Praha 15. listopadu 2024 (PROTEXT) - Za dvacet let se počet lidí starších 65 let zvýší o 700 tisíc. Je to důvod k panice? Ne, panikařit totiž můžeme už teď. Pokud zdravotnictví neprojde reformou, spadne do miliardových deficitů už příští rok. Zatímco příjmy systému klesnou zhruba na 6,5 % HDP, náklady míří výrazně výš. Za 20 let by to podle prognóz mělo být více než 8 % HDP.
„Naše zdravotnictví se dostatečně rychle nepřizpůsobuje vývoji medicíny a konec konců i celé společnosti. Jeho náklady rostou rychleji než příjmy, ale dostupnost péče klesá a její bezplatnost se stává iluzí. To se děje ve chvíli, kdy dopady demografického vývoje a nových technologií jsou teprve na obzoru. Pokud s tím rychle nezačneme něco zásadního dělat, tak na kvalitní, dostupné a bezplatné zdravotnictví můžeme zapomenout,“ upozorňuje Pavel Vepřek, jenž spolu s poslancem Viktorem Vojtkem uspořádal konferenci Zdravá populace, která proběhla 14. listopadu v Poslanecké sněmovně PČR.
Negativní vývoj ještě více vynikne v číslech, které prezentoval Pavel Hroboň. Ze současných 450 miliard příjmů a výdajů by i při střední variantně vývoje trendů měl v dalších letech vzniknout rozdíl několika desítek miliard. Bez reforem by za 20 let dosáhly příjmy výše zhruba 600 mld. Kč, ovšem výdaje 800 mld. Kč.
„Musíme se bavit o systémových reformách, které stabilizují zdravotnictví na desítky let. Tato konference přinesla neúprosnou analýzu, návrhy řešení, k nimž se vyjádřili lékaři, pacienti i zaměstnavatelé, a nakonec i debatu politiků. Věřím, že jsme odblokovali poslední kamínek k relevantní politické diskuzi založené na faktech,“ říká poslanec Viktor Vojtko, organizátor konference. O situaci ve zdravotnictví na ní debatovali také poslanci Ivana Mádlová (ANO), Petr Fifka (ODS), Josef Pavlovic (Piráti), Jan Kuchař (STAN) a Martin Dlouhý (TOP 09).
Analýzu současného stavu a předpověď dalšího vývoje přednesli vedle zmíněného Pavla Hroboně také Josef Veselka a Jakub Hlávka. Návrhy řešení, které vycházejí z práce iniciativy Zdravotnictví 2030+ představil Ladislav Švec. „Parametrické změny v systému, který je založen na střetu zájmů, nestačí. Potřebujeme dobudovat samosprávný systém pojištění spravovaný zástupci zaměstnavatelů a pojištěnců. Bez toho nutné zvýšení efektivity zdravotnictví o 40 % nedosáhneme. Ostatně v aktuální průzkumu názoru občanů jich 64 % požaduje okamžité zahájení reformního úsilí. Pro politiky je to poměrně jasný vzkaz,“ dodává Ladislav Švec.
Pro více informací:
Pavel Vepřek
Občan z.s, Zdravotnictví 2030+