Bitcoin stojí přes dva miliony korun. Co ho tam dotlačilo, jak se dá tato kryptoměna těžit a dočkají se Češi spravedlivého zdanění kryptoměn? To a mnoho dalšího se dozvíte v nové epizodě podcastu Forbes BrandVoice s hosty Jakubem Hlavenkou ze společnosti 2BMiner a Františkem Vinopalem z České kryptoměnové asociace.
Bitcoinová mánie je zpět. Nejstarší kryptoměna trhá rekordy několikrát do týdne a aktuálně stojí téměř 100 tisíc dolarů za minci, přes 2,3 milionu korun. Tak drahý nikdy nebyl. A řada investorů začíná nakupovat ve strachu, aby jim případné zisky neutekly.
„Je to nyní jízda. Každý se do rozjetého vlaku snaží naskočit, jak to jen jde,“ popisuje v podcastu BrandVoice vývoj Jakub Hlavenka, šéf společnosti 2Bminer, která zákazníkům nabízí koupi a provoz zařízení na těžbu bitcoinu. Růst cen bitcoinu podle něj nastartovalo na jedné straně zvolení Donalda Trumpu a na druhé jarní spuštění ETF fondů s bitcoinem v USA.
Kryptoměny jsou ale historicky poměrně volatilní oblast. A řada nezkušených investorů se často spálí. „Důležité je nenechat na sebe tento FOMO efekt působit (FOMO –„fear of missing out“, „strach, že něco zmeškám“ pozn.red.),“ říká František Vinopal z České kryptoměnové asociace. A s Hlavenkou se shodnou na jednom: základ dobrého spánku je zjistit si o bitcoinu případně dalších kryptoměnách co nejvíce informací a až pak investovat.
Hlavenka nicméně popisuje, že v současné době nechtějí investoři jen samotný bitcoin, ale roste i jejich zájem o jeho těžbu. „Aktuálně nestíháme. Někdy nastávají dokonce absurdní situace, kdy nám minulý týden ani jeden z obchodníků nebyl ochotný stroje prodat, protože jejich cena rostla každý den výš a výš,“ popisuje situaci.
Stroje ze zásob podle něj na trhu nyní prakticky nejsou a 2Bminer tak předobědnává přímo u čínské továrny, aktuálně s dodáním až v únoru. Firma pak pro zákazníky zařizuje provoz těžebního stroje, pronájem lokality i dodávky energií. Aktuální návratnost těžby bitcoinu se podle něj pohybuje mezi dvěma a třemi roky.