Nespořit, ale investovat. Kudy vede cesta, jak se připravit na nevyhnutelně nízký státní důchod? Téma nového Forbes BrandVoice podcastu – jeho hosty byli zakladatel investiční platformy Portu Radim Krejčí a ekonom Dominik Stroukal.
Že se bez individuálních úspor ve stáří neobejdeme, je asi jasné všem. Jenže všechna data ukazují, že Češi jsou velmi konzervativní a od investování si drží odstup. Problém tak není ani tak v tom, že by lidé nespořili, ale spíše v tom, že mají peníze uložené s velmi nízkým, nebo dokonce nulovým výnosem, shodují se Radim Krejčí a Dominik Stroukal.
I proto stát od letošního ledna spustil takzvaný DIP, tedy Dlouhodobý investiční produkt. Poměrně složitý název označuje možnost investovat na důchod do akcií, dluhopisů, investičních fondů a dalších, podpořený daňovou úlevou. Má motivovat lidi, aby se sami více zajímali o to, jakou kvalitu života chtějí mít ve stáří.
Statistiky zatím říkají, že takto investuje osmdesát tisíc Čechů. „Považuji to za úspěch, lidí stále přibývá a věřím, že příští rok to bude mnohem víc,“ je přesvědčen Radim Krejčí, zakladatel Portu. I jejich investiční platforma DIP nabízí. „V našich číslech jde dosud o osmnáct tisíc lidí, tedy můžeme říct, že momentálně patříme mezi nejvýznamnější zprostředkovatele,“ dodává.
„Hlavní podmínkou je dlouhodobost spoření, to je to, co chce stát podpořit. Je to rozhodně jedna z věcí, která pomůže brzdit tlaky, které do budoucna v důchodovém systému budeme mít,“ říká ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Dominik Stroukal.
Oceňuje svobodu investování, každý si totiž své portfolio může poskládat sám, ať už věří víc akciím, dluhopisům, investičním fondům, nebo si nechat sestavit portfolio u některé z investičních platforem a o nic se nestarat. „Naopak ultraspekulativní nástroje, například různé deriváty, součástí být nemohou, na to stát a Česká národní banka dohlížejí,“ doplňuje Radim Krejčí.
Proč jsou Češi takovými milovníky běžných a spořicích účtů? Má smysl odkládat jen stovku? Jak vybrat solidního poskytovatele finančních produktů? A co poplatky? Odpovědi najdete v audiu v úvodu článku.