V Asii je bubble tea součástí streetfoodové kultury už skoro půl století. Během poslední dekády se tapiokové kuličky rozkutálely po celém světě a trendu se daří také v Česku, jak potvrzuje rychle rostoucí Bubblify nebo osobitý MatMat.
Fenomén bubble tea, kterému se v Americe neřekne jinak než boba, se zrodil v osmdesátých letech na Tchaj-wanu, odkud se postupně rozšířil přes Ameriku až do Evropy, kde se uchytil v poslední dekádě.
O jeho vznik se přetahují dvě tchajwanské kavárny: Chun Shui Tang a Hanlin Tea Room. Masovou popularitu získal díky asijské mládeži a na západ se rozšířil s vlnou popularity asijské kultury podobně jako třeba ramen polévka.
Základem sladkého nápoje je zelený nebo černý čaj, tapiokové kuličky, sladký sirup, mléko a případně další dochucovadla. Kuličky nazvané boba pearls, které vznikají svařením silně škrobové tapiokové mouky s vodou a hnědým cukrem. Nic neobyčejného. Tak proč celý svět postihla mánie bubble tea?
Kromě trendy drinku jde taky o byznys s velkým potenciálem. První miliardu na bubble tea získali dva bratři z Číny. Čang a Chung-fu Chung-čchao si půjčili peníze od babičky a o čtvrtstoletí později provozují úspěšnou franšízu Ice Cream & Tea, která má celosvětově na čtyřicet tisíc provozoven. Americký Forbes odhaduje celkovou hodnotu společnosti na necelé tři miliardy dolarů.
V České republice se první stánky s bubble tea objevily už před deseti lety a vypadalo to, že se trendu bude dařit, a podnikatelé si začali mnout ruce. To se nečekaně obrátilo v roce 2018 kvůli reportáži pořadu A dost! novináře Jana Tuny, která otevřela debatu o škodlivých látkách v nápoji cílícím primárně na děti.
Kauza se týkala značky Bubbleology, na kterou měla franšízovou licenci společnost BubbleStar CZ. Test odhalil nepovolená aditiva, přestože společnost propagovala čaj jako vyloženě zdravý. Následně se po Bubbleology v Česku slehla zem.
I když ne tak úplně. Společnost BubbleStar začala prodávat bubble tea pod jinou značkou Oxo Tea. Ředitelku Lenku Knisley Dominikovou jsme oslovili, ale na zprávy ani telefonáty nereagovala.
Špatná pověst bubble tea už se ale rozpustila. Bubble tea mánie najela na druhou vlnu a desítky prodejen najdeme nejen v Praze, ale také v menších městech. Velkým trhem je například Ostravsko. A zdaleka už nejde jen o stánky v obchodních centrech, ale otevírají se stylizované bubble tea roomy inspirované asijskou estetikou často spojenou s anime a k-popem.
Není tak divu, že na vlnu bubble tea naskočili převážně mladí lidé a děti, kteří upřednostňují pití nealko drinků nebo hledají alternativu ke kávě. Přitom rozhodně nejde o levnou záležitost. Jeden kelímek s čajem vyjde přibližně na sto padesát korun.
Bubble tea je bezesporu výdělečný gastro byznys, který nevyžaduje vysoký počáteční kapitál k investici, jak je to třeba u kavárny nebo restaurace. A prodejen stále přibývá. Trend nezpomalilo ani navýšení sazby DPH na nealkoholické drinky z 12 na 21 procent. Definitivní čísla prokážou až uzávěrky na konci roku.
Kromě velkých zahraničních franšíz se na sladké vlně čaje s kuličkami svezlo několik dalších českých značek. Za zmínku stojí KoiTea, Bí Boba nebo Lee’s Tea. Zdaleka nejvýraznějším hráčem na trhu je Bubblify Daniela Ryšky, někdejšího člena výběru Forbesu 30 pod 30 a muže, který u nás nastartoval síť Burger King.
Spolu s podnikatelkou Andreou Fenn otevřeli první pobočku Bubblify v květnu loňského roku a dnes jich mají už 56 nejen v Česku, ale i na Slovensku, v Rumunsku nebo v Dubaji. Chystají expanzi do dalších zemí, jako je Londýn nebo Los Angeles, kde je trend bubble tea ještě silnější.
„Pro zajímavost, každých 25 sekund se u nás prodá jedno bubble tea. V Česku se nám daří, ale chceme jít do světa. Do konce roku chceme otevřít pět poboček v Anglii, další tři v Dubaji a příští rok otevíráme první pobočku v Abú Dhabí,“ komentuje růst Daniel Ryška.
Meziročně vzrostl obrat společnosti o 750 procent a měsíční obraty z prodeje se pohybují kolem patnácti milionů. V únoru otevřeli pobočku také na Pražském hradě, kde si místo symbolicky naproti konkurenčnímu Starbucks vybojovali jako jediná česká firma.
„Trend franšízových kaváren zažil peak tak před deseti lety a už je na ústupu, což otevírá prostor pro bubble tea. Naše cílovka je teď tak třináct až dvacet pět let, ale věříme, že do pěti let doroste nová generace zákazníků, kteří budou na bubble tea chodit i po práci místo do kavárny, jako to dnes vidíme v zahraničí,“ doplňuje Andrea Fenn.
Dvojice Daniel Ryška a Andera Fenn přináší do Česka další trend. Na Národní třídě otevřeli restauraci Rio se sloganem „Healthy is the new sexy“, která nabízí ovocné misky a smoothies inspirované brazilskou metropolí. V plánu jsou další tři pobočky v Karmelitské ulici, na Jungmannově náměstí a na Příkopě.
Značky Bubblify i Rio patří do skupiny Trdlokafe, do níž spadá také stejnojmenný franšízový koncept Trdlokafe, se kterým mají velké plány. V říjnu investiční klub Venture Club oznámil investici do skupiny ve výši čtyřiceti milionů korun.
Kromě franšíz v posledních letech vstoupily na trh také malé podniky, které sázejí na osobitý přístup. Jedním z nich je MatMat manželského páru Nga Luong a Hieu Vu Minh. Ti otevřeli svou prodejnu v dubnu minulého roku v Ondříčkově ulici na pražských Vinohradech a podle svých slov se snaží měnit stigma bubble tea jako přeslazeného nápoje pro děti.
„Inspirovaly nás jiné evropské metropole, kde bubble tea pili všichni nehledě na věk. Snažíme se změnit reputaci boba tea nejen skrze odlišnou, neinfantilní vizuální identitu, ale také recepty inspirované našimi asijskými kořeny a životem v Česku,“ komentuje Nga Luong z MatMat.
Za rok a půl od otevření dosáhli na obrat vyšších jednotek milionů. „Na tak malý prostor u Žižkovské věže a krátkou dobu od otevření věříme, že je to velký úspěch. Pro nás je však důležitější metrika, že se k nám lidi rádi vracejí a mění názor na bubble tea k pozitivnímu zážitku,“ doplňují.
Jestli bubble tea v Česku porazí silnou kulturu kávy nebo piva, to ukáže čas. Jisté je, že boba trend má stále rostoucí potenciál a v následujících letech se s „moderními čajovnami“ v asijském stylu budeme pravděpodobně potkávat mnohem častěji.