Pouze oživení růstu české ekonomiky mezery ve veřejných rozpočtech nezaplní, nutné jsou také radikální strukturální reformy. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekla členka Národní ekonomické rady vlády Helena Horská. Schvalování státního rozpočtu by podle ní také mělo být transparentnější, srozumitelnější a opatrnější.
„Kdybychom restartovali růst české ekonomiky a navrátili ho na úroveň okolo 2,5 až tří procent, tak stále ten strukturální schodek máme na úrovni – sice ne jako býval za předchozí vlády 3,3 procenta – ale pořád je okolo minus dvou procent,“ uvedla. „Bez radikálních strukturálních reforem nejsme schopni vrátit veřejné rozpočty k nule,“ doplnila.
Státní rozpočet Horská považuje za klíčový zákon, který musí být připravený včas. „Ale my se stále posouváme v čase, kdy nám příliš času pro vyjednávání nezbývá,“ řekla. Současná situace tak podle ní přilévá „olej do ohně“, ekonomika a firmy jsou ve stále větší nejistotě, uvedla. Státní rozpočet by podle Horské také neměl být obětí „snížené legislativní kultury“, poukázala ekonomka na současnou situaci ve sněmovně.
Poslanci mají již v úterý schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 241 miliard korun. Budou také hlasovat o navrhovaných přesunech peněz, jichž je stovka v celkovém objemu skoro 224 miliard korun. Představuje to téměř deset procent plánovaných celkových výdajů rozpočtu, které činí 2,33 bilionu korun. Příjmy pak představují 2,086 bilionu korun.
Většinu návrhů na přesuny peněz podala opozice, šanci na schválení ale mají spíše požadavky vládních poslanců. Po státním rozpočtu budou zákonodárci projednávat také rozpočty některých státních fondů, například fondu dopravy.
Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová zároveň čelí opětovnému návrhu opozičních hnutí ANO a SPD na odvolání z funkce. Poslanci by se k němu měli sejít ve čtvrtek na mimořádné schůzi, kterou vyvolalo ANO. Donedávna vládní, nyní už opoziční Piráti návrh schůze podle pirátské místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové nepodpoří.