jedná o ženu, která to má podle amerických médií ve vrcholných firemních pozicích stále mnohem těžší než muži,“ řekl Lukáš Kovanda, hlavní analytik Trinity Bank, časopisu Forbes.
Su nastoupila do společnosti AMD v lednu 2012 jako senior viceprezidentka a generální ředitelka globálních obchodních jednotek. Kormidlo firmy převzala v roce 2014, kdy se společnost potýkala s finančními problémy.
Když se tedy letos v listopadu stal jejich superpočítačový čip nejvýkonnějším na světě, bylo to z velké části zásluhou vedení pětapadesátileté Su. Je to vidět i na tom, jak společnost vnímají investoři. Když se stala generální ředitelkou, akcie AMD stály tři dolary, dnes mají hodnotu 128 dolarů.
V prvních dnech Suina vedení klesl podíl AMD na trhu s čipy pro datová centra natolik, že jej vedoucí pracovníci zaokrouhlovali dolů na nulu. Všichni se ptali, kolik času firmě zbývá. Analytici očekávali, že společnost z odvětví rychle zmizí.
Su převzala zadlužený podnik a propustila čtvrtinu zaměstnanců. Chytré telefony a tablety byly na vzestupu, zatímco osobní počítače, které byly pro AMD klíčové, byly na ústupu. „V té době se Lisa Su nezdála být připravena na úspěch,“ říká Stacy Rasgon, analytička čipového odvětví.
Její plán obratu měl tři kroky – vytvořit skvělé produkty, zaměřit se na vztahy se zákazníky a zjednodušit podnikání. Někteří členové představenstva AMD chtěli přejít na výrobu úsporných procesorů pro telefony. Su tento přístup odmítla.
Společnost AMD vynikala ve výrobě výkonných procesorů. Generální ředitel si proto stanovil cíl vytvořit nový čip, který by byl o čtyřicet procent rychlejší než polovodiče předchozí generace.
Sestavila tým pro ještě ambicióznější projekt: prozkoumat, jak vyvinout čip pro první exascale superpočítač na světě, stroj schopný provádět jeden kvintilion operací za sekundu. Tato rozhodnutí odhalila základní princip filozofie Suina vedení. „Lidé jsou skutečně motivováni ambiciózními cíli,“ řekla.
V roce 2022 celková hodnota společnosti poprvé překonala hodnotu jejího historického rivala, firmy Intel. „Je to skutečně jeden z největších příběhů o zvratu v moderní historii amerického podnikání,“ říká Chris Miller, historik polovodičového průmyslu a autor knihy Chip War.
Akcie podniku se v současnosti drží na úrovni přibližně 128 dolarů, což představuje od nástupu Su více než čtyřicetinásobný nárůst. Na podzim letošního roku začali na Harvard Business School vyučovat řízení společnosti po vzoru ředitelky AMD a zařadili ji do Forbes žebříčku nejmocnějších žen na světě, ve kterém obsadila 49. místo.
„Lisa Su je od svého nástupu do AMD velmi úspěšnou ředitelkou, která firmu obrátila tak, že technologicky překonala dlouholetého rivala Intel. V minulosti firma balancovala na hraně krachu, nyní jde sice o stále relativně malou společnost, avšak na vysoké technologické úrovni, co se týče oblasti počítačových čipů i serverů,“ tvrdí analytik XTB Tomáš Vranka.
Společnost AMD je jedním z předních světových výrobců procesorových čipů, které pohánějí počítače, datová centra a rozsáhlé sklady serverů, jež umožňují fungování společností jako Google, Meta, Amazon a Microsoft. Je také špičkovým výrobcem grafických procesorů, specializovaných polovodičů používaných k vytváření a spouštění programů umělé inteligence, jako je ChatGPT.
V polovodičovém byznysu však působí i další hráči, konkurence je nesmírně silná a ne všichni to zvládají. Nvidia na konci roku 2024 zasadila Intelu ránu a nahradila ho v akciovém indexu Dow Jones. Ale ani společnosti AMD se v uplynulém roce nedařilo.
Svědčí o tom osmiprocentní pokles akcií za poslední rok. Nvidia, kterou shodou okolností vede bratranec šéfky AMD Jensen Huang, se podruhé během dvou let stala jednou z nejhodnotnějších společností na světě; jen od ledna 2024 její akcie posílily o 183 procent. Intel se za stejné období propadl o celých 58 procent.
Polovodičovému sektoru jako celku se však daří dobře, o čemž svědčí výkonnost fondu VanEck Semiconductor ETF, který zahrnuje všechny relevantní hráče v odvětví a od začátku roku vzrostl o 42 procent. Zeptali jsme se proto analytiků, jaké vyhlídky mu předpovídají.
„Všechny velké technologické společnosti jako Amazon, Microsoft, Alphabet a Meta tvrdí, že kapitálové výdaje, tedy investice i do serverů a AI, v příštím roce výrazně porostou, což je pozitivní zpráva pro společnosti jako AMD a Nvidia. Myslím si, že polovodičový sektor bude v příštím roce dále růst,“ vysvětlil Vranka.
S tím souhlasí i ekonom Kovanda. „Čipovému průmyslu by se mělo v roce 2025 dařit. Akcie AMD mají podle prognóz analytiků potenciál posílit zhruba o 44 procent, zatímco akcie Nvidie by měly přidat 27 procent,“ uzavřel.